Przekazanie auta członkowi rodziny to prosty sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów. Aby to zrobić, należy wypisać akt darowizny samochodu.
Jest to prosta procedura, która nie musi być potwierdzona notarialnie. Umowę można wypisać własnoręcznie: wystarczy podać imię, nazwisko, adres, numer PESEL i numer dowodu osobistego lub paszportu zarówno osoby otrzymującej pojazd, jak i tej, która go przekazuje.
Oprócz tego należy określić:
datę spisania aktu,
przedmiot darowizny,
datę jego przekazania,
wartość pojazdu w złotówkach.
Przedmiot należy określić dokładnie, podając markę auta, rok produkcji, numer rejestracyjny oraz numer silnika, nadwozia i ewentualnie karty pojazdu.
Przekazanie pojazdu najbliższemu członkowi rodziny będzie wiązało się z umorzeniem podatku tylko wtedy, gdy zostanie zgłoszone do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy po wypisaniu aktu. Co więcej, osoba przekazująca ma obowiązek poinformować firmę ubezpieczeniową o oddaniu auta w ciągu 14 dni; z kolei obdarowany musi przerejestrować samochód w ciągu 30 dni.
O tym, czy bardziej opłaca się spisanie aktu darowizny, czy sprzedaż samochodu decyduje stopień pokrewieństwa między stronami umowy. Jeśli mamy do czynienia z osobami należącymi do jednej rodziny, warto zdecydować się na oddanie pojazdu. W ten sposób unikniemy płacenia podatku pod warunkiem, że wartość oddawanego auta nie przekracza ściśle określonego progu wolnego od podatku. Jest to tym łatwiejsze, że umowa może zostać spisana własnoręcznie, bez obecności notariusza.
W przypadku osób niespokrewnionych bardziej opłaca się sprzedaż samochodu – w takim przypadku osoba zapłaci 2% podatku. Na wypadek otrzymania pojazdu byłaby zmuszona zapłacić podatek sięgający od 3 aż do 20%. Sprzedaż auta między krewnymi może jednak opłacić się wtedy, gdy suma darowizn przekazanych w ciągu ostatnich 5 lat przekroczy próg wolny od podatku. W tym przypadku warto zdecydować się na sprzedaż i zapłacić 2% tak, jak ma to miejsce w przypadku aktów cywilnoprawnych.