Odwołanie od wyceny szkody

Odszkodowanie, jakie proponuje Ci ubezpieczyciel, nie wystarczy, by pokryć koszty naprawy? Mechanik same części wycenił o wiele wyżej? A musisz doliczyć jeszcze robociznę… Jeśli zastanawiasz się, jak napisać odwołanie od wyceny szkody lub czy pisanie go ma w ogóle uzasadnienie, przeczytaj nasz artykuł!

prawa i obowiązki poszkodowanych

Odwołanie od wyceny szkody – ile masz czasu na przesłanie pisma?

Kwestię tę regulują przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z zapisami art. 819 § 1 wszelkie roszczenia wynikające z umowy ubezpieczenia ulegają przedawnieniu wraz z upływem trzech lat. W przypadku, gdy Twoje auto uszkodzone zostało w wyniku czynu niedozwolonego możesz dochodzić swoich praw do odszkodowania na przestrzeni 10 lat, a na skutek przestępstwa – 20 lat, licząc od momentu, gdy dowiedziałeś się o szkodzie. Nie warto jednak zwlekać. Im dłużej zwlekasz z odwołaniem, tym dłużej czekasz na rozpatrzenie Twojego wniosku i dłużej czekasz na wypłatę brakującej sumy. O ile oczywiście TU wyda pozytywną dla Ciebie decyzję.

Co trzeba zawrzeć w odwołaniu?

Jeżeli Twoim zdaniem firma ubezpieczeniowa zaniżyła wartość samochodu i proponuje Ci odszkodowanie w wysokości, która z pewnością nie pokryje realnych kosztów naprawy, możesz odwołać się od wyceny szkody na trzy sposoby. Przede wszystkim możesz oczywiście przygotować oficjalne pismo, które zaniesiesz do placówki TU bądź prześlesz je pocztą na odpowiedni adres. Poza tym możesz też przedstawić swoje stanowisko ustnie – czy to w wybranym oddziale czy podczas rozmowy z konsultantem z oficjalnej infolinii ubezpieczyciela. Dodatkowo przygotowane przez siebie pismo możesz również przesłać pocztą elektroniczną na odpowiedni adres (pamiętaj, że TU może mieć dedykowany do tego typu spraw adres e-mail!). Niektóre firmy udostępniają ponadto na swoich stronach internetowych specjalne formularze, z których można skorzystać w takich właśnie przypadkach.

Bez względu jednak na formę, odwołując się od wyceny szkody musisz podać nie tylko swoje dane osobowe, lecz także:

  • numer polisy,
  • numer szkody z decyzji, od której się odwołujesz.

Ile czasu ma TU na odpowiedź?

Zgodnie z treścią ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, która opublikowana została w październiku 2015r., firma ubezpieczeniowa powinna rozpatrzyć Twoje odwołanie od wyceny szkody bezzwłocznie, przy czym nie powinna uczynić tego później niż w ciągu 30 dni od chwili otrzymania pisma. W nadzwyczaj skomplikowanych przypadkach TU ma prawo udzielić odpowiedzi w ciągu 60 dni.

Niestety w przeciwieństwie do klasycznych reklamacji w sprawach związanych z ubezpieczeniem OC lub AC po upływie 30 czy też 60 dni nie możemy uznać, że ubezpieczyciel uznał nasze odwołanie od wyceny szkody. Jeżeli TU udowodni, że odszkodowanie Ci się w ogóle nie należy lub należy się, ale w pierwotnie ustalonej kwocie, zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 13 czerwca 2018r. w sprawie III CZP 113/17 ma prawo nie uznać Twoich roszczeń odnośnie wyższej kwoty odszkodowania.

Co można zrobić, gdy pieniądze potrzebne są “na już”?

Decydując się na odwołanie od wyceny szkody musisz być gotowy na długi okres oczekiwania i niechęć TU do uznania Twoich roszczeń. Ubezpieczyciel z pewnością będzie wskazywał na ekspertyzy swoich rzeczoznawców, na podstawie których ustalona została pierwotna kwota odszkodowania. Jeżeli jesteś więc pewien swoich racji, powinieneś liczyć się z tym, że koniec końców będziesz musiał skierować sprawę do sądu. Istnieje jednak szybsze rozwiązanie.

Zgodnie z art. 509-517 kodeksu cywilnego możesz przekazać własność do swojego roszczenia osobie trzeciej – firmie, która odkupi szkodę i wypłaci brakującą kwotę niemalże od ręki, takiej jak np. Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych. Aby uzyskać dopłatę, wystarczy zgłosić się do nas i przekazać nam kosztorys oraz decyzję, które otrzymałeś od TU. Nasi eksperci już w trakcie rozmowy określą, czy dopłata Ci się należy, a w ciągu 24h oszacują jej wysokość. Po podpisaniu niezbędnych dokumentów, już nawet w 3 dni możesz mieć brakującą sumę na swoim koncie.

Podobne artykuły
Wypadek drogowy - postępowanie

Ubezpieczyciele Grają Nieczysto? Odkryj, Jak Zaniżane są Odszkodowania OC!

Nie jesteś mechanikiem ani rzeczoznawcą, prawda? Gdy twoje auto ucierpi w wyniku wypadku, trudno Ci samodzielnie określić realną wartość straty. Ubezpieczyciele wiedzą o tym i, niestety, często próbują to...

Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Sprzedaż szkody krok po kroku

Sprzedaż szkody krok po kroku

Boisz się, że to skomplikowany proces? Że zajmie on dużo czasu i będzie wymagać od Ciebie skompletowania wielu różnych dokumentów? Nic bardzie mylnego. Sprzedaż szkody to po Twojej stronie...

bezpośrednia likwidacja szkody

Kwalifikacja wypadku drogowego

Potocznie tym mianem określamy niekiedy nawet drobne stłuczki. Zarówno z prawnego punktu widzenia, jak również pod kątem likwidacji szkody z OC sprawcy istnieją jednak istotne różnice między wypadkiem drogowym...

Likwidacja szkody

Nietrzeźwy sprawca wypadku a odszkodowanie

W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych