Twoje auto zostało zniszczone i czekasz właśnie na decyzję ubezpieczyciela odnośnie poniesionych przez Ciebie szkód? Zastanawiasz się, czy jest w ogóle możliwe, żeby TU odmówiło wypłaty odszkodowania? W kilku przypadkach rzeczywiście możesz nie otrzymać pieniędzy z OC lub AC.
Od momentu zgłoszenia szkody TU ma 30 dni na ustosunkowanie się do Twojego wniosku i ewentualne przekazanie Ci adekwatnej według niego kwoty. Istnieją jednak sytuacje, w których możesz spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania. Od każdej decyzji możesz się oczywiście odwołać, jednak w kilku przypadkach nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Zanim odwołasz się od decyzji towarzystwa ubezpieczeń, koniecznie dokładnie zapoznaj się z wystosowanym przez nie uzasadnieniem.
Najczęściej odmowa wypłaty odszkodowania oparta jest na postanowieniach OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Podpisując więc umowę powinieneś być świadomy, kiedy TU nie będzie odpowiadać za powstałe szkody. Najczęściej w OWU ujęty jest m.in. zakres terytorialny polisy określający, w których krajach obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa. W przypadku AC będzie to np. franszyza integralna mówiąca o wysokości szkody, do której TU nie będzie ponosić odpowiedzialności.
Bez względu na to, jakie konkretne ryzyka umieściło w OWU dane TU, w każdej umowie znajdą się zapisy informujące o tym, że firma ubezpieczeniowa nie odpowiada za szkody w następujących przypadkach.
Zdarzają się sytuacje, w których TU nie odmawia wypłaty odszkodowania, jednak ze względu na zaistniałe w danym przypadku okoliczności, zaniża kwotę rekompensaty. Kiedy możemy w związku z tym spodziewać się mniejszej sumy przyznanej za poniesione szkody komunikacyjne?
Najczęściej ubezpieczyciel zmniejsza kwotę należną poszkodowanemu, jeżeli jego pojazd w dniu zdarzenia nie miał ważnego badania technicznego, a miało to jednocześnie wpływ na wielkość wyrządzonych szkód. Inną sytuacją, w której nie otrzymamy oczekiwanej przez nas kwoty, są zdarzenia, w których prowadzący nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów i przyczyniło się to do skali powstałych szkód. Obie okoliczności nie wykluczają więc przyznania nam rekompensaty, jednak musimy liczyć się z dużo niższą kwotą niż wtedy, gdyby pojazd miał ważne badania techniczne, a kierowca posiadał ważne prawo jazdy odpowiedniej kategorii.
Jeżeli to my jesteśmy poszkodowani w danym zdarzeniu, samodzielnie lub z pomocą osób trzecich nie doprowadziliśmy do niego licząc na otrzymanie wysokiej sumy pieniędzy od TU, a także sami nie wyrządziliśmy szkody we własnym mieniu, nie musimy raczej obawiać się odmowy wypłaty odszkodowania.
Jeśli w wypadku drogowym zostaliśmy ranni bądź doznaliśmy innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu, to naturalne, że najpierw skupiamy się głównie na leczeniu. Także wtedy, gdy zniszczeniu uległo wyłącznie auto,...
Byłeś uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego, który spowodował inny kierowca? W razie jakichkolwiek uszkodzeń samochodu możesz wnioskować o odszkodowanie, które pomoże Ci zlikwidować szkodę - naprawić auto z OC...