Przegląd samochodu po terminie?

W Stacji Kontroli Pojazdów pojawiamy się zazwyczaj tylko raz w roku. Łatwo więc pomylić datę czy po prostu zapomnieć o kolejnym badaniu okresowym. Jakie mogą być konsekwencje niewykonania w terminie przeglądu technicznego samochodu? Czy można uniknąć ewentualnej kary i mandatu?

Jak często wykonywać należy przegląd techniczny samochodu?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każdy, kto jest właścicielem jakiegoś pojazdu, odpowiada za jego stan techniczny. W związku z tym posiadając własne auto jesteśmy zobligowani do regularnego wykonywania przeglądów technicznych w Stacjach Kontroli Pojazdów. W przypadku nowych aut pierwsze badanie należy wykonać po 3 latach od zakupu w salonie, kolejne po następnych 2 latach użytkowania, a później każde kolejne przeprowadzać należy już co 12 miesięcy. Jeśli więc kupujemy używane auto, które ma więcej niż 5 lat, do Stacji Kontroli Pojazdów zgłaszać musimy się co roku. Raz w roku badanie okresowe wykonywać muszą też właściciele samochodów z instalacją gazową i to bez względu na wiek pojazdu.

Co grozi za brak przeglądu technicznego samochodu?

Jeśli w trakcie kontroli policjant bądź inspektor transportu drogowego wykryje, że nasze auto nie ma ważnego badania, grozi nam przede wszystkim mandat. Wysokość mandatu waha się aktualnie między 1500 zł a nawet 5000 zł i zależy zarówno od tego, jak dawno temu powinniśmy pojawić się w Stacji Kontroli Pojazdów, jak i od tego, w jakim stanie jest nasz pojazd. Oczywiście po otrzymaniu mandatu w ramach kary zobligowani jesteśmy również do stawienia się na badaniu okresowym w terminie 7 dni.

Co równie istotne, przy braku ważnych badań grozi nam również 1 punkt karny, a także kara w postaci zatrzymania dowodu osobistego, co obecnie wcale nie musi oznaczać odebrania realnego dokumentu – wystarczy, że zostanie to odnotowane w systemie.

Czy można podbić przegląd samochodu po terminie?

Spóźnialscy, którzy zjawią się w Stacji Kontroli pojazdów po terminie, od 2022 roku, niejako w ramach kary, muszą zapłacić więcej i nie mamy tu na myśli ewentualnego mandatu. Badanie okresowe przeprowadzone po 30 dniach od wyznaczonego terminu, kosztuje obecnie dwa razy więcej niż cena podstawowa.

Podobne artykuły
umowa użyczenia pojazdu

Umowa użyczenia pojazdu

Chyba nie ma w Polsce właściciela samochodu, który choć raz nie pozwoliłby innemu kierowcy użytkować jego auto i to bez siebie w roli pasażera. Większość z nas może nie...

Przegląd samochodu po terminie?

W Stacji Kontroli Pojazdów pojawiamy się zazwyczaj tylko raz w roku. Łatwo więc pomylić datę czy po prostu zapomnieć o kolejnym badaniu okresowym. Jakie mogą być konsekwencje niewykonania w...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych