Jakie są kary za brak OC?

Jednym z zadań realizowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest kontrola spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników. Z jakich powodów nie dopełniamy tego obowiązku i do jakich konsekwencji może to doprowadzić?

Jakie są kary za brak OC?

Kara za brak OC

Zgodnie z przepisami, nawet jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej wystarczy do tego, aby na posiadacza pojazdu została nałożona kara. Z jakich powodów nie wywiązujemy się z obowiązku ubezpieczeniowego? Najczęstsze przyczyny to:

 • Nieświadomość, że polisa uzyskana od poprzedniego posiadacza pojazdu wygasa wraz z zakończeniem umowy – nie przedłuża się automatycznie.
 • Nieuregulowanie całej składki na OC – w przypadku, gdy posiadacz pojazdu nie opłaci pełnej stawki za ubezpieczenie, to i tak korzysta z ochrony ubezpieczeniowej przez pełen rok, ale umowa nie przedłuży się automatycznie. Co więcej, posiadacz pojazdu nie uniknie zapłaty za polisę.
 • Korzystanie z krótkoterminowego OC – standardowa polisa zapewnia ochronę ubezpieczeniową przez 12 miesięcy, po czym automatycznie się przedłuża. Natomiast ubezpieczenie krótkoterminowe, wykorzystywane na przykład przez komisy samochodowe, obowiązuje najczęściej przez 30 dni, a po tym czasie wygasa.
 • Problemy finansowe posiadacza pojazdu.
 • Nieświadomość tego, że nawet pojazd, który nie jest użytkowany i stoi w garażu, wymaga zawarcia umowy ubezpieczenia OC.

Jak UFG wykrywa nieubezpieczonych?

Do niedawna karę za brak ubezpieczenia OC mogli nałożyć na posiadaczy pojazdów jedynie funkcjonariusze policji podczas kontroli. W 2011 roku wprowadzono tzw. wirtualnego policjanta, czyli system, który wykrywa nieubezpieczonych bez konieczności bezpośredniej kontroli. Jego skuteczność rośnie z roku na rok. Tylko od stycznia do września 2018 roku UFG wysłało 68 tysięcy wezwań do zapłaty kary. Już 75 proc. wykrytych przypadków braku OC to efekt wskazań systemu. Pozostali nieubezpieczeni są namierzani podczas kontroli policyjnej lub kontroli przeprowadzonej przez inne organy zewnętrzne. Na czym polega działanie systemu wirtualnego policjanta? Otóż analizuje on bazy danych w poszukiwaniu przerw w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów. Według szacunków funduszu z 2018 roku, liczba nieubezpieczonych pojazdów jeżdżących po polskich drogach wynosi od 80 do 90 tysięcy.

Ile wynosi kara za brak OC?

W przypadku OC rolników kara za brak ubezpieczenia to 230 zł. Jeśli chodzi o posiadaczy pojazdów, sprawa jest bardziej złożona. Kara za brak ciągłości OC zależy od  czasu przerwy w ubezpieczeniu, rodzaju pojazdu oraz wysokości minimalnego wynagrodzenia w danym roku.

W przypadku posiadacza samochodu osobowego kara za brak OC zależna jest od długości przerwy:

 • do 3 dni – 900 zł,
 • od 4 do 14 dni – 2250 zł,
 • powyżej 14 dni – 4500 zł.

Tym samym kara za brak OC przez kilka lat wyniesie tyle, co sankcja za 15 dni.

Jeśli chodzi o samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy kara wyniesie:

 • do 3 dni – 1350 zł,
 • od 4 do 14 dni – 3380 zł,
 • powyżej 14 dni – 6750 zł.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym przypadku kara za brak OC przez jeden dzień to aż 1350 zł!

Natomiast dla pozostałych pojazdów stawki za brak OC wynoszą:

 • do 3 dni – 150 zł,
 • od 4 do 14 dni – 380 zł,
 • powyżej 14 dni – 750 zł.

Posiadacz pojazdu, który otrzyma uzasadnione wezwanie do zapłaty kary, powinien jak najszybciej odpowiedzieć na wiadomość otrzymaną od UFG. Najgorszą decyzją jest zignorowanie pisma. Fundusz przyznaje, że karę dobrowolnie płaci zaledwie 35 proc. posiadaczy pojazdów, a w pozostałych przypadkach konieczne staje się postępowanie egzekucyjne. Jeśli taka procedura się rozpocznie, to oznacza to kolejne koszty dla nieubezpieczonego, który zostanie obciążony opłatami postępowania skarbowego.

Podobne artykuły

Co to jest baza UFG?

Wiele osób choć raz życiu było uczestnikami wypadku drogowego, w którym doszło do uszkodzenia ich pojazdu. To zrozumiałe, że każdy kierowca w takiej sytuacji chce otrzymać pełne odszkodowanie, które...

Ubezpieczenie OC

Kary za brak OC w 2020 roku

Wysokość kar za brak OC jest uwarunkowana od płacy minimalnej. Podwyżka wysokości kary będzie wiec automatyczna.

Jakie są kary za brak OC?

Jakie są kary za brak OC?

Jednym z zadań realizowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest kontrola spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników. Z jakich powodów nie dopełniamy tego...

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – jakie pełni funkcje?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to instytucja powołana w 1990 roku w związku z rozwojem rynku ubezpieczeń w Polsce. Za jakie zadania odpowiada fundusz i dlaczego jego działania są tak...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.