Byłeś uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego, który spowodował inny kierowca? W razie jakichkolwiek uszkodzeń samochodu możesz wnioskować o odszkodowanie, które pomoże Ci zlikwidować szkodę – naprawić auto z OC sprawcy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty osobie poszkodowanej świadczenia, które umożliwi jej przywrócenie pojazdu do stanu używalności oraz wcześniejszego wyglądu. Pamiętaj też, że jeśli w wypadku doznałeś uszczerbku na zdrowiu, przysługuje Ci również zadośćuczynienie za straty niematerialne. Poza tym w przypadku utraty w jakimkolwiek stopniu sprawności możesz wnioskować o rentę, która także wypłacana będzie z ubezpieczenia sprawcy.
Jeżeli w wyniku zdarzenia nie ucierpiał żaden jego uczestnik, wystarczy, że kierowca, który do niego doprowadził, złoży czytelny podpis pod sporządzonym na miejscu stłuczki oświadczeniem sprawcy kolizji. Dokument ten będzie dowodem dla towarzystwa ubezpieczeń, który potwierdzi winę sprawcy zdarzenia i tym samym zasadność wypłaty odszkodowania. Dla późniejszego wniosku o odszkodowanie niezwykle istotne jest, aby oświadczenie zawierało wszystkie niezbędne elementy. Im więcej szczegółów uda się w nim zawrzeć, tym łatwiej będzie określić okoliczności zdarzenia. Żeby o niczym nie zapomnieć, warto wozić w schowku gotowy wzór oświadczenia w kilku egzemplarzach. W stresującej sytuacji, jaką bez wątpienia jest kolizja drogowa, gotowy formularz pomoże uporządkować myśli i zagwarantuje, że żadna ważna informacja nie zostanie pominięta. Dzięki temu, jeśli okoliczności zdarzenia nie będą wzbudzać podejrzeń, będziesz mógł szybciej otrzymać należne Ci odszkodowanie.
Jedną z najważniejszych informacji, które potrzebne są później przy okazji wnioskowania o odszkodowanie, są dane ubezpieczenia OC sprawcy. Pamiętaj jednak, że od października 2018r. nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu potwierdzającego wykupienie OC. Znając jednak numer rejestracyjny samochodu, bez problemu znajdziesz dane dotyczące polisy na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zawsze możesz też poprosić sprawcę zdarzenia o numer telefonu, by w razie potrzeby mógł Ci podać numer polisy po dotarciu do domu.
W razie jakichkolwiek problemów, nie wahaj się wezwać Policji, która ustali wszelkie informacje niezbędne do złożenia wniosku o odszkodowanie, dzięki któremu pokryjesz koszty naprawy auta z OC sprawcy.
Przede wszystkim musisz zastanowić się do kogo go skierujesz. Pierwszą myślą jest naturalnie firma ubezpieczeniowa, w której sprawca wykupił OC. Od kilku lat ubezpieczyciele oferują jednak usługę BLS – Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Oznacza to, że wniosek o odszkodowanie w przypadku chęci naprawy auta z OC sprawcy możesz przedłożyć swojemu ubezpieczycielowi, który sam rozliczy się później z właściwym TU.
Obecnie niezwykle rzadko składa się wniosek o odszkodowanie w tradycyjnej formie. Wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem i poinformować go o zdarzeniu drogowym oraz zaistniałej w jego wyniku szkodzie. Możesz to zrobić zarówno osobiście w oddziale firmy ubezpieczeniowej, jak również online bądź dzwoniąc na prowadzoną przez nią infolinię. Bez względu jednak na formę kontaktu, jeśli chcesz pokryć koszty naprawy auta z OC sprawcy, musisz przedstawić TU poniższe informacje:
Właśnie dlatego tak ważne jest sporządzenie szczegółowego oświadczenia sprawcy kolizji, które zawierać będzie wszystkie powyższe informacje. Poza tym pamiętaj, że będziesz musiał przedstawić zdjęcia dokumentujące szkodę, na podstawie których rzeczoznawca TU wykona kosztorys naprawy auta. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel będzie chciał, aby rzeczoznawca osobiście dokonał oględzin. W związku z tym najlepiej będzie, jeśli wstrzymasz się z jakimikolwiek naprawami do momentu otrzymania informacji zwrotnej od TU. Obojętnie jednak, czy to Ty robisz zdjęcia, czy oględzin dokonuje rzeczoznawca, pamiętaj, żeby upewnić się, że uwzględnione zostały wszystkie uszkodzenia powstałe w przedmiotowej szkodzie. Po zgłoszeniu szkody oraz ewentualnej wizycie rzeczoznawcy pozostanie Ci już tylko czekać na decyzję ubezpieczyciela i wypłatę odszkodowania za koszty związane z naprawą auta. TU ma na to 30 dni od daty zgłoszenia szkody.
Jeśli w wypadku drogowym zostaliśmy ranni bądź doznaliśmy innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu, to naturalne, że najpierw skupiamy się głównie na leczeniu. Także wtedy, gdy zniszczeniu uległo wyłącznie auto,...
Twoje auto zostało zniszczone i czekasz właśnie na decyzję ubezpieczyciela odnośnie poniesionych przez Ciebie szkód? Zastanawiasz się, czy jest w ogóle możliwe, żeby TU odmówiło wypłaty odszkodowania? W kilku...