Tylko w 2018 roku według danych Głównej Komendy Policji na polskich drogach doszło do 31 674 wypadków i 436 414 kolizji. Bardzo często poszkodowanymi w zdarzeniach drogowych są nie tylko kierowca, ale również pasażerowie. Takim poszkodowanym najczęściej przysługuje zadośćuczynienie i odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Co istotne, świadczenia te przysługują nawet, jeśli sprawcą zdarzenia jest osoba bliska poszkodowanemu. Jakie kwoty należą się pasażerowi?
Warunkiem niezbędnym do tego, żeby pasażer mógł się ubiegać o odszkodowanie z OC sprawcy zdarzenia, jest odniesienie przez niego uszczerbku na zdrowiu lub strat materialnych. Pasażer nie musi udowadniać winy kierowcy, chyba że mowa o przewozie z grzeczności, w przypadku którego warunkiem koniecznym jest wina po stronie kierowcy. Mowa tutaj np. o przewozie autostopowicza, ale już nie o przewozie osoby bliskiej czy też rodziny. Jeśli skutkiem wypadku jest śmierć pasażera, najbliższej rodzinie przysługuje zadośćuczynienie. Dylematem poszkodowanego może być to, czy powinien on ubiegać się o odszkodowanie w przypadku, gdy sprawcą zdarzenia była osoba bliska. Warto pamiętać, że odszkodowanie wypłaca nie sprawca zdarzenia, tylko zakład ubezpieczeń, w którym ma on wykupione ubezpieczenie OC. Sprawca straci jedynie część zniżek na OC, a sam poniesie finansowe konsekwencje tylko w wybranych przypadkach, jeśli np. spowodował wypadek, będąc pod wpływem alkoholu, środków odurzających czy nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym.
Jeśli jesteś pasażerem poszkodowanym w wypadku, to możesz ubiegać się w uzasadnionych wypadkach o wypłatę następujących świadczeń:
O zadośćuczynienie i odszkodowanie mogą się również ubiegać najbliżsi poszkodowanego, ale w sytuacji, kiedy poniósł on śmierć. Wówczas, jeśli w wyniku tej śmierci nastąpiło pogorszenie sytuacji życiowej osób najbliższych, przysługuje im odszkodowanie. Mogą oni otrzymać również zwrot kosztów leczenia i pogrzebu poszkodowanego, jakie ponieśli. Mają także prawo do jednorazowego świadczenia po śmierci osoby najbliższej oraz renty alimentacyjnej. Pierwsze ze świadczeń jest jednorazowe, a jego celem jest złagodzenie cierpień fizycznych i psychicznych najbliższych członków rodziny zmarłego. Drugie natomiast przysługuje, jeśli na poszkodowanym ciążył obowiązek alimentacyjny.
"*" oznacza pola wymagane