Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli tak, gdzie powinniśmy się po nie zgłosić?

Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Czym różni się uszkodzenie pojazdu przez dziurę w drodze od udziału w wypadku lub kolizji?

Pomijając kwestie czysto techniczne związane z tym, które elementy naszego samochodu mogą ulec zniszczeniu, istnieje jedna zasadnicza kwestia różniąca wszystkie te przypadki. Jeśli zostaniemy poszkodowani w wyniku kolizji bądź wypadku najczęściej nie będziemy mieć większych problemów z ustaleniem sprawcy. Nawet jeśli ucieknie on z miejsca zdarzenia, wiemy, że mamy prawo ubiegać się o odszkodowanie z ubezpieczenia OC choćby od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Czy możemy jednak liczyć na likwidacje szkody wtedy, gdy odpowiada za nią zły stan nawierzchni?

W pierwszej kolejności większość osób pomyśli zapewne o naprawie samochodu w ramach autocasco. I słusznie – bez wątpienia jest to jakieś wyjście z sytuacji. Zgodnie z polskim prawem, także w przypadku niezałatanej dziury w drodze, możliwe jest wskazanie podmiotu odpowiedzialnego za powstałą szkodę, a my mamy prawo do ubiegania się o odszkodowania z jego OC.

Kto jest odpowiedzialny za szkody powstałe w samochodzie przez dziury w drodze?

Jest to nikt inny jak jej zarządca. Zaznaczyć należy jednocześnie, że jego winą będzie w tym przypadku zaniechanie działań mających na celu utrzymanie nawierzchni w odpowiednim stanie. Problemem może być jednak to, że w naszym kraju za różne odcinki dróg publicznych odpowiadają różne podmioty. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku za utrzymanie dróg gminnych odpowiada wójt, burmistrz bądź prezydent miasta, powiatowych – zarząd powiatu, wojewódzkich – zarząd województwa, natomiast za krajowe odpowiedzialny jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych. Za stan autostrad odpowiadać może ponadto spółka, z którą zawarto umowę na jej budowę i/lub eksploatację.

W przypadku dróg wewnętrznych oraz prywatnych odpowiedzialna może być:

  • wspólnota bądź spółdzielnia mieszkaniowa,
  • firma lub osoba prywatna będąca właścicielem danego terenu.

Co zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie, gdy auto zepsuje się po najechaniu na dziurę w drodze?

Biorąc pod uwagę informacje z wcześniejszego akapitu, najważniejsze jest to, żeby ustalić, kto jest zarządcą odcinka nawierzchni, na którym doszło do uszkodzenia naszego pojazdu. Aby to zrobić mamy w zasadzie dwie możliwości. Przede wszystkim zaraz po tym, gdy doszło do zdarzenia, możemy wezwać policję. Patrol, który przybędzie na miejsce, udokumentuje zdarzenie, a także wskaże rzeczywistego zarządcę. Drugim rozwiązaniem jest zasięgnięcie informacji w wydziale drogownictwa w starostwie powiatowym. W tym przypadku pamiętajmy jednak, że musimy możliwie dokładnie udokumentować szkodę. Wykonane przez nas zdjęcia nie mogą jednocześnie przedstawiać wyłącznie samej dziury czy uszkodzonego element pojazdu. Powinny pozwalać także w łatwy sposób zidentyfikować miejsce zdarzenia. Możemy spróbować uchwycić na nich chociażby najbliższy słupek hektometryczny. W dalszej kolejności należy zgłosić się bezpośrednio do odpowiedniego zarządcy. Albo poprosić nas on o wypełnienie odpowiedniego wniosku albo zaleci kontakt z Towarzystwem Ubezpieczeń.

Kiedy odszkodowanie nie będzie Ci się należeć?

Niestety uszkodzenie auta, do którego doszło przez zły stan nawierzchni, nie należy do prostych spraw w kontekście dochodzenia swoich praw do odszkodowania. Musimy bowiem pamiętać, że aby je otrzymać powinniśmy udowodnić, że to wyłącznie nienaprawiona dziura w jezdni była bezpośrednią przyczyną powstania szkody. Pieniądze nie będą nam się należeć m.in., gdy:

  • o uszkodzeniu nawierzchni informował stosowny znak drogowy,
  • jadąc danym odcinkiem przekroczyliśmy dozwoloną prędkość lub nie dostosowaliśmy jej do warunków pogodowych.

Pamiętajmy też, że nawet wtedy, gdy TU przyzna nam odszkodowanie, może być ono znacząco zaniżone w stosunku do czekających nas kosztów naprawy. Aby uniknąć sądzenia się z TU w tak skomplikowanej sprawie, możemy jednak skorzystać z dopłaty oferowanej przez takie firmy, jak np. Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych.

Podobne artykuły
umowa użyczenia pojazdu

Umowa użyczenia pojazdu

Chyba nie ma w Polsce właściciela samochodu, który choć raz nie pozwoliłby innemu kierowcy użytkować jego auto i to bez siebie w roli pasażera. Większość z nas może nie...

Co to jest baza UFG?

Wiele osób choć raz życiu było uczestnikami wypadku drogowego, w którym doszło do uszkodzenia ich pojazdu. To zrozumiałe, że każdy kierowca w takiej sytuacji chce otrzymać pełne odszkodowanie, które...

Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...

Ugoda w sprawie kolizji drogowej

Ugoda w sprawie kolizji drogowej – wzór

W przypadku drobnych stłuczek chcemy zazwyczaj jak najszybciej zamknąć temat i wrócić do swoich spraw. W ich przypadku znakomicie sprawdza się więc zawarcie ugody w sprawie kolizji drogowej z...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych