OC w erze pandemii – jak koronawirus wpłynie na ubezpieczenie samochodu?

Mało kto się spodziewał, że powstanie choroba, która wstrząśnie całym światem i całkowicie zmieni rzeczywistość, w jakiej przyszło nam żyć. Ogłoszenie pandemii wpłynęło na wiele aspektów życia, zarówno osób fizycznych, jak i biznesów. Wielu ludzi straciło pracę lub płynność finansową.

OC COVID-19

Niektóre przedsiębiorstwa musiały zawiesić swoją działalność, przez co zmniejszyły się ich przychody. Temat koronawirusa nie ominął także ubezpieczycieli, szczególnie w kontekście płacenia OC za samochód.

Reżim sanitarny i płatność ubezpieczenia OC

Jednym z obostrzeń, które zostały wprowadzone w ramach reżimu sanitarnego, jest ograniczenie w przemieszczaniu się. Przez to pojazdy stoją na parkingach i w garażach nieruszane nawet przez kilka miesięcy. Wiele osób rezygnuje z wyjazdów na wakacje bądź jest zmuszonych siedzieć w domu przez brak pracy. Oczywistym jest więc, że nie będą oni poruszać się tym środkiem komunikacji. To z kolei dało sporo możliwości ubezpieczycielom w generowaniu przychodu.

Towarzystwa ubezpieczeniowe i duże zyski

Można zauważyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe mogły od początku pandemii wygenerować duże zyski z tytułu składek OC. Dlaczego? Równanie jest całkiem proste – w związku z obostrzeniami w transporcie, spadła liczba samochodów osobowych na drodze, to z kolei wpływa na zmniejszenie ilości wypadków. Szacuje się, że liczba rannych w tego rodzaju zdarzeniach, obniżyła się aż o 50% w stosunku do podobnego okresu w roku ubiegłym. Podsumowując, mniej samochodów na drogach równa się mniejszej liczbie wypadków, a to z kolei przekłada się na brak konieczności wypłacania odszkodowania w ramach OC. Co w takim razie z tymi składkami? Pozostają one w kieszeni ubezpieczyciela!

Jak kwestia ubezpieczeń wygląda w USA?

W Ameryce ubezpieczyciele nie potrzebowali sugestii rządu, aby zaoferować swoim klientom odpowiednią rekompensatę. Jedna z największych agencji w Stanach Zjednoczonych zdecydowała się, zwrócić swoim klientom składki o łącznej wartości 600 mln dolarów. Nie byli jedynymi, którzy podjęli się tego kroku.

Polska Izba Ubezpieczeń i propozycja regulacji kwestii OC

Rzecznik Finansowy postulował o wdrożenie regulacji, które odciążą kierowców i właścicieli samochodów w kontekście płatności za ubezpieczenie auta. Podobnie jak przedsiębiorcy byli zwolnieni z płacenia składek ZUS, tak też zaczęto zastanawiać się nad wykorzystaniem podobnej ulgi w przypadku OC. Zawieszenie składek obejmowałoby kilkumiesięczny okres, w którym wiele aut wyłączonych jest z użytku przez obostrzenia w transporcie osobowym. To jednak nie jedyna propozycja Mariusza Gołeckiego – Rzecznika Finansowego.

Możliwość wycofania pojazdu z ruchu

Z opcji tej skorzystać mogą nie tylko właściciele samochodów osobowych, ale także wiele małych interesów, jak na przykład restauracje czy ośrodki noclegowe posiadające na swoim wyposażeniu auta. Na czym to wyjście z sytuacji by polegało? Właściciele pojazdów mogliby wyłączyć z użytku swoje auto, w zamian za to, nie musieliby płacić składek bądź zostałby one obniżone. Obecnie z tego przywileju mogą skorzystać posiadacze samochodów ciężarowych i autobusów. W ich przypadku składka obniżona jest nawet o 95%! Jest to wyjście idealne dla osób fizycznych, szczególnie tych, którzy stracili pracę w wyniku ogłoszenia pandemii.

Odroczenie składek lub zawieszenie kar za brak OC

Rzecznik Finansowy proponuje także dwie inne opcje. Jedną z nich jest możliwość odroczenia płacenia składek OC, dzięki czemu przez kilka miesięcy właściciel auta będzie mógł korzystać ze swojego pojazdu, nadal będzie posiadał prawo do odszkodowania w razie wypadku, ale płatności odda w późniejszym terminie. Kolejną opcją jest zawieszenie kar za brak obowiązkowego OC, które w roku 2020 są bardzo wysokie. To odciążyłoby wielu właścicieli aut.

Rekomendacje Polskiej Izby Ubezpieczeń

Propozycje Rzecznika Finansowego nie przeszły bez echa. Odniosła się do nich Polska Izba Ubezpieczeń, która wydała własne rekomendację mające chronić jednocześnie agencje oraz ich klientów. To, co zaoferują poszczególni ubezpieczyciele, póki co zależne jest od ich własnych propozycji. Konieczne jest więc dokładne zapoznawanie się z ich ofertami i wybranie tej, która będzie najlepsza z punktu widzenia ogólnoświatowej sytuacji.

Podobne artykuły
Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...

Likwidacja szkody

Nietrzeźwy sprawca wypadku a odszkodowanie

W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich...

Ubezpieczenie OC

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Wchodząc w posiadanie samochodu musimy je wykupić. Bez względu na to, czy będziemy regularnie korzystać z auta, czy też nie. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach...

Zaniżone odszkodowanie

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania

Twój wniosek o wypłatę odszkodowania za szkody poniesione w zdarzeniu drogowym spotkał się z odmową ubezpieczyciela? A może jego wysokość jest Twoim zdaniem zaniżona? Zgodnie z przepisami, które weszły...

Naprawa auta z OC sprawcy – jak napisać wniosek o odszkodowanie?

Byłeś uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego, który spowodował inny kierowca? W razie jakichkolwiek uszkodzeń samochodu możesz wnioskować o odszkodowanie, które pomoże Ci zlikwidować szkodę - naprawić auto z OC...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych