Obowiązek zakupu przez rolnika ubezpieczenia uzależniony jest od wielkości danego gospodarstwa oraz od tego, czy jest ono opodatkowane podatkiem rolnym. W pewnych sytuacjach OC rolnika ulega jednak automatycznemu rozwiązaniu. Warto wiedzieć kiedy.
Kwestie związane z obowiązkowym ubezpieczeniem rolników reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. nr 124 poz. 1152 z późn. zm.). Taką polisę należy zakupić najpóźniej w dniu objęcia gospodarstwa rolnego w posiadanie. Automatyczne rozwiązanie umowy OC może być dla rolnika niemiłą niespodzianką. Żeby uniknąć kłopotów, dobrze wiedzieć, w jakich sytuacjach może to nastąpić.
W przypadku ubezpieczenia rolników mamy do czynienia z umową zawieraną na 12 miesięcy – nie ma tutaj możliwości zawarcia jej na krótszy czas, jak ma to miejsce w przypadku komunikacyjnego OC. Zgodnie z prawem ochrona ubezpieczeniowa nie wygasa po 12 miesiącach, lecz jest przedłużana na kolejny okres. Jeśli rolnik chciałby zmienić ubezpieczyciela i zawrzeć umowę z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, musi ją wypowiedzieć, a następnie zawrzeć nową – ale w taki sposób, aby nie dopuścić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.
W pewnych sytuacjach umowa OC rolnika nie będzie podlegała automatycznemu przedłużeniu:
Rolnik nie może dopuścić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej w ramach polisy OC. Jeśli taka nastąpi, wówczas musi się liczyć z karą, jaką może nałożyć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W 2019 r. roku wynosi ona 230 zł, zatem jest nieporównywalnie niższa niż w przypadku braku komunikacyjnego OC. Należy jednak pamiętać, że poważniejsze koszty pojawiają się dopiero wtedy, kiedy dojdzie do zdarzenia, które objęte jest ochroną ubezpieczeniową, a rolnik nie miał OC. Wtedy poszkodowani otrzymają odszkodowanie od UFG, ale fundusz ten na drodze postępowania regresowego będzie się ubiegać o zwrot od rolnika wypłaconej im sumy.
Niestety, wypadki chodzą po ludziach i wielu rolników przekonało się o tym. Odmowa wypłaty odszkodowania OC lub zaniżenie jego kwoty – to częste problemy w walce z ubezpieczycielami. Jeśli nie chcemy przedłużającej się batalii sądowej z niewiadomymi skutkami, warto zgłosić się do Funduszu Odszkodowań Komunikacyjnych. Program Polisa Plus oferuje błyskawiczne wypłaty dodatkowych pieniędzy za szkody rolnicze.