Co powinien zawierać kosztorys naprawy samochodu?

Kosztorys naprawy samochodu jest bardzo ważnym dokumentem, którego treść powinieneś dokładnie przeanalizować.

Jeśli szkoda w twoim samochodzie ma być naprawiona w ramach ubezpieczenia, to musisz wybrać, na jaką metodę naprawy się decydujesz. Do wyboru masz metodę kosztorysową i warsztatową. W pierwszym przypadku rzeczoznawca wskazany przez ubezpieczyciela ocenia szkodę i przygotowuje kosztorys naprawy, na podstawie którego otrzymasz odszkodowanie. Co powinien zawierać taki kosztorys i po czym możesz wywnioskować, że został on przygotowany profesjonalnie?

Masz prawo wglądu kosztorysu naprawy

Przede wszystkim na wstępie pamiętaj, że jak najbardziej masz prawo wglądu do kosztorysu, aby móc ocenić m.in. to, czy zostały w nim uwzględnione wszystkie niezbędne pozycje. Kosztorysy są budowane na podstawie schematów przyjętych przez poszczególnych ubezpieczycieli. Jedną z najważniejszych części takiego kosztorysu jest szczegółowa specyfikacja naprawy, w której powinny się znaleźć następujące informacje:

  • jakie operacje należy wykonać w celu usunięcia szkody – powinny być wyliczone wszystkie;
  • jakie części wymagają naprawy lub wymiany i jaki będzie ich koszt;
  • wskazanie części, jakie zostały uwzględnione w kalkulacji – kto jest ich dostawcą i producentem, jaka jest ich cena, a także koszt roboczogodziny fachowców, których usługi będą niezbędne do wykonania tych prac.

Jeśli chodzi o jakość części, to w kosztorysie możesz się spotkać z następującymi oznaczeniami:

  • O – czyli części oryginalne/serwisowe, z logiem danego koncernu samochodowego.
  • Q – produkowane przez dostawców na tzw. pierwszy montaż. Mają te same parametry techniczne co części oznaczone jako Q, ale nie mają loga koncernu samochodowego i można je kupić m.in. w niezależnych sklepach.
  • P – o jakości podobnej do części stosowanych w montażu fabrycznym, ale również bez loga koncernu samochodowego.
  • Z – czyli zamienniki, które nie mieszczą się w kategoriach powyższych.

Sprawdź koniecznie kalkulację kosztorysu naprawy

Otrzymaną kalkulację koniecznie musisz dokładnie sprawdzić. Warto ją pokazać np. znajomemu mechanikowi, który będzie w stanie ocenić, czy zawiera ona wszystkie niezbędne prace i części samochodowe. Możliwe, że koszty te zostały zaniżone, a w takim przypadku konieczne jest odwołanie się od propozycji ubezpieczyciela. Wprawdzie może to wydłużyć proces oczekiwania na otrzymanie odszkodowania, ale dzięki temu możesz otrzymać kwotę, która na pewno wystarczy na przeprowadzenie niezbędnych napraw. Ubezpieczyciel może zaniżyć cenę za godzinę pracy mechanika czy też dokonać kalkulacji z ujęciem zamienników, pomimo tego że właściciel pojazdu korzystał z części oryginalnych. Często ubezpieczyciele uwzględniają również zużycie uszkodzonych części, które wymagają wymiany.

Uwaga na szkodę całkowitą!

Ze szkodą całkowitą możesz mieć do czynienia, jeśli ubezpieczyciel oceni, że auto nie nadaje się do naprawy albo koszt naprawy przekroczyłby aktualną wartość tego pojazdu. Praktyka działań ubezpieczycieli pokazuje jednak, że jeśli koszt naprawy wyliczony jest na poziomie 70-80 proc. jego wartości sprzed szkody, to już szkoda rozliczana jest analogicznie jak w przypadku szkody całkowitej. Poszkodowany otrzymuje wtedy odszkodowanie równe różnicy pomiędzy wartością samochodu przed szkodą a wartością wraku, czyli pozostałości pojazdu. Tymczasem interpretacja Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych jasno mówi, że za nadmierne można uznać wyłącznie koszty naprawy przekraczające 100 proc. wartości pojazdu sprzed szkody. Tym samym takie działanie prowadzi do tego, że poszkodowani otrzymują zaniżone odszkodowania. Zdarzają się również szkody, w przypadku których zaniżana jest wartość samochodu w stanie nieuszkodzonym.

Kosztorys naprawy samochodu

Kosztorys naprawy samochodu jest bardzo ważnym dokumentem, którego treść powinieneś dokładnie przeanalizować. Oceń, czy aby na pewno uwzględniono w nim wszystkie niezbędne prace, sprawdź wycenę części i usług. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy bądź po prostu nie zgadzasz się z otrzymanym kosztorysem, to koniecznie nam go przedstaw. Dokonamy niezbędnej kalkulacji, ocenimy jego zawartość i być może wywalczymy dla ciebie wyższe odszkodowanie! Pamiętaj, według szacunków Funduszu Odszkodowań Komunikacyjnych zaniżanych jest około 92 proc. odszkodowań z AC i OC!

Podobne artykuły

Co powinien zawierać kosztorys naprawy samochodu?

Kosztorys naprawy samochodu jest bardzo ważnym dokumentem, którego treść powinieneś dokładnie przeanalizować.

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych