Jeśli w wypadku drogowym zostaliśmy ranni bądź doznaliśmy innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu, to naturalne, że najpierw skupiamy się głównie na leczeniu. Także wtedy, gdy zniszczeniu uległo wyłącznie auto, często nie mamy z początku zwyczajnie głowy do innych spraw. Ile mamy jednak czasu na zgłoszenie szkody OC?
To w pełni zrozumiałe, że człowiek, który odniósł w wypadku lub kolizji drogowej obrażenia, lub w związku z tym zdarzeniem jest po prostu pod wpływem silnych emocji, nie jest często w stanie skupić się na załatwieniu wszystkich formalności. Co prawda polskie ustawodawstwo nie stanowi w sposób bezpośredni o maksymalnym terminie zgłoszenia szkody OC. Jest to w związku z tym taki sam termin, jak w przypadku terminu przedawnienia roszczeń. Zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego mamy więc aż 3 lata na skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy wypadku i zgłoszenie szkody OC, aby tym samym rozpocząć proces jej likwidacji.
Naturalnie w niektórych przypadkach 3 lata mogą wydawać się dość krótkim okresem. Szczególnie, jeśli w wyniku wypadku doznaliśmy poważnych obrażeń i leczenie się przeciąga. Jeżeli jednak mamy tylko taką możliwość, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do TU sprawcy zdarzenia. Już po kilku miesiącach od zdarzenia zbadanie sytuacji i wszystkich okoliczności przez ubezpieczyciela może być bardzo utrudnione. Im szybciej zawnioskujemy o odszkodowanie i/lub zadośćuczynienie z OC sprawy, tym łatwiej będzie je uzyskać, a pieniądze szybciej znajdą się na naszym koncie.
W większości przypadków uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy będzie niemożliwe po upływie 3 lat od dnia zdarzenia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których roszczenie nie ulega przedawnieniu nawet po 10 lub 20 latach. Odnosi się do nich art. 442[1] kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią termin przedawnienia roszczenia może być dłuższy niż 3 lata, jeżeli zgłoszona szkoda wynika:
W przypadku czynu niedozwolonego roszczenie ulega z reguły przedawnieniu wraz z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się nie tylko o szkodzie, ale i o osobie, która jest zobowiązana do jej naprawienia. Termin ten nie może być jednak dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym sprawca dopuścił się czynu niedozwolonego. W niektórych przypadkach zapis ten będzie więc niezwykle istotny dla pozytywnego załatwienia sprawy odszkodowania.
Jeżeli sprawca zdarzenia dopuścił się zbrodni lub występku, roszczenie ulega natomiast przedawnieniu dopiero z upływem 20 lat od dnia, w którym dane przestępstwo zostało popełnione.
Zgodnie z polskim ustawodawstwem za czyn niedozwolony uznaje się każde działanie, w wyniku którego wyrządzana jest krzywda drugiej osobie. Czyn niedozwolony nie musi być jednocześnie zawiniony. W przypadku kolizji oraz wypadków drogowych o czynie niedozwolonym będziemy mówić więc także wtedy, gdy ktoś próbował włączyć się do ruchu wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej i nieumyślnie uderzył w nasze auto, którym jechaliśmy główną ulicą.
Jako zbrodnię lub występek polskie prawo uznaje zazwyczaj te wypadki komunikacyjne, w których osoby biorące w nich udział odniosły obrażenia skutkujące rozstrojem zdrowia dłuższym niż 7 dni. Należy przy tym pamiętać, że zbrodnią co do zasady będzie umyślne dokonanie czynu zabronionego – najczęściej umyślne spowodowanie śmierci drugiej osoby. Większość poważnych wypadków drogowych kwalifikowanych jest w związku z tym jako występek. Bez względu jednak na to, czy dane zdarzenie drogowe zostanie uznane za zbrodnię czy występek, poszkodowany ma 20 lat na zgłoszenie szkody OC.
Najczęściej będą to 3 lata od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o szkodzie i poznaliśmy jej sprawcę. W przypadku poważnych wypadków komunikacyjnych, które zostaną zakwalifikowane jako zbrodnia lub występek, czas ten wydłuża się do lat 20. W miarę naszych możliwości nigdy nie powinniśmy jednak zwlekać ze zgłoszeniem się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku.
Twoje auto zostało zniszczone i czekasz właśnie na decyzję ubezpieczyciela odnośnie poniesionych przez Ciebie szkód? Zastanawiasz się, czy jest w ogóle możliwe, żeby TU odmówiło wypłaty odszkodowania? W kilku...
Byłeś uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego, który spowodował inny kierowca? W razie jakichkolwiek uszkodzeń samochodu możesz wnioskować o odszkodowanie, które pomoże Ci zlikwidować szkodę - naprawić auto z OC...