Kalkulatory i porównywarki OC i AC

Przy wyborze odpowiedniej polisy posiłkujemy się kalkulatorami oraz porównywarkami ubezpieczeń. Narzędzia te, w łatwy i szybki sposób pozwalają nam porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych.

Porównywarki ubezpieczeń

Kalkulatory i porównywarki ubezpieczeń

Jest oczywiste, że ubezpieczyciele tego nie lubią. Preferują sytuację, że jesteś na ich stronie internetowej, obliczasz składkę (chcąc np. przedłużyć kończąca się właśnie polisę) i od razu decydujesz się na zakup. Na szczęście jest to coraz rzadszy scenariusz działania świadomych klientów – takich jak Ty. Porównywarki zyskują coraz większą popularność.

Porównywarki uwzględniają zazwyczaj tylko podstawowe parametry dostępne na stronie. Czasami nie dysponują aktualnymi informacji o dostępnych zniżkach/promocjach poszczególnych ubezpieczycieli. Zatem również w tym przypadku nie powinniśmy kierować się jedynie najniższą ceną i powinniśmy sprawdzić kilka ofert, potencjalnie droższych, aby zorientować się, czy np. dany ubezpieczyciel nie daje w zestawie ubezpieczenie NNW lub też nie ma promocji dla nowych klientów.

Obowiązek ustawowy

Każdy właściciel samochodu zobowiązany jest do posiadania ważnej polisy OC. Tak stanowią przepisy prawa obowiązujące w naszym kraju. Nieistotne jest w tym przypadku, czy pojazd jest dopuszczony w ruchu drogowym, czy nie, a nieznajomość tych przepisów lub ich zwyczajne ignorowanie może przysporzyć nam wielu kłopotów, zwłaszcza gdy jesteśmy sprawcą wypadku lub kolizji.

Zakres ubezpieczenia OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To istotne, gdyż oznacza to, że w każdej firmie ubezpieczeniowej będzie on taki sam, zatem istnieje pokusa, by kierować się wyłącznie ceną ubezpieczenia, bez uwzględniania usług dodatkowych. A ponieważ rynek ubezpieczeń systematycznie się powiększa (liczba auta rośnie z roku na rok), oprócz obowiązkowej polisy OC w pakietowej ofercie towarzystw ubezpieczeniowych możemy znaleźć również polisy m.in.: AC (autocasco) assistance, czy NNW itp.

Jak wybrać najlepsze OC ?

W przypadku ubezpieczenia OC, towarzystwa ubezpieczeniowe do wyliczenia składek biorą pod uwagę zazwyczaj te same parametry. Same ustalają jakie parametry mają największy wpływ na wysokość składki i ich finalną cenę. Aby osłodzić nam wysokie koszty proponowanej polisy, proponują nam szereg rozwiązań np. pakiety ubezpieczenia OC + ubezpieczenie mieszkania. W grę wchodzą też dodatkowe zniżki np. za bezszkodową jazdę lub bycie stałym klientem. Jeśli liczy się dla Ciebie wyłącznie cena, to wybierz po prostu „gołe” OC i zrezygnuj z dodatków. Licz się z większym ryzykiem przez najbliższy rok obowiązywania ubezpieczenia.

Jak wybrać najlepsze AC ?

Natomiast w przypadku polis AC, czyli dobrowolnego ubezpieczenia zakres ustalany jest indywidualnie i nie jest regulowany ustawowo. Zakres polisy ma największy wpływ na jej cenę. Wybierając odpowiednią dla siebie polisę, ważne jest abyśmy zwrócili szczególną uwagę na tzw. OWU (ogólne warunki ubezpieczenia). Jest to dokument, w którym szczegółowo opisany jest zakres ubezpieczenia wraz z wkluczeniami. Na to należy zwrócić szczególną uwagę. Często mając wykupioną tzw. „pełną” polisę AC za naprawdę duże pieniądze, w teorii chroniącą nas przed wszystkimi zdarzeniami, otrzymujemy odmowę wypłaty odszkodowania. Dlaczego? To właśnie zapisy OWU, których często nie czytamy pozwalają ubezpieczycielom na stosowanie takich praktyk.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie ?

Kieruj się rozsądkiem. Jeśli liczy się dla Ciebie tylko spełnienie obowiązku ustawowego skorzystaj z dostępnych na rynku porównywarek ubezpieczeń. Wybierz najtańszą ofertę. Jeśli liczysz na dodatkowe opcje w pakiecie również również skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń. Odrzuć jednak najtańszą i najdroższa ofertę. Przeanalizuj skąd biorą się różnice w kalkulacji ceny. Na tym etapie warto odwiedzić strony towarzystw ubezpieczeniowych i sprawdzić, czy nie oferują dodatkowych promocji dla nowych lub powracających klientów.

Z własnego doświadczenia podpowiem, że warto czasami skorzystać z kalkulatora na stronie ubezpieczyciela. Powinieneś wypełnić wszystkie pola, ale nie finalizować zakupu ubezpieczenia. Ponieważ przy kalkulacji oferty zawsze musisz podać swoje dane możesz być pewny, że w ciągu kilku dni ubezpieczyciel zadzwoni z lepszą propozycją.

Podobne artykuły
Ubezpieczenie AC

Udział własny w szkodzie

Szukasz właśnie najbardziej korzystnego dla Ciebie autocasco? Zastanawiasz się, czym jest udział własny, o którym mowa w większości ofert? A może leasingodawca domaga się jego zniesienia? To bardzo istotny...

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – czy dostanę odszkodowanie?

Najczęściej do kolizji oraz wypadków z udziałem dzikiego zwierzęcia dochodzi oczywiście w obrębie terenów leśnych. Zderzenie z dzikiem lub sarną, które nagle wtargnęły na jezdnię, możliwe jest jednak także...

Porównywarki ubezpieczeń

Kalkulatory i porównywarki OC i AC

Przy wyborze odpowiedniej polisy posiłkujemy się kalkulatorami oraz porównywarkami ubezpieczeń. Narzędzia te, w łatwy i szybki sposób pozwalają nam porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych.

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.