Rozstanie z ukochanym – czyli zasady złomowania samochodów

Złomowanie pojazdu jest jedynym legalnym sposobem na to, aby móc wyrejestrować samochód i nie płacić składki na ubezpieczenie OC. Zgodnie z polskim prawem, to, że nie korzystamy z danego auta, nie zwalnia nas z obowiązku zakupu polisy OC.

zasady złomowania samochodów

Obowiązkowe OC nawet dla niesprawnego pojazdu

Jak już wspomnieliśmy , każdy posiadacz pojazdu musi mieć polisę OC. To, że nasze auto stoi nieużywane od dawna w garażu i już w zasadzie nie nadaje się do użytku, nie zwalnia nas z konieczności kupienia ubezpieczenia OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny czuwa nad tym, aby każdy posiadacz pojazdu mechanicznego miał zachowaną ciągłość ochrony ubezpieczeniowej, a karę może nałożyć nawet za jeden dzień przerwy w takiej ochronie. Jak wysoką? W 2019 roku przerwa do 3 dni wiąże się z karą 900 zł – przynajmniej w przypadku samochodu osobowego. Skąd UFG dowie się o tym, że nie kupiliśmy OC? Kontroler nie zapuka do naszych drzwi – UFG ma tzw. wirtualnego policjanta, który porównuje daty rejestracji pojazdów z datą zakupu ubezpieczenia OC. Tylko w 2017 roku UFG wysłało w sumie ponad 81 tysięcy wezwań o zapłatę kary, z czego zdecydowana większość wynikała ze wskazań wirtualnego policjanta.

Kiedy warto zezłomować auto?

Jeśli nasze auto jest stare, niesprawne i nie widzimy większych szans na jego sprzedaż, najlepszym rozwiązaniem będzie jego zezłomowanie, choćby po to, aby uniknąć kosztu polisy OC. Żeby legalnie zezłomować samochód, musimy udać się do stacji demontażu pojazdów – oczywiście legalnej. Powinniśmy ze sobą zabrać dokumenty potwierdzające tożsamość, ale również dowód rejestracyjny pojazdu oraz kartę pojazdu – o ile była wydana. Pracownicy stacji demontażu zaczną od usunięcia z auta tych części, które nadają się do recyklingu, a następnie zostanie przeprowadzona jego kasacja. Po wszystkim SDP musi nam wydać zaświadczenie o zezłomowaniu, które otrzymamy w 3 kopiach. Jedną z nich zachowa stacja demontażu, kolejna będzie dla nas, a trzecia jest niezbędna w wydziale komunikacji, abyś mógł wyrejestrować pojazd. Musimy tego dokonać w ciągu 30 dni od dnia jego zezłomowania. Od SDP musimy również otrzymać oświadczenie, że dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i karta pojazdu są już nieważne.

Uwaga: złomowanie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli posiadamy kompletne auto. Otóż jego waga nie może być mniejsza niż 90 proc. tej, jaka wpisana jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. SDP może w takiej sytuacji naliczyć karę pieniężną za każdy brakujący kilogram.

Ile dostaniemy za wrak pojazdu?

Często firmy, które zajmują się złomowaniem pojazdów, mają na swojej stronie kalkulator, który umożliwia wyliczenie, ile otrzymamy za dany wrak. Wiele zależy jednak od jego stanu. Jeśli wrak nie przedstawia żadnej wartości, to zapewne otrzymamy zapłatę taką samą, jak za złom, co oznacza przeciętnie kilkadziesiąt groszy za 1 kg masy własnej pojazdu i kilkaset złotych za całość. Zazwyczaj w danej okolicy działa kilka takich punktów, więc warto skontaktować się z przedstawicielem każdej z takich firm, by poznać orientacyjną wycenę. Możliwe, że będzie do niej konieczna wizyta pracownika SDP, który dopiero wtedy określi, ile może zapłacić za wrak. Warto zapytać, czy aby na pewno taka wycena na miejscu u klienta jest darmowa. Jeśli pracownik SDP sam zajmie się transportem wraku, to może również odliczyć od wypłaconych środków pewną kwotę właśnie za ten transport – o to również warto dopytać.

Co po zezłomowaniu pojazdu?

Po zezłomowaniu pojazdu musimy w ciągu 30 dni udać się do wydziału komunikacji, pod który podlegamy, i wyrejestrować samochód. Żeby to zrobić, konieczne jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Pamiętajmy również o tym, że za niewykorzystany okres ubezpieczenia OC powinniśmy otrzymać zwrot środków od towarzystwa ubezpieczeniowego. Żeby te środki uzyskać, musimy oczywiście złożyć odpowiedni wniosek. Powinniśmy dostać zwrot za okres od dnia zezłomowania pojazdu do końca obowiązywania umowy ubezpieczenia OC.

Uwaga na nielegalne firmy złomujące pojazdy!

Pamiętajmy, aby brać pod uwagę wyłącznie legalne, sprawdzone SDP. Jednym ze sposobów na oszustwo praktykowanych przez nielegalne stacje demontażu jest dawanie właścicielom pojazdów do podpisu umowy kupna-sprzedaży zamiast zaświadczenia o zezłomowaniu. Tym samym takie osoby stają się właścicielami samochodu, złomują go, a następnie wypowiadają umowę o ubezpieczenie OC, dzięki czemu otrzymują zwrot środków za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Pamiętaj – jeśli nie widzisz przyszłości dla swojego auta i nie nadaje się ono na sprzedaż, warto je zezłomować.

Podobne artykuły
zasady złomowania samochodów

Rozstanie z ukochanym – czyli zasady złomowania samochodów

Złomowanie pojazdu jest jedynym legalnym sposobem na to, aby móc wyrejestrować samochód i nie płacić składki na ubezpieczenie OC. Zgodnie z polskim prawem, to, że nie korzystamy z danego...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
To pole jest ukryte podczas wyświetlania formularza
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    To pole jest ukryte podczas wyświetlania formularza
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych