Jak długo po wypadku drogowym można ubiegać się o odszkodowanie?

Doznając poważnego uszczerbku na zdrowiu w wyniku zderzenia z innym autem, kwestie rekompensaty schodzą z reguły na dalszy plan. Niekiedy nasz stan po prostu nie pozwala nam zająć się czymkolwiek innym niż leczenie i rekonwalescencja. Jak długo jednak możemy zwlekać po wypadku drogowym z ubieganiem się o odszkodowanie?

Różnica między wypadkiem a kolizją

W pierwszej kolejności należy zdawać sobie sprawę z różnic w przypadku kwalifikacji obu typów zdarzeń w świetle obowiązujących obecnie przepisów polskiego prawa. To one będą determinować kwestię ewentualnego przedawnienia naszych roszczeń odszkodowawczych.

Jak słusznie podpowiada nam z pewnością intuicja, kolizja nie jest tak poważnym zdarzeniem drogowym jak wypadek. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za wypadek uznaje się bowiem takie zdarzenia, w których co najmniej jeden z jego uczestników doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu, którego leczenie wciąż trwa bądź trwało dłużej niż 7 dni, bądź też zmarł na skutek doznanych obrażeń. W związku z tym kolizja kwalifikowana jest jako czyn niedozwolony, a jej sprawcy grozi wyłącznie kara grzywny. Wypadek, zgodnie z art. 177 kodeksu karnego, kwalifikowany jest natomiast jako przestępstwo, a sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Z wyjątkiem sytuacji, w których poszkodowanym jest wyłącznie osoba najbliższa. Wtedy też ściganie takiego przestępstwa wszczynane jest dopiero na wniosek poszkodowanego.

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń odszkodowawczych w przypadku wypadku drogowego?

W przypadku kolizji termin przedawnienia roszczeń odszkodowawczych, tj. możliwości zgłoszenia roszczenia do podmiotu zobligowanego do likwidacji szkody, mija po upływie 3 lat od zdarzenia. O odszkodowanie za wypadek drogowy, zgodnie z art. 442¹ § 2 kodeksu cywilnego, możemy ubiegać się natomiast nawet do 20 lat od momentu popełnienia przestępstwa, tj. od dnia, w którym doszło do zdarzenia. Termin przedawnienia roszczeń jest jednocześnie niezależny od tego, kiedy poszkodowany dowiedział się o zaistnieniu samej szkody czy też o osobie, która zobligowana jest do jej likwidacji.

Jeżeli więc doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, którego leczenie jeszcze trwa bądź zakończyło się powyżej 7 dni od zdarzenia, bądź bliska nam osoba zmarła na skutek odniesionych w zdarzeniu drogowym obrażeń, przedawnienie roszczeń nastąpi dopiero po 20 latach od wypadku. I choć jest to naprawdę długi okres, jeśli tylko pozwala nam na to stan naszego zdrowia, powinniśmy jak najszybciej zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji.

Czy bieg przedawnienia roszczeń odszkodowawczych może zostać przerwany?

Tak. Zgodnie z treścią art. 123 § 1 kodeksu cywilnego bieg przedawnienia roszczeń odszkodowawczych może zostać przerwany w kilku konkretnych sytuacjach. Rozpocznie się on ponownie w momencie, gdy:

  • podjęta zostanie jakakolwiek czynność przed sądem (także przed sądem polubownym) bądź innym odpowiednim dla zdarzenia organem, która ma na celu dochodzenie, ustalenie, zaspokojenie lub zabezpieczenie roszczenia;
  • wszczęte zostały mediacje między stronami;
  • sprawca wypadku uznał roszczenia poszkodowanego.

W przypadku zdarzeń komunikacyjnych warto także zapamiętać, że zgodnie z art. 819 § 4 kodeksu cywilnego bieg przedawnienia roszczeń odszkodowawczych zostaje przerwany również wtedy, gdy poszkodowany zgłasza zdarzenie bądź roszczenie firmie ubezpieczeniowej. Jednocześnie dopiero w momencie otrzymania przez poszkodowanego w formie pisemnej decyzji TU o przyznaniu bądź odmowie wypłaty odszkodowania.

Im szybciej zgłosisz roszczenie tym lepiej

Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku drogowym, masz oczywiście 20 lat na zgłoszenie swoich roszczeń, a sam bieg ich przedawnienia może zostać dodatkowo przerwany. Nie zmienia to jednak faktu, że im szybciej zgłosisz je do TU (w miarę oczywiście swoich możliwości zdrowotnych), tym szybciej uzyskasz należące Ci się pieniądze, które pozwolą pokryć koszty leczenia oraz naprawić bądź kupić nowe auto. Pamiętaj też, że jeśli wydaje Ci się, że TU zaniżyło kwotę odszkodowania za szkody w mieniu, możesz zgłosić się do nas, aby sprawdzić, czy należy Ci się dopłata!

Podobne artykuły
Wypadek drogowy - postępowanie

Ubezpieczyciele Grają Nieczysto? Odkryj, Jak Zaniżane są Odszkodowania OC!

Nie jesteś mechanikiem ani rzeczoznawcą, prawda? Gdy twoje auto ucierpi w wyniku wypadku, trudno Ci samodzielnie określić realną wartość straty. Ubezpieczyciele wiedzą o tym i, niestety, często próbują to...

Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Ugoda w sprawie kolizji drogowej

Ugoda w sprawie kolizji drogowej – wzór

W przypadku drobnych stłuczek chcemy zazwyczaj jak najszybciej zamknąć temat i wrócić do swoich spraw. W ich przypadku znakomicie sprawdza się więc zawarcie ugody w sprawie kolizji drogowej z...

Wypadek drogowy - postępowanie

Wypadek drogowy – postępowanie

Każde zderzenie dwóch pojazdów – bez względu na rodzaj i stopień powstałych szkód - jest niezwykle stresującą sytuacją dla wszystkich uczestników. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku wypadków drogowych,...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych