Kosztorys pełen rys – czyli jak się zaniża odszkodowania

Okazuje się, że zaniżone odszkodowania z OC lub AC to rosnący problem, który dotyka kierowców w całym kraju. Ogólnopolski program Polisa Plus daje szansę, by w wielu przypadkach wywalczyć dodatkowe pieniądze.

zaniżanie odszkodowań

Kolizja drogowa czy wypadek samochodowy to sytuacje, które przydarzyły się większości kierowców. Z tym tematem wiążą się zawsze dwie kwestie: naprawa powypadkowa oraz odszkodowanie z OC i AC. Sporo mówi się o wysokości składek na ubezpieczenia samochodów. Często przemilczany jest jednak problem zaniżonych odszkodowań. Niesłusznie, bo według różnych szacunków nawet 92% odszkodowań komunikacyjnych jest zaniżonych. Szanse, że ta sytuacja dotyczy Ciebie, są bardzo duże.

Wycena od ubezpieczyciela

Przyczyny nie trzeba daleko szukać. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… wycenę. Firmy ubezpieczeniowe przede wszystkim chcą zarabiać. Dlatego podczas przygotowywania kosztorysu w ich interesie jest, żeby kwota odszkodowania była jak najniższa.

Wycena, którą otrzymujemy na początku od ubezpieczyciela, choć wydaje się być ostateczna, to dopiero punkt wyjścia. Zwykle jest tylko częścią kwoty, która należy się poszkodowanemu. Może wystarczy na naprawę w wariancie ekonomicznym, ale na pełne przywrócenie auta do stanu sprzed wypadku już raczej nie.

Firma ubezpieczeniowa zwykle przelewa kwotę z wyceny od razu na konto ubezpieczonego. To zagrywka psychologiczna – większość osób ma wrażenie, że skoro otrzymało pieniądze, to sprawa jest zamknięta. Ubezpieczyciele zakładają, że ludzie nie będą kwestionować ich decyzji ani odwoływać się od niej.

Zamienniki zamiast oryginalnych części

Jak to się dzieję, że pierwsze wyceny są zaniżone? Często stosowaną przez ubezpieczycieli praktyką jest uwzględnianie w kosztorysie tańszych zamienników zamiast części oryginalnych. Innym sposobem na obniżenie wyceny jest policzenie uśrednionej stawki za robociznę (np. wymiana części czy naprawa lakiernicza).

Zdarza się także obniżanie wartości samochodu lub zakładanie, że części w naszym samochodzie były zużyte. Pamiętaj – jeśli od Twojego wypadku lub stłuczki nie minęło więcej niż 3 lata, możesz uzyskać dodatkowe pieniądze. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, jak to zrobić.

Ogólnopolski program dopłat

Na początku 2018 r. Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych uruchomił ogólnopolski program Polisa Plus. Pomaga on kierowcom uzyskać dopłaty do zaniżonych odszkodowań z OC i AC. Wstępna decyzja o dopłacie zapada już podczas pierwszej rozmowy, a darmowa ekspertyza jest przeprowadzona w ciągu 24 godzin. Pieniądze można otrzymać nawet w ciągu 7 dni!

Korzystając z programu Polisa Plus nie musisz przygotowywać pism, pojawiać się na rozprawach ani uczestniczyć w procesach sądowych, które ciągną się bardzo długo (tego typu sprawy trwają średnio 18-21 miesięcy). Doświadczeni prawnicy, rzeczoznawcy i konsultanci z Funduszu Odszkodowań Komunikacyjnych zajmą się wszystkim. Nie musisz uczyć się prawniczego żargonu i kruczków prawnych, a przede wszystkim oszczędzasz czas i nerwy.

Nawet kilka tysięcy dopłaty

Ile pieniędzy można otrzymać z programu Polisa Plus? Wysokość dopłaty ustalana jest indywidualnie, na podstawie analizy dokumentów dotyczących sprawy – decyzji i kosztorysu od ubezpieczyciela. Możesz otrzymać nawet 5000 zł! O dopłatę warto starać się nawet, gdy Twoja szkoda komunikacyjna ma niewielką wartość – ubezpieczyciele zaniżają je w takich przypadkach bardzo często.

Sprawdź czy należy Ci się dopłata!

Podobne artykuły
Wypadek drogowy - postępowanie

Ubezpieczyciele Grają Nieczysto? Odkryj, Jak Zaniżane są Odszkodowania OC!

Nie jesteś mechanikiem ani rzeczoznawcą, prawda? Gdy twoje auto ucierpi w wyniku wypadku, trudno Ci samodzielnie określić realną wartość straty. Ubezpieczyciele wiedzą o tym i, niestety, często próbują to...

Oświadczenie o wypadku drogowym

Oświadczenie o wypadku drogowym

Nawet najdrobniejsza stłuczka zabiera nasz cenny czas i zmusza do zmiany planów. W przypadku wielu zdarzeń komunikacyjnych, w których dochodzi do uszkodzenia pojazdów, można jednak ten stracony czas ograniczyć...

bezpośrednia likwidacja szkody

Kwalifikacja wypadku drogowego

Potocznie tym mianem określamy niekiedy nawet drobne stłuczki. Zarówno z prawnego punktu widzenia, jak również pod kątem likwidacji szkody z OC sprawcy istnieją jednak istotne różnice między wypadkiem drogowym...

Likwidacja szkody

Nietrzeźwy sprawca wypadku a odszkodowanie

W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich...

Jak znaleźć sprawcę kolizji po numerze rejestracyjnym, jeśli uciekł z miejsca zdarzenia?

Twoje auto zostało uszkodzone na parkingu, ale dzięki monitoringowi bądź świadkom znasz numer rejestracyjny sprawcy kolizji? A może stałeś na światłach, gdy motocyklista wyminął Cię, urwał przy tym lusterko...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych