Wiele osób choć raz życiu było uczestnikami wypadku drogowego, w którym doszło do uszkodzenia ich pojazdu. To zrozumiałe, że każdy kierowca w takiej sytuacji chce otrzymać pełne odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy.
Instytucją, która pomaga otrzymać kierowcom adekwatną rekompensatę w obliczu uszkodzeń powypadkowych, jest UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zajmuje się on wypłacaniem pełnych kwot odszkodowania lub dopłat w przypadku, gdy otrzymana kwota jest wybrakowana. Można otrzymać zapłatę od UFG nie tylko na skutek zniszczenia auta, ale też szkody osobowej oraz szkody w mieniu.
Każdy kierowca powinien mieć wykupione OC, jednak jest wielu uczestników ruchu drogowego, którzy nie pojęli takiej decyzji. Warto wiedzieć, że wykrycie braku OC i odwołanie się jest łatwe — wystarczy wejść na stronę UFG i podać numer rejestracyjny auta sprawcy albo numer VIN. Po wprowadzeniu tych danych można sprawdzić, czy u jest u niego brak OC. W przeciwnym wypadku na stronie będą widniały:
numer polisy
marka samochodu,
nazwa zakładu ubezpieczeniowego, w którym wykupione zostało OC.
W przypadku gdy zabraknie dla nas kwoty odszkodowania lub będzie ona nieadekwatna do poniesionych szkód, należy napisać odwołanie do UFG. Jest to łatwa procedura – wystarczy, że zjawisz się w dowolnej firmie oferującej ubezpieczenia OC. Warto na taką okoliczność sporządzić oświadczenie o okolicznościach zdarzenia, zapisać dokładną datę i miejsce wypadku, numery rejestracyjne oraz marki pojazdów biorących udział w zderzeniu bądź stłuczce. Oprócz tego przydatne są dane w postaci imion, nazwisk i numerów telefonu osoby poszkodowanej, sprawcy oraz świadków zdarzenia.
Kiedy wykryjemy już ubezpieczenie u sprawcy lub jego brak, a następnie odwołamy się do Funduszu, możemy ubiegać się o odszkodowanie, które pokryje koszt uszkodzeń. Należy wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek przyjąć nasze odwołanie, wykryć, jaka kwota będzie adekwatna do poniesionych szkód oraz sporządzić stosowną dokumentację.