Jestem sprawcą kolizji – co dalej?

Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku doszło do 436 414 kolizji, a przynajmniej tyle takich zdarzeń zostało zgłoszonych do jednostek policji. Warto być przygotowanym na taką ewentualność i widzieć, co zrobić, jeśli jesteś sprawcą kolizji.

Jestem sprawcą kolizji

Co ma zrobić sprawca kolizji?

Kluczowym obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Właśnie to ubezpieczenie ochroni cię przed finansowymi konsekwencjami wyrządzonej szkody – zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie poszkodowanym. Jeśli spowodujesz kolizję, nie mając ubezpieczenia OC, to ostatecznie koszty odszkodowania zostaną pokryte z twoich środków. Dodatkowo Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży na ciebie karę za brak OC, która w 2019 roku, w przypadku samochodu osobowego, wynosi 4500 zł.

Przede wszystkim, jako sprawca wypadku, pozostań na miejscu zdarzenia. Oddalenie się z tego miejsca, w celu uniknięcia odpowiedzialności za szkodę, to bardzo zły pomysł. Gdy zostaniesz wskazany przez świadków czy też policja ustali twoją tożsamość na podstawie nagrań z monitoringu, poniesiesz poważne konsekwencje:

  • Otrzymasz mandat za spowodowanie kolizji drogowej.
  • Zostaniesz obciążony kosztami naprawy szkody w pojeździe poszkodowanego.
  • Zostaną na ciebie nałożone punkty karne.

Sprawco wypadku – bądź odpowiedzialny

Jeśli nie dojdzie do ucieczki z miejsca wypadku, to odszkodowanie zostanie wypłacone z OC sprawcy wypadku. Dodatkowo, w przypadku gdy napiszesz oświadczenie o kolizji, w którym przyznasz się do jej spowodowania, unikniesz również mandatu i punktów karnych. Formularz oświadczenia sprawcy kolizji znajdziesz na stronach zakładów ubezpieczeń – na wszelki wypadek, warto mieć go w swoim aucie. Możesz również napisać takie oświadczenie bez formularza – musisz jednak umieścić w jego treści wszystkie niezbędne informacje, w tym:

  • Dane kierowców – imiona i nazwiska, adresy, numery PESEL.
  • Dane właścicieli pojazdów – jw., o ile kierowca nie jest właścicielem.
  • Dane samochodów – numery rejestracyjne, numery VIN, marki, modele i typy samochodów.
  • Numer polisy OC sprawcy zdarzenia oraz nazwę zakładu ubezpieczeń.
  • Wskazanie sprawcy i poszkodowanego.
  • Wskazanie daty, godziny i miejsca zdarzenia.
  • Opis okoliczności, w jakich doszło do kolizji. Można wykonać rysunek pokazujący, jak były ustawione pojazdy i jakimi częściami o siebie uderzyły.
  • Informacje o zniszczeniach w obu pojazdach.
  • Dane ewentualnych świadków.
  • Odręczne podpisy uczestników kolizji.

Jeśli masz taką możliwość, to zrób również zdjęcia z miejsca zdarzenia, na których będzie widać stan obu pojazdów po kolizji. Na podstawie oświadczenia po kolizji poszkodowany będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie od twojego zakładu ubezpieczeń, przy czym TU najpierw zweryfikuje, czy opisane okoliczności rzeczywiście miały miejsce.

Jesteś sprawcą kolizji? Sprawdź, co zrobić

Co jeśli jednak do zdarzenia doszło np. na parkingu marketu, a ty jesteś sprawcą kolizji? Co dalej? Na pewno i w tym przypadku nie opuszczaj miejsca zdarzenia. Masz obowiązek powiadomić poszkodowanego, że doprowadziłeś do kolizji. Poczekaj, aż kierowca tego pojazdu pojawi się na miejscu. Jeśli jednak nie nadchodzi, to pozostaw informację o zdarzeniu – zapisz na kartce swoje dane kontaktowe i napisz, co się stało. Kartkę umieść np. pod wycieraczką, o ile nie pada deszcz. Pamiętaj jednak, że poszkodowany może wezwać policję, a z pozostawionych danych kontaktowych nie skorzystać. Dlatego właśnie warto na niego poczekać, żeby opuszczenie miejsca zdarzenia nie zostało potraktowane jako próba uniknięcia odpowiedzialności.

Samo oświadczenie po kolizji wystarczy do tego, żeby poszkodowany otrzymał odszkodowanie. Musi tylko zgłosić szkodę z OC i oczekiwać na wypłatę. Zakład ubezpieczeń ma na to 30 dni. Jakie konsekwencje czekają na sprawcę? Niestety, ale musisz się liczyć z utratą części zniżek za OC – w kolejnym roku zapłacisz więcej za ochronę ubezpieczeniową. Dodatkowo, jeśli nie masz AC, to z własnych środków pokryjesz koszty naprawy swojego pojazdu.

Podobne artykuły

Jak znaleźć sprawcę kolizji po numerze rejestracyjnym, jeśli uciekł z miejsca zdarzenia?

Twoje auto zostało uszkodzone na parkingu, ale dzięki monitoringowi bądź świadkom znasz numer rejestracyjny sprawcy kolizji? A może stałeś na światłach, gdy motocyklista wyminął Cię, urwał przy tym lusterko...

Szkoda parkingowa

Szkoda parkingowa – co musisz wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy chodzi o postój pod marketem czy też zostawienie auta w garażu podziemnym w bloku, w którym mieszkamy, zawsze możemy trafić na nieprzyjazną kierowcom infrastrukturę bądź...

Szkoda parkingowa a oświadczenie sprawcy kolizji

Stało się. Wyjeżdżając z miejsca parkingowego uszkodziłeś inne auto bądź to właśnie Twój samochód został wgnieciony lub zarysowany przez innego kierowcę pod marketem czy galerią handlową. W takich sytuacjach...

Szkoda komunikacyjna a brak sprawcy

Niezależnie od tego, czy doszło do wypadku czy niewielkiej stłuczki, sprawca zdarzenia powinien pozostać na miejscu i podjąć niezbędne działania, aby pomóc ewentualnym poszkodowanym czy też spisać oświadczenie o...

Jestem sprawcą kolizji

Jestem sprawcą kolizji – co dalej?

Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku doszło do 436 414 kolizji, a przynajmniej tyle takich zdarzeń zostało zgłoszonych do jednostek policji. Warto być przygotowanym na taką ewentualność...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych