Kiedy odszkodowanie jest przychodem?

Dla wielu osób kwestie podatków są niezwykle skomplikowane. Na co dzień z reguły nie musimy przecież zajmować się ich rozliczaniem. Nie inaczej jest w przypadku odszkodowania za kolizję lub wypadek drogowy, które przez osoby spoza branży może być interpretowane jako pewna forma wzbogacenia się.

Kiedy odszkodowanie jest przychodem?

Osoby fizyczne zwolnione z podatku

Dla osób fizycznych sprawa jest prosta. W przypadku uzyskania odszkodowanie z OC sprawcy wypadku za szkody poniesione w wyniku zdarzenia drogowego nie ma konieczności zgłaszania go w deklaracji rocznej PIT. Świadczenie to zalicza się bowiem do wyjątków, o których mowa w art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

“Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.”

Co do zasady, zgodnie z powyższym zapisem, żadnego rodzaju odszkodowania nie stanowią dla osób fizycznych przychodu, od którego należałoby uiścić podatek. Są to bowiem pieniądze, które powinny zrekompensować poszkodowanemu poniesione szkody, w związku z czym nie traktuje się wypłaconej przez ubezpieczyciela sumy jako formy wzbogacenia się i nie stanowi ona tym samym przychodu.

Odsetki od odszkodowania a PIT

W kontekście rozliczania podatków, jeśli jako osoba fizyczna otrzymaliśmy odszkodowanie, powinniśmy zachować jednak czujność, w przypadku gdy z różnych względów poza samym świadczeniem należały nam się z także odsetki od niego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wskazuje bowiem jasno, czy odsetki zwolnione są od podatku czy też nie. Z całą pewnością zwolnione z niego jest odszkodowanie, zadośćuczynienie czy inna forma świadczenia mającego zrekompensować szkody poniesione przez poszkodowanego. O odsetkach ustawa nie wspomina w ogóle. Kwestia odsetek jest w związku z tym różnie interpretowana przez poszczególne Urzędy Skarbowe oraz sądy. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie więc uwzględnienie w PIT ewentualnych odsetek i zdanie się na Urząd Skarbowy, w którym się rozliczamy.

Pieniądze z TU za szkody powstałe w zdarzeniu drogowym jako przychód firmy

Cała sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli w danym roku podatkowym przedsiębiorca otrzymał odszkodowanie z OC sprawcy wypadku lub kolizji i brał w nim udział firmowy samochód osobowy bądź motocykl, przedsiębiorca ten zobligowany jest do ujęcia w swojej deklaracji PIT otrzymanych od ubezpieczyciela pieniędzy właśnie jako swój przychód. Jest to naturalnie zgodne z polskim prawodawstwem, a dokładnie z art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym jasno wskazuje się, że odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią przychód danego podatnika.

Będąc przedsiębiorcą warto mieć jednocześnie na uwadze, że wydatki poniesione na naprawę lub remont zniszczonego w wypadku auta osobowego lub motocykla można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Zmiany w opodatkowaniu od 2019 roku a odszkodowanie za wypadek komunikacyjny

Uwadze przedsiębiorców prowadzącym działalność gospodarczą z pewnością nie umknęły zmiany w prawie podatkowym, które weszły w życie z dniem 01 stycznia 2019 roku. W art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano bowiem pkt. 29b. Najprościej rzecz ujmując zmiana ta polega na tym, że od początku 2019 roku odszkodowania także w przypadku przedsiębiorców wolne są od podatku, a wydatki poniesione w związku z likwidacją szkody nie mogą stanowić już kosztów uzyskania przychodu, o ile dokonane będą w odpowiednim przedziale czasowym. Mogłoby wydawać się więc, że to, o czym pisaliśmy chwilę wcześniej jest już od jakiegoś czasu nieaktualne. I owszem – w przypadku uzyskania rekompensaty za szkody powstałe w środkach trwałych przedsiębiorcy nie muszą już uznawać otrzymanych pieniędzy za swój przychód, jeśli dotrzymają pewnych terminów. Niestety zmiana ta nie dotyczy samochodów osobowych oraz motocykli stanowiące środek trwały w danej firmie.

Podobne artykuły
Kiedy odszkodowanie jest przychodem?

Kiedy odszkodowanie jest przychodem?

Dla wielu osób kwestie podatków są niezwykle skomplikowane. Na co dzień z reguły nie musimy przecież zajmować się ich rozliczaniem. Nie inaczej jest w przypadku odszkodowania za kolizję lub...

Podatek od dopłaty do odszkodowania

Podatek dochodowy od dopłaty do odszkodowania

Korzystając z pomocy naszej firmy, możesz otrzymać dopłatę do odszkodowania. Pamiętaj, że od uzyskanych w ten sposób środków należy zapłacić podatek. Kto go zapłaci i w jakiej wysokości dowiesz...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych