Wysokość kar za brak OC jest uwarunkowana od płacy minimalnej. Podwyżka wysokości kary będzie wiec automatyczna.
Od roku 2020 kierowcy, którzy nie zapłacą OC mogą zapłacić karę w wysokości 5200 złotych!
Szacuje się,ze nawet 100 tysięcy kierowców porusza się po polskich drogach bez ważnej polisy OC. Wraz z rosnącą liczbą zarejestrowanych pojazdów w naszym kraju rośnie liczba osób niepłacących OC. W krajach Unii Europejskiej odsetek aut bez polisy waha się od 0,3% do 4% całości. Pod tym względem Polska nie wyróżnia się szczególnie na tle innych krajów europejskich, jesteśmy mniej więcej w połowie zestawienia.
Najgorsze województwa w Polsce to:
Za takich kierowców płacimy wszyscy, koszty, jakie ubezpieczyciele ponoszą w związku z tym, rozkładają na składki uczciwych użytkowników dróg. A liczba nieuczciwych rośnie, bo rośnie wysokość składki OC.
Wysokość kar za brak OC jest uwarunkowana od płacy minimalnej, A ta, ustalona przez urząd, wzrośnie z dniem 1 stycznia 2020 roku z 2250 do 2600 złotych brutto. Podwyżka wysokości kary będzie wiec automatyczna.
Od nowego 2020 roku właściciele samochodów osobowych ociągający się z zapłatą za OC ponad 14 dni, zapłacą 5200 złotych. To aż o 700 złotych więcej niż było to w roku 2019. W przypadku gdy czas bez opłaconej składki OC wyniesie od 4 do 14 dni, wtedy właściciel takiego samochodu zapłaci 50% maksymalnej kary, czyli 2600 złotych. Mniejsza opłata będzie przy opóźnieniu do 3 dni. Kara wyniesie 1040 zł.
Posiadacze motocykli, motorowerów i skuterów nie mogą liczyć na taryfę ulgową. W ich przypadku maksymalna grzywna wyniesie 870 złotych, co oznacza podwyżkę w wysokości 120 złotych w stosunku do 2019 roku.
Najgłębiej do kieszeni będą musieli sięgnąć właściciele aut ciężarowych. Brak OC w 2020 roku to wydatek aż 7800 złotych. Dotyczy to aut, które miały przerwę w ubezpieczeniu wynoszącą ponad 14 dni. To aż o ponad 1050 złotych więcej niż w roku ubiegłym.
Czy właściciele aut,którzy nie opłacali składki przez kilka lat będą mieli sumowane kary? Uspokajamy: na razie takich pomysłów brak. Kara za brak OC nakładana jest jedynie za okres, w którym kontrola wykryła przerwę w ubezpieczeniu. Jeżeli więc posiadasz auto osobowe i nie opłacałeś składki na przykład od 2018 roku, a kontrola policji lub UFG wykryje to dopiero w roku 2020, to zapłacisz maksymalnie 5200 złotych.
Jeśli spowodujesz wypadek bez ważnego OC, to nie tylko zapłacisz karę za tę przerwę w ubezpieczeniu. Będziesz musiał pokryć wszelkie koszty naprawy uszkodzonych pojazdów oraz ewentualne koszty leczenia poszkodowanych
Zapomniałeś opłacić składki w terminie, ale jeździsz tym samym pojazdem od kilku lat należysz do grona szczęśliwców którym polisa OC przedłużyła się automatycznie. Nie będziesz ukarany i nie zmieni tego nawet kilkudniowe opóźnienie w opłacie. Możesz natomiast się spodziewać intensywnych kontaktów ze strony Twojego ubezpieczyciela, który przypomni co tym samym o konieczności uregulowania rachunku.
Niestety trzeba mieć się na baczności, jeśli
To wyjątki, kiedy automatyczne przedłużenie polisy OC nie działa!
Tyko dwie instytucje w Polsce mogą karać za brak OC
Mało kto się spodziewał, że powstanie choroba, która wstrząśnie całym światem i całkowicie zmieni rzeczywistość, w jakiej przyszło nam żyć. Ogłoszenie pandemii wpłynęło na wiele aspektów życia, zarówno osób...
Wysokość kar za brak OC jest uwarunkowana od płacy minimalnej. Podwyżka wysokości kary będzie wiec automatyczna.
Jednym z zadań realizowanych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) jest kontrola spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz rolników. Z jakich powodów nie dopełniamy tego...
"*" oznacza pola wymagane