Kary za brak OC w 2020 roku

Wysokość kar za brak OC jest uwarunkowana od płacy minimalnej. Podwyżka wysokości kary będzie wiec automatyczna.

Ubezpieczenie OC

W roku 2020 zapłacisz nawet 7800 złotych kary za brak OC.

Od roku 2020 kierowcy, którzy nie zapłacą OC mogą zapłacić karę w wysokości 5200 złotych!

Szacuje się,ze nawet 100 tysięcy kierowców porusza się po polskich drogach bez ważnej polisy OC. Wraz z rosnącą liczbą zarejestrowanych pojazdów w naszym kraju rośnie liczba osób niepłacących OC. W krajach Unii Europejskiej odsetek aut bez polisy waha się od 0,3% do 4% całości. Pod tym względem Polska nie wyróżnia się szczególnie na tle innych krajów europejskich, jesteśmy mniej więcej w połowie zestawienia.

Najgorsze województwa w Polsce to:

 • warmińsko-mazurskie,
 • opolskie,
 • zachodniopomorskie

Za takich kierowców płacimy wszyscy, koszty, jakie ubezpieczyciele ponoszą w związku z tym, rozkładają na składki uczciwych użytkowników dróg. A liczba nieuczciwych rośnie, bo rośnie wysokość składki OC.

Wysokość kar za brak OC jest uwarunkowana od płacy minimalnej, A ta, ustalona przez urząd, wzrośnie z dniem 1 stycznia 2020 roku z 2250 do 2600 złotych brutto. Podwyżka wysokości kary będzie wiec automatyczna.

Na wysokość kary za brak ubezpieczenia OC wpływa kilka czynników:

 • Rodzaj samochodu (osobowy/ciężarowy), motocykla, skutera czy motoroweru
 • Jak długo auto pozostawało bez opłaconej polisy

Od nowego 2020 roku właściciele samochodów osobowych ociągający się z zapłatą za OC ponad 14 dni, zapłacą 5200 złotych. To aż o 700 złotych więcej niż było to w roku 2019. W przypadku gdy czas bez opłaconej składki OC wyniesie od 4 do 14 dni, wtedy właściciel takiego samochodu zapłaci 50% maksymalnej kary, czyli 2600 złotych. Mniejsza opłata będzie przy opóźnieniu do 3 dni. Kara wyniesie 1040 zł.

Posiadacze motocykli, motorowerów i skuterów nie mogą liczyć na taryfę ulgową. W ich przypadku maksymalna grzywna wyniesie 870 złotych, co oznacza podwyżkę w wysokości 120 złotych w stosunku do 2019 roku.

Większe auto oznacza większą karę

Najgłębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć właściciele aut ciężarowych. Brak OC w 2020 roku to wydatek aż 7800 złotych. Dotyczy to aut, które miały przerwę w ubezpieczeniu wynoszącą ponad 14 dni. To aż o ponad 1050 złotych więcej niż w roku ubiegłym.

Nie płaciłeś OC kilka lat co Cię czeka?

Czy właściciele aut,którzy nie opłacali składki przez kilka lat będą mieli sumowane kary? Uspokajamy: na razie takich pomysłów brak. Kara za brak OC nakładana jest jedynie za okres, w którym kontrola wykryła przerwę w ubezpieczeniu. Jeżeli więc posiadasz auto osobowe i nie opłacałeś składki na przykład od 2018 roku, a kontrola policji lub UFG wykryje to dopiero w roku 2020, to zapłacisz maksymalnie 5200 złotych.

Po co ubezpieczać

Jeśli spowodujesz wypadek bez ważnego OC, to nie tylko zapłacisz karę za tę przerwę w ubezpieczeniu. Będziesz musiał pokryć wszelkie koszty naprawy uszkodzonych pojazdów oraz ewentualne koszty leczenia poszkodowanych

Bez kary za brak OC

Zapomniałeś opłacić składki w terminie, ale jeździsz tym samym pojazdem od kilku lat należysz do grona szczęśliwców którym polisa OC przedłużyła się automatycznie. Nie będziesz ukarany i nie zmieni tego nawet kilkudniowe opóźnienie w opłacie. Możesz natomiast się spodziewać intensywnych kontaktów ze strony Twojego ubezpieczyciela, który przypomni co tym samym o konieczności uregulowania rachunku.

Kara za brak OC

Niestety trzeba mieć się na baczności, jeśli

 • Wypowiedziałeś ubezpieczycielowi poprzednią umowę OC, nie wykupując kolejnej
 • Zakupiłeś używany samochód i korzystałeś z polisy poprzedniego właściciela
 • Nie opłaciłeś składek za ubezpieczenie OC w ubiegłym roku i ubezpieczyciel wypowiedział umowę

To wyjątki, kiedy automatyczne przedłużenie polisy OC nie działa!

Kto może ukarać za brak polisy OC

Tyko dwie instytucje w Polsce mogą karać za brak OC

 • Policja – przy okazji kontroli drogowych, akcji poprawiających bezpieczeństwo lub szkód komunikacyjnych
 • Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sprawdzający polisy OC pojazdów zarejestrowanych w Polsce (dzięki komputeryzacji radzący sobie z tym coraz lepiej)
Podobne artykuły

Co to jest baza UFG?

Wiele osób choć raz życiu było uczestnikami wypadku drogowego, w którym doszło do uszkodzenia ich pojazdu. To zrozumiałe, że każdy kierowca w takiej sytuacji chce otrzymać pełne odszkodowanie, które...

OC COVID-19

OC w erze pandemii – jak koronawirus wpłynie na ubezpieczenie samochodu?

Mało kto się spodziewał, że powstanie choroba, która wstrząśnie całym światem i całkowicie zmieni rzeczywistość, w jakiej przyszło nam żyć. Ogłoszenie pandemii wpłynęło na wiele aspektów życia, zarówno osób...

Ubezpieczenie OC

Kary za brak OC w 2020 roku

Wysokość kar za brak OC jest uwarunkowana od płacy minimalnej. Podwyżka wysokości kary będzie wiec automatyczna.

Jakie są kary za brak OC?

Jakie są kary za brak OC?

Jednym z zadań realizowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest kontrola spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników. Z jakich powodów nie dopełniamy tego...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych