Sprzedaż szkody krok po kroku

Boisz się, że to skomplikowany proces? Że zajmie on dużo czasu i będzie wymagać od Ciebie skompletowania wielu różnych dokumentów? Nic bardzie mylnego. Sprzedaż szkody to po Twojej stronie tak naprawdę tylko kilka działań. Pierwszym z nich jest kontakt z nami.

Sprzedaż szkody krok po kroku

Sprzedaż szkody – legalny sposób na otrzymanie dopłaty

Zanim przejdziemy do tego, jak możesz uzyskać dopłatę do odszkodowania z OC sprawcy wypadku lub kolizji drogowej, chcielibyśmy podkreślić, że jest to procedura całkowicie legalna, w każdym aspekcie bazująca na obowiązujących w Polsce regulacjach prawnych.

Podstawą do sprzedaży szkody komunikacyjnej są przepisy zawarte w art. 509-517 Kodeksu Cywilnego. Stanowią one o tym, że każdy w Polsce ma prawo przekazać własność do swoich roszczeń osobie trzeciej. Należy wtedy jedynie podpisać umowę cesji, która przeniesie własność roszczeń na taką firmę, jak np. Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych.

W przypadku zdarzenia drogowego, w którym zostaliśmy poszkodowani, naszym roszczeniem jest prawo do otrzymania odszkodowania z OC sprawcy. W przypadku zaniżenia jego kwoty przez TU sprawcy kolizji lub wypadku sprzedaż szkody pozwala więc w szybki i nieskomplikowany sposób uzyskać (do otrzymanej już sumy!) dodatkowe należne nam pieniądze. I to bez konieczności samodzielnego wchodzenia na drogę sądową. Dochodzeniem roszczeń od TU zajmą się już nasi eksperci, po wypłaceniu Ci wcześniej ustalonej kwoty.

Cała procedura sprzedaży szkody krok po kroku

Jak już wcześniej wspomnieliśmy cały proces nie wymaga podjęcia od Ciebie wielu skomplikowanych działań. Pierwszym i najważniejszym jest skontaktowanie się z nami – czy to drogą telefoniczną czy też za pośrednictwem formularza kontaktowego. Dalej sprawą pokierujemy już my, czuwając nad jej przebiegiem.

Kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji, czy możemy wypłacić Ci dodatkowe pieniądze i jeśli tak, o jakiej kwocie możemy mówić. To, czy sprzedaż szkody jest w ogóle możliwa, przekażemy Ci już podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Dogłębną ekspertyzę wykonamy dla Ciebie bezpłatnie już w ciągu kolejnych 24 godzin. Twoim zadaniem będzie jedynie przesłanie nam mailem lub za pomocą dedykowanego formularza kosztorysu szkody oraz decyzji firmy ubezpieczeniowej.

Jeśli zdecydujesz się sprzedać nam szkodę, przyślemy do Ciebie kuriera z umową cesji do podpisania. Następnie w ciągu 3 dni otrzymasz od nas umówioną wcześniej kwotę.

Co równie istotne, to my jesteśmy płatnikiem podatku, więc to na nas spoczywa odpowiedzialność także w zakresie odprowadzenia go do właściwego urzędu skarbowego. Pod tym kątem Twoim zadaniem będzie tylko rozliczenie przesłanego przez nas PIT11 w swoim zeznaniu rocznym. Po tym możesz już zupełnie zapomnieć o sprawie, likwidując w międzyczasie wszystkie szkody powstałe w wyniku wypadku lub kolizji.

4 kroki do sprzedaży szkody

Przekazując własność do swoich roszczeń Funduszowi Odszkodowań Komunikacyjnych, pamiętaj, że większość działań leży po naszej stronie. Ty musisz wykonać tylko te najważniejsze dla procesu kroki, przy czym na każdym etapie pozostajemy do Twojej dyspozycji. Także wtedy, gdy z różnych względów nie dysponujesz już kosztorysem szkody czy też decyzją firmy ubezpieczeniowej o przyznaniu odszkodowania. W takim przypadku to my, w Twoim imieniu, możemy wystąpić do TU z wnioskiem o ich wydanie.

Podsumowując więc cały proces sprzedaży szkody, Twoja rola w nim ogranicza się do:

  1. kontaktu z nami przez telefon bądź formularz kontaktowy;
  2. przesłania nam kosztorysu szkody i decyzji ubezpieczyciela (bądź poinformowania nas o ich braku);
  3. podpisania umowy cesji, którą dostarczymy Ci kurierem;
  4. rozliczeniu przesłanego przez nas PIT11 w zeznaniu rocznym.

Jeśli więc wydaje Ci się, że firma ubezpieczeniowa sprawcy wypadku lub kolizji zaniżyła należne Ci odszkodowanie, tylko te cztery kroki dzielą Cię od otrzymania brakującej kwoty. Jednocześnie decydując się na sprzedaż szkody, możesz dodatkowo uniknąć nerwów oraz poświęcenia niekiedy naprawdę dużej ilości czasu oraz funduszy na samodzielne dochodzenie swoich praw do wyższego odszkodowania na drodze sądowej.

Podobne artykuły
umowa użyczenia pojazdu

Umowa użyczenia pojazdu

Chyba nie ma w Polsce właściciela samochodu, który choć raz nie pozwoliłby innemu kierowcy użytkować jego auto i to bez siebie w roli pasażera. Większość z nas może nie...

Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Akt darowizny samochodu

Przekazanie auta członkowi rodziny to prosty sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów. Aby to zrobić, należy wypisać akt darowizny samochodu.

Co to jest baza UFG?

Wiele osób choć raz życiu było uczestnikami wypadku drogowego, w którym doszło do uszkodzenia ich pojazdu. To zrozumiałe, że każdy kierowca w takiej sytuacji chce otrzymać pełne odszkodowanie, które...

Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych