Mało kto się spodziewał, że powstanie choroba, która wstrząśnie całym światem i całkowicie zmieni rzeczywistość, w jakiej przyszło nam żyć. Ogłoszenie pandemii wpłynęło na wiele aspektów życia, zarówno osób fizycznych, jak i biznesów. Wielu ludzi straciło pracę lub płynność finansową.
Niektóre przedsiębiorstwa musiały zawiesić swoją działalność, przez co zmniejszyły się ich przychody. Temat koronawirusa nie ominął także ubezpieczycieli, szczególnie w kontekście płacenia OC za samochód.
Jednym z obostrzeń, które zostały wprowadzone w ramach reżimu sanitarnego, jest ograniczenie w przemieszczaniu się. Przez to pojazdy stoją na parkingach i w garażach nieruszane nawet przez kilka miesięcy. Wiele osób rezygnuje z wyjazdów na wakacje bądź jest zmuszonych siedzieć w domu przez brak pracy. Oczywistym jest więc, że nie będą oni poruszać się tym środkiem komunikacji. To z kolei dało sporo możliwości ubezpieczycielom w generowaniu przychodu.
Można zauważyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogły od początku pandemii wygenerować duże zyski z tytułu składek OC. Dlaczego? Równanie jest całkiem proste – w związku z obostrzeniami w transporcie, spadła liczba samochodów osobowych na drodze, to z kolei wpływa na zmniejszenie ilości wypadków. Szacuje się, że liczba rannych w tego rodzaju zdarzeniach, obniżyła się aż o 50% w stosunku do podobnego okresu w roku ubiegłym. Podsumowując, mniej samochodów na drogach równa się mniejszej liczbie wypadków, a to z kolei przekłada się na brak konieczności wypłacania odszkodowania w ramach OC. Co w takim razie z tymi składkami? Pozostają one w kieszeni ubezpieczyciela!
W Ameryce ubezpieczyciele nie potrzebowali sugestii rządu, aby zaoferować swoim klientom odpowiednią rekompensatę. Jedna z największych agencji w Stanach Zjednoczonych zdecydowała się, zwrócić swoim klientom składki o łącznej wartości 600 mln dolarów. Nie byli jedynymi, którzy podjęli się tego kroku.
Rzecznik Finansowy postulował o wdrożenie regulacji, które odciążą kierowców i właścicieli samochodów w kontekście płatności za ubezpieczenie auta. Podobnie jak przedsiębiorcy byli zwolnieni z płacenia składek ZUS, tak też zaczęto zastanawiać się nad wykorzystaniem podobnej ulgi w przypadku OC. Zawieszenie składek obejmowałoby kilkumiesięczny okres, w którym wiele aut wyłączonych jest z użytku przez obostrzenia w transporcie osobowym. To jednak nie jedyna propozycja Mariusza Gołeckiego – Rzecznika Finansowego.
Z opcji tej skorzystać mogą nie tylko właściciele samochodów osobowych, ale także wiele małych interesów, jak na przykład restauracje czy ośrodki noclegowe posiadające na swoim wyposażeniu auta. Na czym to wyjście z sytuacji by polegało? Właściciele pojazdów mogliby wyłączyć z użytku swoje auto, w zamian za to, nie musieliby płacić składek bądź zostałby one obniżone. Obecnie z tego przywileju mogą skorzystać posiadacze samochodów ciężarowych i autobusów. W ich przypadku składka obniżona jest nawet o 95%! Jest to wyjście idealne dla osób fizycznych, szczególnie tych, którzy stracili pracę w wyniku ogłoszenia pandemii.
Rzecznik Finansowy proponuje także dwie inne opcje. Jedną z nich jest możliwość odroczenia płacenia składek OC, dzięki czemu przez kilka miesięcy właściciel auta będzie mógł korzystać ze swojego pojazdu, nadal będzie posiadał prawo do odszkodowania w razie wypadku, ale płatności odda w późniejszym terminie. Kolejną opcją jest zawieszenie kar za brak obowiązkowego OC, które w roku 2020 są bardzo wysokie. To odciążyłoby wielu właścicieli aut.
Propozycje Rzecznika Finansowego nie przeszły bez echa. Odniosła się do nich Polska Izba Ubezpieczeń, która wydała własne rekomendację mające chronić jednocześnie agencje oraz ich klientów. To, co zaoferują poszczególni ubezpieczyciele, póki co zależne jest od ich własnych propozycji. Konieczne jest więc dokładne zapoznawanie się z ich ofertami i wybranie tej, która będzie najlepsza z punktu widzenia ogólnoświatowej sytuacji.
Stłuczka nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale niestety zdarza się nawet najlepszym. Co jednak wtedy, gdy przy próbie sporządzenia oświadczenia sprawcy kolizji okazuje się, że kierowca drugiego pojazdu nie...
Wchodząc w posiadanie samochodu musimy je wykupić. Bez względu na to, czy będziemy regularnie korzystać z auta, czy też nie. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach...
Twój wniosek o wypłatę odszkodowania za szkody poniesione w zdarzeniu drogowym spotkał się z odmową ubezpieczyciela? A może jego wysokość jest Twoim zdaniem zaniżona? Zgodnie z przepisami, które weszły...
Byłeś uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego, który spowodował inny kierowca? W razie jakichkolwiek uszkodzeń samochodu możesz wnioskować o odszkodowanie, które pomoże Ci zlikwidować szkodę - naprawić auto z OC...
Zdarza się, kiedy kupujesz używany samochód i w tym samym czasie kupujesz ubezpieczenie na ten samochód. Nie wiesz albo zapominasz, że wraz z zakupem auta przechodzi na Ciebie polisa...