W październiku 2018r. zniesiony został obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Zmiana ta znacząco ułatwiła wielu kierowcom codzienne funkcjonowanie. Szczególnie, jeśli współdzielą oni samochód z partnerem lub partnerką czy też współpracownikiem, a nie chcą zostawiać dokumentów w aucie.
Co jednak w razie wypadku lub kolizji? Mało kto będzie pamiętać tak długi numer ubezpieczenia, z którego nie korzystamy przecież na co dzień.
Jeśli Twoje auto zostało poszkodowane w wypadku lub kolizji drogowej, nie musisz przejmować się, że sprawca nie ma przy sobie dowodu zawarcia ubezpieczenia. Jeśli szkody nie są duże i zdecydowaliście się spisać oświadczenie sprawcy kolizji bądź wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, wystarczy ujęty w dokumencie numer rejestracyjny bądź VIN, który znaleźć można bezpośrednio na aucie.
W takich przypadkach możesz skorzystać z bazy danych o polisach OC i AC prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zawarte w niej informacje przydadzą Ci się także wtedy, gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, a Tobie uda się zrobić zdjęcie tablic bądź też spisać lub zapamiętać wytłoczony na nich numer rejestracyjny. Możesz skorzystać z niej także wtedy, gdy tablice na aucie sprawcy są widoczne na zapisie z kamer monitoringu, jeśli np. ktoś uszkodził Twój samochód na parkingu przy centrum handlowym lub w innym monitorowanym miejscu.
Na stronie internetowej www.ufg.pl dostępne są online podstawowe informacje o ubezpieczeniach pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Aby sprawdzić polisę OC, wystarczy znać właśnie numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. Jak to zrobić?
W kolejnym kroku system poprosi Cię jeszcze o podanie dnia zdarzenia oraz kraj, w którym do niego doszło. Poza tym musisz przepisać specjalny kod uwierzytelniający. Po kliknięciu “Dalej” system podsumuje wprowadzone przez Ciebie dane, a ostatni już przycisk “Sprawdź” przekieruje Cię na stronę z interesującymi Cię informacjami.
Znajdziesz go oczywiście zarówno w karcie pojazdu, jak również w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jednak właściciel auta nie ma przy sobie tych dokumentów, numer VIN znaleźć można na tabliczce znamionowej. Większość producentów samochodów instaluje ją najczęściej na lewych drzwiach pojazdu bądź na ich środkowym słupku. Poza tym może znajdować się na prawym nadkolu, w okolicach prawego amortyzatora czy też na lewej stronie obudowy deski rozdzielczej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek przekazać dane o zawieranych z nimi polisach OC oraz AC. Poza tym ubezpieczyciele są zobowiązani do aktualizowania informacji w przypadku każdej zmiany. W związku z tym dane zawarte w bazie UFG powinny być zawsze aktualne. Dodając do tego obowiązek wykupienia polisy OC, który w Polsce spoczywa na każdym właścicielu pojazdu, nie powinno być żadnych problemów z dostępem do tych informacji. Niestety niekiedy zdarzają się wyjątki. Poza przypadkami, gdy właściciel auta mimo wszystko nie wykupił ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, dotyczące go dane mogą być niedostępne online, gdy:
W razie sporządzania oświadczenia sprawcy o kolizji lub wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym warto więc zabezpieczyć się i poprosić sprawcę o aktualny numer telefonu. W ten sposób, jeśli w bazie nie będzie aktualnych danych, kierowca, który uszkodził Twoje auto, będzie mógł podać Ci numer polisy OC odczytując go bezpośrednio z dokumentu potwierdzającego jej zawarcie.
Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.
Przekazanie auta członkowi rodziny to prosty sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów. Aby to zrobić, należy wypisać akt darowizny samochodu.
Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...
Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...
W przypadku drobnych stłuczek chcemy zazwyczaj jak najszybciej zamknąć temat i wrócić do swoich spraw. W ich przypadku znakomicie sprawdza się więc zawarcie ugody w sprawie kolizji drogowej z...
"*" oznacza pola wymagane