Jak sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym lub VIN?

W październiku 2018r. zniesiony został obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Zmiana ta znacząco ułatwiła wielu kierowcom codzienne funkcjonowanie. Szczególnie, jeśli współdzielą oni samochód z partnerem lub partnerką czy też współpracownikiem, a nie chcą zostawiać dokumentów w aucie.

Ubezpieczenie AC - zniżki i zwyżki

Co jednak w razie wypadku lub kolizji? Mało kto będzie pamiętać tak długi numer ubezpieczenia, z którego nie korzystamy przecież na co dzień.

Polisę OC sprawdzisz po numerze rejestracyjnym lub VIN pojazdu

Jeśli Twoje auto zostało poszkodowane w wypadku lub kolizji drogowej, nie musisz przejmować się, że sprawca nie ma przy sobie dowodu zawarcia ubezpieczenia. Jeśli szkody nie są duże i zdecydowaliście się spisać oświadczenie sprawcy kolizji bądź wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, wystarczy ujęty w dokumencie numer rejestracyjny bądź VIN, który znaleźć można bezpośrednio na aucie.

W takich przypadkach możesz skorzystać z bazy danych o polisach OC i AC prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Zawarte w niej informacje przydadzą Ci się także wtedy, gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, a Tobie uda się zrobić zdjęcie tablic bądź też spisać lub zapamiętać wytłoczony na nich numer rejestracyjny. Możesz skorzystać z niej także wtedy, gdy tablice na aucie sprawcy są widoczne na zapisie z kamer monitoringu, jeśli np. ktoś uszkodził Twój samochód na parkingu przy centrum handlowym lub w innym monitorowanym miejscu.

Jak sprawdzić polisę OC w bazie UFG?

Na stronie internetowej www.ufg.pl dostępne są online podstawowe informacje o ubezpieczeniach pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Aby sprawdzić polisę OC, wystarczy znać właśnie numer rejestracyjny lub VIN pojazdu. Jak to zrobić?

 1. Na stronie głównej znajdź sekcję “Sprawdź OC dla pojazdu.”
 2. Określ, które dane posiadasz.
 3. Wprowadź numer rejestracyjny lub VIN w dostępnym polu.
 4. Kliknij “Sprawdź”.

W kolejnym kroku system poprosi Cię jeszcze o podanie dnia zdarzenia oraz kraj, w którym do niego doszło. Poza tym musisz przepisać specjalny kod uwierzytelniający. Po kliknięciu “Dalej” system podsumuje wprowadzone przez Ciebie dane, a ostatni już przycisk “Sprawdź” przekieruje Cię na stronę z interesującymi Cię informacjami.

Gdzie szukać numeru VIN?

Znajdziesz go oczywiście zarówno w karcie pojazdu, jak również w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jednak właściciel auta nie ma przy sobie tych dokumentów, numer VIN znaleźć można na tabliczce znamionowej. Większość producentów samochodów instaluje ją najczęściej na lewych drzwiach pojazdu bądź na ich środkowym słupku. Poza tym może znajdować się na prawym nadkolu, w okolicach prawego amortyzatora czy też na lewej stronie obudowy deski rozdzielczej.

Czy baza UFG zawiera aktualne dane?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami firmy ubezpieczeniowe mają obowiązek przekazać dane o zawieranych z nimi polisach OC oraz AC. Poza tym ubezpieczyciele są zobowiązani do aktualizowania informacji w przypadku każdej zmiany. W związku z tym dane zawarte w bazie UFG powinny być zawsze aktualne. Dodając do tego obowiązek wykupienia polisy OC, który w Polsce spoczywa na każdym właścicielu pojazdu, nie powinno być żadnych problemów z dostępem do tych informacji. Niestety niekiedy zdarzają się wyjątki. Poza przypadkami, gdy właściciel auta mimo wszystko nie wykupił ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, dotyczące go dane mogą być niedostępne online, gdy:

 • zakład ubezpieczeń nie przekazał informacji o polisie OC lub doszło do jakichś opóźnień w tym zakresie;
 • dane przekazane przez ubezpieczyciela zawierają błędy;
 • UFG odrzucił otrzymane od firmy ubezpieczeniowej dane, np. ze względu na ich niską jakość.

W razie sporządzania oświadczenia sprawcy o kolizji lub wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym warto więc zabezpieczyć się i poprosić sprawcę o aktualny numer telefonu. W ten sposób, jeśli w bazie nie będzie aktualnych danych, kierowca, który uszkodził Twoje auto, będzie mógł podać Ci numer polisy OC odczytując go bezpośrednio z dokumentu potwierdzającego jej zawarcie.

Podobne artykuły
Ubezpieczenie AC

Udział własny w szkodzie

Szukasz właśnie najbardziej korzystnego dla Ciebie autocasco? Zastanawiasz się, czym jest udział własny, o którym mowa w większości ofert? A może leasingodawca domaga się jego zniesienia? To bardzo istotny...

Ubezpieczenie AC - zniżki i zwyżki

Jak sprawdzić polisę OC po numerze rejestracyjnym lub VIN?

W październiku 2018r. zniesiony został obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Zmiana ta znacząco ułatwiła wielu kierowcom codzienne funkcjonowanie. Szczególnie, jeśli współdzielą oni samochód z...

Porównywarki ubezpieczeń

Kalkulatory i porównywarki OC i AC

Przy wyborze odpowiedniej polisy posiłkujemy się kalkulatorami oraz porównywarkami ubezpieczeń. Narzędzia te, w łatwy i szybki sposób pozwalają nam porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych.

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Tagi