Odszkodowanie przysługujące pasażerom pojazdów

Pasażer samochodu, który bierze udział w wypadku lub kolizji, może odnieść poważne szkody. Na jakie odszkodowanie może liczyć i co dokładnie mu przysługuje?

Odszkodowanie przysługujące pasażerom pojazdów

Najbardziej oczywistym zagrożeniem dla pasażerów samochodu są szkody związane ze zdrowiem, ale warto pamiętać, że mogą to być również szkody majątkowe, takie jak np. uszkodzenie smartfona. Odszkodowanie z polisy ubezpieczenia komunikacyjnego może być wypłacone wszystkim poszkodowany w danym zdarzeniu, a zatem także pasażerom.

Suma gwarancyjna dla zdarzenia, nie dla osoby

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczyciele mają obowiązek zapewnić w komunikacyjnych polisach OC dokładnie te same minimalne sumy gwarancyjne. Kwoty te zostały od 2019 roku podwyższone i wynoszą aktualnie:

  • 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych,
  • 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych.

Pamiętaj jednak, że sumy te dotyczą zdarzenia, a nie jednego poszkodowanego. Zatem jeśli poszkodowanych w zdarzeniu będzie wielu, to i tak odpowiedzialność finansowa ubezpieczyciela za takie zdarzenie nie przekroczy wskazanych kwot.

Czy współwłaściciel również jest pasażerem?

Przez 6 lat toczyła się przed sądem sprawa pewnej mieszkanki Słupska, pasażerki w samochodzie, którym wypadek spowodował jej mąż. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, twierdząc, że zdarzenie spowodowane zostało nie przez osobę trzecią, tylko przez męża. Sąd przyznał rację poszkodowanej, która miała mieć wypłacone m.in. odszkodowanie w wysokości 2,5 mln złotych.

Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 7 lutego 2008 roku (sygn. akt IIICZP 115/07) odszkodowanie należy się wszystkim pasażerom samochodu. Nie ma znaczenia, czy pasażer jest bliższą lub dalszą rodziną kierowcy. Nie ma również znaczenia to, czy jest współwłaścicielem samochodu. Jeśli to właściciel był pasażerem, to jemu również należy się odszkodowanie. Sąd uzasadnił swoją ocenę tym, że głównym celem ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych jest zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej wszystkich poszkodowanym i nie ma tutaj znaczenia to, jakie są relacje poszkodowanego ze sprawcą.

Pasażer może się domagać od ubezpieczyciela wypłaty odszkodowania m.in. za koszty:

  • leczenia szpitalnego,
  • sprzętu do rehabilitacji i samej rehabilitacji,
  • opieki poszpitalnej,
  • dojazdu bliskich do szpitala,
  • wyrównania zarobków,
  • przedmiotów uszkodzonych podczas zdarzenia,
  • uszczerbku na zdrowiu.

Lista roszczeń jest długa. Możliwe jednak, że ubezpieczyciel obniży wypłacone pasażerowi odszkodowanie w sytuacji, gdy ten w pewnym sensie przyczynił się do zdarzenia albo jego działanie wpłynęło na doznane obrażenia. Przykładem może być tutaj jazda bez zapiętych pasów czy z pijanym kierowcą.

Co jeśli sprawca zdarzenia nie miał OC?

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w Polsce nawet 100 tysięcy właścicieli pojazdów mechanicznych może nie mieć wykupionego obowiązkowego komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Oczywiście takim osobom grożą poważne kary finansowe, które UFG może nałożyć nawet za jeden dzień przerwy ubezpieczeniowej. Co się jednak dzieje, jeśli sprawca wypadku nie miał OC? Od kogo pasażer ma się wtedy ubiegać o odszkodowanie? Ratunkiem w takich sytuacjach jest właśnie wspomniany UFG, który tylko w 2017 roku wypłacił odszkodowania za 5,3 tysiąca szkód spowodowanych przez kierowców, którzy nie mieli OC albo nie zostali zidentyfikowani. Fundusz pokrywa w 100 proc. szkody osobowe, natomiast w przypadku szkód majątkowych jedynie wtedy, gdy zdarzenie było poważne – spowodowało śmierć albo ktoś odniósł obrażenia, które skutkowały rozstrojem zdrowia trwającym powyżej 14 dni.

Odszkodowanie dla pasażera z NNW

Ubezpieczenie NNW jest przypisane do samochodu, a nie do danego kierowcy, a chroni zarówno kierowców, jak i pasażerów. Wprawdzie odszkodowanie z NNW nie jest wysokie, ale skoro przysługuje, to warto się zainteresować jego otrzymaniem. Przede wszystkim, żeby można było skorzystać z takiej polisy, najpierw dany kierowca musi mieć ją wykupioną. Jeśli ma, to należy sprawdzić, jaki jest jej zakres i czy aby na pewno dane zdarzenie jest objęte ochroną ubezpieczeniową. Jakie odszkodowanie możesz otrzymać? Firmy ubezpieczeniowe wyliczają je na podstawie procentowego uszczerbku na zdrowiu. Szkodę musisz oczywiście zgłosić do ubezpieczyciela, ale najpierw musisz przygotować niezbędną dokumentację. Na zgłoszenie szkody masz wiele czasu, więc możesz to zrobić dopiero po rehabilitacji. Pamiętaj, że na każdy wydatek musisz mieć potwierdzenie. Bardzo ważne jest posiadanie m.in. dokumentacji ze szpitala. Jeśli rehabilitacja będzie długotrwała, to wtedy szkodę możesz zgłosić od razu, a dopiero z czasem uzupełniać dokumentację u ubezpieczyciela.

Odszkodowanie dla pasażerów

Jako poszkodowany pasażer możesz liczyć na odszkodowanie z polisy OC sprawcy, ale również z NNW – o ile właściciel pojazdu miał wykupione takie ubezpieczenie. Dzięki odszkodowaniu z OC możesz pokryć wiele kosztów związanych z leczeniem, rehabilitacją, ale również z uszkodzonym sprzętem. Jeśli otrzymałeś odszkodowanie od ubezpieczyciela, to możliwe, że zostało ono zaniżone. Masz wątpliwości co do otrzymanej kwoty? Przedstaw nam niezbędne dokumenty, a my dokonamy kalkulacji i zweryfikujemy poprawność wyliczeń.

Podobne artykuły
Odszkodowanie przysługujące pasażerom pojazdów

Odszkodowanie przysługujące pasażerom pojazdów

Pasażer samochodu, który bierze udział w wypadku lub kolizji, może odnieść poważne szkody. Na jakie odszkodowanie może liczyć i co dokładnie mu przysługuje?

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych