Co to jest baza UFG?

Wiele osób choć raz życiu było uczestnikami wypadku drogowego, w którym doszło do uszkodzenia ich pojazdu. To zrozumiałe, że każdy kierowca w takiej sytuacji chce otrzymać pełne odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy.

Instytucją, która pomaga otrzymać kierowcom adekwatną rekompensatę w obliczu uszkodzeń powypadkowych, jest UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zajmuje się on wypłacaniem pełnych kwot odszkodowania lub dopłat w przypadku, gdy otrzymana kwota jest wybrakowana. Można otrzymać zapłatę od UFG nie tylko na skutek zniszczenia auta, ale też szkody osobowej oraz szkody w mieniu.

Każdy kierowca powinien mieć wykupione OC, jednak jest wielu uczestników ruchu drogowego, którzy nie pojęli takiej decyzji. Warto wiedzieć, że wykrycie braku OC i odwołanie się jest łatwe — wystarczy wejść na stronę UFG i podać numer rejestracyjny auta sprawcy albo numer VIN. Po wprowadzeniu tych danych można sprawdzić, czy u jest u niego brak OC. W przeciwnym wypadku na stronie będą widniały:

 • numer polisy

 • marka samochodu,

 • nazwa zakładu ubezpieczeniowego, w którym wykupione zostało OC.

Jak napisać odwołanie do UFG?

W przypadku gdy zabraknie dla nas kwoty odszkodowania lub będzie ona nieadekwatna do poniesionych szkód, należy napisać odwołanie do UFG. Jest to łatwa procedura – wystarczy, że zjawisz się w dowolnej firmie oferującej ubezpieczenia OC. Warto na taką okoliczność sporządzić oświadczenie o okolicznościach zdarzenia, zapisać dokładną datę i miejsce wypadku, numery rejestracyjne oraz marki pojazdów biorących udział w zderzeniu bądź stłuczce. Oprócz tego przydatne są dane w postaci imion, nazwisk i numerów telefonu osoby poszkodowanej, sprawcy oraz świadków zdarzenia.

Kiedy wykryjemy już ubezpieczenie u sprawcy lub jego brak, a następnie odwołamy się do Funduszu, możemy ubiegać się o odszkodowanie, które pokryje koszt uszkodzeń. Należy wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek przyjąć nasze odwołanie, wykryć, jaka kwota będzie adekwatna do poniesionych szkód oraz sporządzić stosowną dokumentację.

Podobne artykuły

Akt darowizny samochodu

Przekazanie auta członkowi rodziny to prosty sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów. Aby to zrobić, należy wypisać akt darowizny samochodu.

Co to jest baza UFG?

Wiele osób choć raz życiu było uczestnikami wypadku drogowego, w którym doszło do uszkodzenia ich pojazdu. To zrozumiałe, że każdy kierowca w takiej sytuacji chce otrzymać pełne odszkodowanie, które...

Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...

Ugoda w sprawie kolizji drogowej

Ugoda w sprawie kolizji drogowej – wzór

W przypadku drobnych stłuczek chcemy zazwyczaj jak najszybciej zamknąć temat i wrócić do swoich spraw. W ich przypadku znakomicie sprawdza się więc zawarcie ugody w sprawie kolizji drogowej z...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych