Twój wniosek o wypłatę odszkodowania za szkody poniesione w zdarzeniu drogowym spotkał się z odmową ubezpieczyciela? A może jego wysokość jest Twoim zdaniem zaniżona? Zgodnie z przepisami, które weszły w życie z dniem 11 października 2015r., jako osoba poszkodowana masz prawo odwołać się od decyzji firmy ubezpieczeniowej.
Co musisz wiedzieć zanim złożysz reklamację?
Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, która opublikowana została w październiku 2015r., jasno określa wszelkie aspekty związane z możliwością odwołania się od decyzji ubezpieczyciela odnośnie wypłaty odszkodowania. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami poszkodowany, który nie zgadza się ze stanowiskiem towarzystwa ubezpieczeń – uważa, że niesłusznie odmawia ono wypłaty odszkodowania lub zaniża jego wysokość, ma prawo złożyć reklamację. Odwołać się od decyzji ubezpieczyciela możesz na trzy sposoby:
Dokonując wyboru formy kontaktu musisz wziąć jednak pod uwagę, że w wielu przypadkach niezbędne będzie dołączenie do wniosku załączników potwierdzających nasze prawo do odszkodowania o określonej wysokości. Warto więc zdecydować się na wysłanie go w wiadomości e-mail, do której dołączyć można zdjęcia lub skany dokumentów, bądź skorzystanie z oferty operatora pocztowego. W drugim przypadku dobrze zdecydować się na przesyłkę poleconą z potwierdzeniem odbioru.
Bez względu jednak na wybrany przez Ciebie sposób odwołania się od decyzji TU, zgodnie z obowiązującymi przepisami musisz w niej zawrzeć:
Zgodnie ze wspomnianą wyżej ustawą TU powinno rozpatrzyć Twoją reklamację bezzwłocznie, jednak nie później niż w terminie 30 dni od momentu jej otrzymania. W bardziej skomplikowanych przypadkach termin ten może zostać wydłużony nawet do 60 dni. Firma ubezpieczeniowa jest jednak zobowiązana poinformować Cię o przyczynie takiego stanu rzeczy, podając zarówno okoliczności, które muszą ustalić w celu rozpatrzenia Twojego odwołania, oraz przewidywany termin wydania swojej decyzji.
Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w orzeczeniu Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2018r. w sprawie III CZP 113/17. Choć z reguły bark odpowiedzi na reklamację oznacza uznanie jej za uzasadnioną, w przypadku odszkodowania za szkody powstałe w wyniku zdarzenia drogowego sprawa wygląda nieco inaczej. Sąd Najwyższy uznał, że brak udzielenia przez TU odpowiedzi na Twoje odwołanie w ciągu 30 dni nie oznacza, że ubezpieczyciel nie może już kwestionować zasadności dochodzonego przez Ciebie roszczenia. TU musi jednak udowodnić, że odszkodowanie nie przysługuje Ci w ogóle bądź przysługuje w ustalonej przez nie wysokości.
Jeżeli TU nie uwzględni Twojej reklamacji, nie oznacza to, że masz już związane ręce. Po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi możesz:
Zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego roszczenie ulega przedawnieniu po trzech latach od wydania decyzji przez TU. Jeżeli jednak szkoda powstała w wyniku czynu niedozwolonego, na dochodzenie swoich praw do odszkodowania masz 10 lat od momentu, gdy dowiedziałeś się o szkodzie. W przypadku popełnienia przestępstwa czas ten wydłuża się do 20 lat. Oczywiście im szybciej odwołasz się od decyzji TU, tym szybciej otrzymasz odpowiedź.
Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...
Boisz się, że to skomplikowany proces? Że zajmie on dużo czasu i będzie wymagać od Ciebie skompletowania wielu różnych dokumentów? Nic bardzie mylnego. Sprzedaż szkody to po Twojej stronie...
W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich...
Twoje auto zostało uszkodzone na parkingu, ale dzięki monitoringowi bądź świadkom znasz numer rejestracyjny sprawcy kolizji? A może stałeś na światłach, gdy motocyklista wyminął Cię, urwał przy tym lusterko...
Wchodząc w posiadanie samochodu musimy je wykupić. Bez względu na to, czy będziemy regularnie korzystać z auta, czy też nie. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach...
"*" oznacza pola wymagane