Odmowa wypłaty odszkodowania – kiedy jest to możliwe

Twoje auto zostało zniszczone i czekasz właśnie na decyzję ubezpieczyciela odnośnie poniesionych przez Ciebie szkód? Zastanawiasz się, czy jest w ogóle możliwe, żeby TU odmówiło wypłaty odszkodowania? W kilku przypadkach rzeczywiście możesz nie otrzymać pieniędzy z OC lub AC.

zaniżanie odszkodowań

Kiedy towarzystwo ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania?

Od momentu zgłoszenia szkody TU ma 30 dni na ustosunkowanie się do Twojego wniosku i ewentualne przekazanie Ci adekwatnej według niego kwoty. Istnieją jednak sytuacje, w których możesz spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania. Od każdej decyzji możesz się oczywiście odwołać, jednak w kilku przypadkach nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Zanim odwołasz się od decyzji towarzystwa ubezpieczeń, koniecznie dokładnie zapoznaj się z wystosowanym przez nie uzasadnieniem.

Najczęściej odmowa wypłaty odszkodowania oparta jest na postanowieniach OWU – Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Podpisując więc umowę powinieneś być świadomy, kiedy TU nie będzie odpowiadać za powstałe szkody. Najczęściej w OWU ujęty jest m.in. zakres terytorialny polisy określający, w których krajach obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa. W przypadku AC będzie to np. franszyza integralna mówiąca o wysokości szkody, do której TU nie będzie ponosić odpowiedzialności.

Kiedy TU na pewno odmówi wypłaty odszkodowania?

Bez względu na to, jakie konkretne ryzyka umieściło w OWU dane TU, w każdej umowie znajdą się zapisy informujące o tym, że firma ubezpieczeniowa nie odpowiada za szkody w następujących przypadkach.

  1. Szkody, które zostały wyrządzone umyślnie. Jeżeli TU na podstawie analizy sprawy i/lub dowodów zebranych przez Policję uzna, że zdarzenie zostało spowodowane umyślnie, odmówi wypłaty odszkodowania. Poza tym należy pamiętać, że działanie to klasyfikowane jest jako próba wyłudzenia i podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
  2. Szkody wyrządzone w mieniu posiadacza pojazdu. W sytuacji, gdy sami, nawet nieumyślnie, doprowadziliśmy do powstania szkody w należącym do nas pojeździe lub innej naszej własności, TU nie przyzna nam rekompensaty. Dotyczy to więc kolizji oraz wypadków, w których uczestniczą dwa pojazdy tego samego posiadacza, a także zdarzeń, w których własnym samochodem uszkodziliśmy inne nasze mienie, np. ogrodzenie przy należącej do nas posesji.
  3. Kierujący samochodem znajdował się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, a jego stan miał wpływ na powstanie szkody. W sytuacji, gdy to my jesteśmy sprawcami zdarzenia i w jego trakcie byliśmy pod wypływem alkoholu lub środków odurzających, TU co prawda nie odmówi wypłaty odszkodowania, jednak później będzie żądał od nas zwrotu wypłaconej poszkodowanemu w zdarzeniu kwoty. Mowa w tym przypadku o tzw. regresie, którego zasady uregulowane zostały w ustawie z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczaniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Odmowa wypłaty odszkodowania w pełnym zakresie – kiedy jest to możliwe?

Zdarzają się sytuacje, w których TU nie odmawia wypłaty odszkodowania, jednak ze względu na zaistniałe w danym przypadku okoliczności, zaniża kwotę rekompensaty. Kiedy możemy w związku z tym spodziewać się mniejszej sumy przyznanej za poniesione szkody komunikacyjne?

Najczęściej ubezpieczyciel zmniejsza kwotę należną poszkodowanemu, jeżeli jego pojazd w dniu zdarzenia nie miał ważnego badania technicznego, a miało to jednocześnie wpływ na wielkość wyrządzonych szkód. Inną sytuacją, w której nie otrzymamy oczekiwanej przez nas kwoty, są zdarzenia, w których prowadzący nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów i przyczyniło się to do skali powstałych szkód. Obie okoliczności nie wykluczają więc przyznania nam rekompensaty, jednak musimy liczyć się z dużo niższą kwotą niż wtedy, gdyby pojazd miał ważne badania techniczne, a kierowca posiadał ważne prawo jazdy odpowiedniej kategorii.

Jeżeli to my jesteśmy poszkodowani w danym zdarzeniu, samodzielnie lub z pomocą osób trzecich nie doprowadziliśmy do niego licząc na otrzymanie wysokiej sumy pieniędzy od TU, a także sami nie wyrządziliśmy szkody we własnym mieniu, nie musimy raczej obawiać się odmowy wypłaty odszkodowania.

Podobne artykuły
Wypadek drogowy - postępowanie

Ubezpieczyciele Grają Nieczysto? Odkryj, Jak Zaniżane są Odszkodowania OC!

Nie jesteś mechanikiem ani rzeczoznawcą, prawda? Gdy twoje auto ucierpi w wyniku wypadku, trudno Ci samodzielnie określić realną wartość straty. Ubezpieczyciele wiedzą o tym i, niestety, często próbują to...

Ubezpieczenie OC

Najwyższe dopłaty do odszkodowań

Uważasz, że ubezpieczyciel zaniżył kwotę należnej Ci rekompensaty za szkody poniesione w wypadku lub kolizji? Twój mechanik już zapowiedział, że suma ta nie wystarczy na naprawę? Jeśli wciąż wahasz...

Odmowa wypłaty odszkodowania

Szkoda całkowita – co to jest, naprawa, co z wrakiem, odwołanie

W wyniku wypadku Twój samochód nie nadaje się do naprawy i w zasadzie można byłoby go zezłomować lub sprzedać na części? Zastanawiasz się jednak, jak zinterpretuje to Twój ubezpieczyciel?...

Rzecznik Ubezpieczonych

Weryfikacja odszkodowania

Będąc poszkodowanym w wypadku lub kolizji liczymy na rzetelność ubezpieczyciela i pracujących dla niego rzeczoznawców. Chcemy wierzyć, że przeprowadzona przez nich wycena szkody odpowiada realnym stratom oraz kosztom, które...

Likwidacja szkody

Jak sprawdzić OC sprawcy?

Od października 2018r. nie musimy wozić ze sobą ani dowodu rejestracyjnego samochodu ani żadnego dokumentu potwierdzającego ważność posiadanego ubezpieczenia OC. Co jednak w przypadku stłuczki i oświadczenia sprawcy kolizji,...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych