Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania

Twój wniosek o wypłatę odszkodowania za szkody poniesione w zdarzeniu drogowym spotkał się z odmową ubezpieczyciela? A może jego wysokość jest Twoim zdaniem zaniżona? Zgodnie z przepisami, które weszły w życie z dniem 11 października 2015r., jako osoba poszkodowana masz prawo odwołać się od decyzji firmy ubezpieczeniowej.

Zaniżone odszkodowanie

Co musisz wiedzieć zanim złożysz reklamację?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – aktualne przepisy

Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, która opublikowana została w październiku 2015r., jasno określa wszelkie aspekty związane z możliwością odwołania się od decyzji ubezpieczyciela odnośnie wypłaty odszkodowania. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami poszkodowany, który nie zgadza się ze stanowiskiem towarzystwa ubezpieczeń – uważa, że niesłusznie odmawia ono wypłaty odszkodowania lub zaniża jego wysokość, ma prawo złożyć reklamację. Odwołać się od decyzji ubezpieczyciela możesz na trzy sposoby:

  1. ustnie – stawiając się w jednym z oddziałów TU bądź dzwoniąc na numer infolinii,
  2. pisemnie – przedkładając wniosek w placówce TU bądź przesyłając go pocztą,
  3. drogą elektroniczną – pocztą elektroniczną na wskazany przez TU adres e-mail lub przez dedykowany formularz, jeśli takowy jest dostępny.

Dokonując wyboru formy kontaktu musisz wziąć jednak pod uwagę, że w wielu przypadkach niezbędne będzie dołączenie do wniosku załączników potwierdzających nasze prawo do odszkodowania o określonej wysokości. Warto więc zdecydować się na wysłanie go w wiadomości e-mail, do której dołączyć można zdjęcia lub skany dokumentów, bądź skorzystanie z oferty operatora pocztowego. W drugim przypadku dobrze zdecydować się na przesyłkę poleconą z potwierdzeniem odbioru.

Bez względu jednak na wybrany przez Ciebie sposób odwołania się od decyzji TU, zgodnie z obowiązującymi przepisami musisz w niej zawrzeć:

  • swoje dane osobowe,
  • nazwę i adres fizyczny TU,
  • numer polisy,
  • numer szkody podany w decyzji, od której się odwołujesz.

W jakim terminie zakład ubezpieczeń musi udzielić odpowiedzi?

Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą TU powinno rozpatrzyć Twoją reklamację bezzwłocznie, jednak nie później niż w terminie 30 dni od momentu jej otrzymania. W bardziej skomplikowanych przypadkach termin ten może zostać wydłużony nawet do 60 dni. Firma ubezpieczeniowa jest jednak zobowiązana poinformować Cię o przyczynie takiego stanu rzeczy, podając zarówno okoliczności, które muszą ustalić w celu rozpatrzenia Twojego odwołania, oraz przewidywany termin wydania swojej decyzji.

Co, jeżeli TU nie odpowiedziało na reklamację?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w orzeczeniu Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2018r. w sprawie III CZP 113/17. Choć z reguły bark odpowiedzi na reklamację oznacza uznanie jej za uzasadnioną, w przypadku odszkodowania za szkody powstałe w wyniku zdarzenia drogowego sprawa wygląda nieco inaczej. Sąd Najwyższy uznał, że brak udzielenia przez TU odpowiedzi na Twoje odwołanie w ciągu 30 dni nie oznacza, że ubezpieczyciel nie może już kwestionować zasadności dochodzonego przez Ciebie roszczenia. TU musi jednak udowodnić, że odszkodowanie nie przysługuje Ci w ogóle bądź przysługuje w ustalonej przez nie wysokości.

Co, jeżeli odpowiedź TU wciąż mnie nie satysfakcjonuje?

Jeżeli TU nie uwzględni Twojej reklamacji, nie oznacza to, że masz już związane ręce. Po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi możesz:

  • zgłosić sprawę do Rzecznika Finansowego,
  • skorzystać z mediacji,
  • zwrócić się do sądu polubownego z wnioskiem o rozpatrzenie sprawy,
  • wnieść powództwo do właściwego sądu powszechnego.

Ile czasu mam na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela?

Zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego roszczenie ulega przedawnieniu po trzech latach od wydania decyzji przez TU. Jeżeli jednak szkoda powstała w wyniku czynu niedozwolonego, na dochodzenie swoich praw do odszkodowania masz 10 lat od momentu, gdy dowiedziałeś się o szkodzie. W przypadku popełnienia przestępstwa czas ten wydłuża się do 20 lat. Oczywiście im szybciej odwołasz się od decyzji TU, tym szybciej otrzymasz odpowiedź.

Podobne artykuły
Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...

Sprzedaż szkody krok po kroku

Sprzedaż szkody krok po kroku

Boisz się, że to skomplikowany proces? Że zajmie on dużo czasu i będzie wymagać od Ciebie skompletowania wielu różnych dokumentów? Nic bardzie mylnego. Sprzedaż szkody to po Twojej stronie...

Likwidacja szkody

Nietrzeźwy sprawca wypadku a odszkodowanie

W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich...

Jak znaleźć sprawcę kolizji po numerze rejestracyjnym, jeśli uciekł z miejsca zdarzenia?

Twoje auto zostało uszkodzone na parkingu, ale dzięki monitoringowi bądź świadkom znasz numer rejestracyjny sprawcy kolizji? A może stałeś na światłach, gdy motocyklista wyminął Cię, urwał przy tym lusterko...

Ubezpieczenie OC

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Wchodząc w posiadanie samochodu musimy je wykupić. Bez względu na to, czy będziemy regularnie korzystać z auta, czy też nie. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych