Nietrzeźwy sprawca wypadku a odszkodowanie

W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich to zdarzenia, w których sprawcą był nietrzeźwy kierowca. Co w takich przypadkach z odszkodowaniem dla poszkodowanych?

Likwidacja szkody

Jazda pod wpływem alkoholu według polskich przepisów

W Polsce problem prowadzenia pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu wciąż jest niestety bardzo powszechny. Wystarczy zauważyć, że w samym 2020 roku nietrzeźwi kierowcy stanowili aż 7,9% wszystkich kierujących, którzy w zeszłym roku byli sprawcami wypadków drogowych. Co zgodnie z naszymi przepisami grozi kierowcom będącym pod wpływem alkoholu?

Zacznijmy od tego, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem kierujący pojazdem może mieć do 0,2 promila alkoholu we krwi. Jeśli badanie wykryje od 0,2 do 0,5 promila, popełni on wykroczenie, za które zgodnie z art. 87 kodeksu wykroczeń grozi mu kara aresztu bądź grzywny, a także zakaz prowadzenia pojazdów. W przypadku, gdy kierowca ma we krwi ponad 0,5 promila, zgodnie z art. 178a kodeksu karnego popełnia on przestępstwo i podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Grozi mu również odebranie prawa jazdy. W przypadku posiadania wcześniejszych wyroków w podobnych sprawach, pijany kierowca może zostać pozbawiony wolności na okres od 3 miesięcy do 5 lat.

Nietrzeźwy sprawca wypadku a wypłata odszkodowania poszkodowanym

Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku, który spowodowała osoba będąca pod wpływem alkoholu, nie musisz martwić się o kwestie związane z wypłatą odszkodowania. Stan drugiego kierowcy, który był czy to pośrednią czy bezpośrednią przyczyną zdarzenia, nie ma najmniejszego wpływu na wypłatę stosownej rekompensaty. Jeśli nietrzeźwy sprawca był ubezpieczony, otrzymasz odszkodowanie z jego OC. Jeśli nie miał on ważnej polisy, likwidacją szkody zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Odszkodowanie za wypadek z OC nietrzeźwego sprawcy – regres ubezpieczeniowy

O ile poszkodowani nie muszą martwić się o wypłatę należnych im świadczeń, tak nietrzeźwi sprawcy wypadków muszą ponieść konsekwencje nie tylko stricte prawne, lecz także związane z likwidacją wyrządzonych przez siebie szkód. Zgodnie z art. 43 ustawy o Ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zarówno TU, jak i UFG mają prawo dochodzić od nietrzeźwego sprawy zwrotu wypłaconego przez siebie odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC. Jest to tzw. regres ubezpieczeniowy, który oznacza ni mniej, ni więcej, że kierujący pojazdem, który pod wpływem alkoholu spowodował kolizję bądź inne zdarzenie drogowe, będzie musiał z własnej kieszeni zwrócić TU lub UFG dokładnie taką sumę, jaka wypłacona została poszkodowanym.

Nietrzeźwy sprawca wypadku nie tylko za kierownicą

W kwestii odszkodowania z OC nietrzeźwego sprawcy warto mieć na uwadze, że stać się nim może nie tylko osoba siedząca za kierownicą. Poza tym w przypadkach, w których do czynienia mamy ze spożyciem alkoholu, mówi się również o przyczynieniu się innych uczestników zdarzenia do powstania szkód.

Za nietrzeźwego sprawcę wypadku, który nie jest jednocześnie kierowcą, zostanie uznany przede wszystkim ten pasażer, który swoim zachowaniem utrudnia lub całkowicie uniemożliwia kierującemu prowadzenie pojazdu, np. szarpiąc za kierownicę. Poza tym wymienić można wiele różnych przypadków, w których uznaje się, że poszkodowany przyczynił się do zdarzenia, w związku z czym TU może obniżyć jego odszkodowanie o określony procent, w zależności od stopnia jego wpływu na bieg wydarzeń. Będzie to m.in. sytuacja, gdy:

  • potrącony pieszy będący pod wpływem alkoholu wtargnął na pasy lub poruszał się po jezdni mimo dostępności chodników;
  • pijany kierowca drugiego pojazdu jechał zygzakiem, czym spowodował gwałtowną reakcję trzeźwego sprawcy;
  • poszkodowany pasażer świadomie zaakceptował fakt, że wsiada do pojazdu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu.
Podobne artykuły

Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Co to jest baza UFG?

Wiele osób choć raz życiu było uczestnikami wypadku drogowego, w którym doszło do uszkodzenia ich pojazdu. To zrozumiałe, że każdy kierowca w takiej sytuacji chce otrzymać pełne odszkodowanie, które...

Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...

Wypadek drogowy - postępowanie

Wypadek drogowy – postępowanie

Każde zderzenie dwóch pojazdów – bez względu na rodzaj i stopień powstałych szkód - jest niezwykle stresującą sytuacją dla wszystkich uczestników. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku wypadków drogowych,...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych