Ile czasu jest na zgłoszenie szkody OC?

Jeśli w wypadku drogowym zostaliśmy ranni bądź doznaliśmy innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu, to naturalne, że najpierw skupiamy się głównie na leczeniu. Także wtedy, gdy zniszczeniu uległo wyłącznie auto, często nie mamy z początku zwyczajnie głowy do innych spraw. Ile mamy jednak czasu na zgłoszenie szkody OC?

Ile czeka się na wypłatę odszkodowania z oc sprawcy

Termin zgłoszenia szkody OC zgodnie z aktualnymi przepisami

To w pełni zrozumiałe, że człowiek, który odniósł w wypadku lub kolizji drogowej obrażenia, lub w związku z tym zdarzeniem jest po prostu pod wpływem silnych emocji, nie jest często w stanie skupić się na załatwieniu wszystkich formalności. Co prawda polskie ustawodawstwo nie stanowi w sposób bezpośredni o maksymalnym terminie zgłoszenia szkody OC. Jest to w związku z tym taki sam termin, jak w przypadku terminu przedawnienia roszczeń. Zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego mamy więc aż 3 lata na skontaktowanie się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy wypadku i zgłoszenie szkody OC, aby tym samym rozpocząć proces jej likwidacji.

Naturalnie w niektórych przypadkach 3 lata mogą wydawać się dość krótkim okresem. Szczególnie, jeśli w wyniku wypadku doznaliśmy poważnych obrażeń i leczenie się przeciąga. Jeżeli jednak mamy tylko taką możliwość, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do TU sprawcy zdarzenia. Już po kilku miesiącach od zdarzenia zbadanie sytuacji i wszystkich okoliczności przez ubezpieczyciela może być bardzo utrudnione. Im szybciej zawnioskujemy o odszkodowanie i/lub zadośćuczynienie z OC sprawy, tym łatwiej będzie je uzyskać, a pieniądze szybciej znajdą się na naszym koncie.

Sytuacje, w których będziemy mieć więcej czasu na zgłoszenie szkody z OC

W większości przypadków uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy będzie niemożliwe po upływie 3 lat od dnia zdarzenia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których roszczenie nie ulega przedawnieniu nawet po 10 lub 20 latach. Odnosi się do nich art. 442[1] kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią termin przedawnienia roszczenia może być dłuższy niż 3 lata, jeżeli zgłoszona szkoda wynika:

  1. z czynu niedozwolonego,
  2. ze zbrodni lub występku.

W przypadku czynu niedozwolonego roszczenie ulega z reguły przedawnieniu wraz z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się nie tylko o szkodzie, ale i o osobie, która jest zobowiązana do jej naprawienia. Termin ten nie może być jednak dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym sprawca dopuścił się czynu niedozwolonego. W niektórych przypadkach zapis ten będzie więc niezwykle istotny dla pozytywnego załatwienia sprawy odszkodowania.

Jeżeli sprawca zdarzenia dopuścił się zbrodni lub występku, roszczenie ulega natomiast przedawnieniu dopiero z upływem 20 lat od dnia, w którym dane przestępstwo zostało popełnione.

Czym jest czyn niedozwolony, zbrodnia i występek?

Zgodnie z polskim ustawodawstwem za czyn niedozwolony uznaje się każde działanie, w wyniku którego wyrządzana jest krzywda drugiej osobie. Czyn niedozwolony nie musi być jednocześnie zawiniony. W przypadku kolizji oraz wypadków drogowych o czynie niedozwolonym będziemy mówić więc także wtedy, gdy ktoś próbował włączyć się do ruchu wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej i nieumyślnie uderzył w nasze auto, którym jechaliśmy główną ulicą.

Jako zbrodnię lub występek polskie prawo uznaje zazwyczaj te wypadki komunikacyjne, w których osoby biorące w nich udział odniosły obrażenia skutkujące rozstrojem zdrowia dłuższym niż 7 dni. Należy przy tym pamiętać, że zbrodnią co do zasady będzie umyślne dokonanie czynu zabronionego – najczęściej umyślne spowodowanie śmierci drugiej osoby. Większość poważnych wypadków drogowych kwalifikowanych jest w związku z tym jako występek. Bez względu jednak na to, czy dane zdarzenie drogowe zostanie uznane za zbrodnię czy występek, poszkodowany ma 20 lat na zgłoszenie szkody OC.

Kiedy najpóźniej można więc zgłosić szkodę OC?

Najczęściej będą to 3 lata od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o szkodzie i poznaliśmy jej sprawcę. W przypadku poważnych wypadków komunikacyjnych, które zostaną zakwalifikowane jako zbrodnia lub występek, czas ten wydłuża się do lat 20. W miarę naszych możliwości nigdy nie powinniśmy jednak zwlekać ze zgłoszeniem się do ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Podobne artykuły
Wypadek drogowy - postępowanie

Ubezpieczyciele Grają Nieczysto? Odkryj, Jak Zaniżane są Odszkodowania OC!

Nie jesteś mechanikiem ani rzeczoznawcą, prawda? Gdy twoje auto ucierpi w wyniku wypadku, trudno Ci samodzielnie określić realną wartość straty. Ubezpieczyciele wiedzą o tym i, niestety, często próbują to...

Ubezpieczenie OC

Najwyższe dopłaty do odszkodowań

Uważasz, że ubezpieczyciel zaniżył kwotę należnej Ci rekompensaty za szkody poniesione w wypadku lub kolizji? Twój mechanik już zapowiedział, że suma ta nie wystarczy na naprawę? Jeśli wciąż wahasz...

Odmowa wypłaty odszkodowania

Szkoda całkowita – co to jest, naprawa, co z wrakiem, odwołanie

W wyniku wypadku Twój samochód nie nadaje się do naprawy i w zasadzie można byłoby go zezłomować lub sprzedać na części? Zastanawiasz się jednak, jak zinterpretuje to Twój ubezpieczyciel?...

Rzecznik Ubezpieczonych

Weryfikacja odszkodowania

Będąc poszkodowanym w wypadku lub kolizji liczymy na rzetelność ubezpieczyciela i pracujących dla niego rzeczoznawców. Chcemy wierzyć, że przeprowadzona przez nich wycena szkody odpowiada realnym stratom oraz kosztom, które...

Likwidacja szkody

Jak sprawdzić OC sprawcy?

Od października 2018r. nie musimy wozić ze sobą ani dowodu rejestracyjnego samochodu ani żadnego dokumentu potwierdzającego ważność posiadanego ubezpieczenia OC. Co jednak w przypadku stłuczki i oświadczenia sprawcy kolizji,...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych