Szkoda komunikacyjna a brak sprawcy

Niezależnie od tego, czy doszło do wypadku czy niewielkiej stłuczki, sprawca zdarzenia powinien pozostać na miejscu i podjąć niezbędne działania, aby pomóc ewentualnym poszkodowanym czy też spisać oświadczenie o kolizji drogowej. Niestety nie każdy jest na tyle uczciwy bądź pod wpływem silnych emocji ucieka.

Brak sprawcy w szkodach komunikacyjnych

Najczęściej brak sprawcy typowy jest dla tzw. szkód parkingowych. Zdarza się bowiem, że kierowca, który nieumyślnie zarysował inne auto czy też wgniótł w cudzym samochodzie zderzak, zestresowany samą sytuacją czy też wizją wezwania policji lub chociażby utraty wypracowanych zniżek na ubezpieczenie OC ucieka z miejsca zdarzenia, jeżeli w danej chwili nie było tam właściciela uszkodzonego pojazdu. Niektórzy nieuczciwi kierowcy mogą natomiast liczyć na to, że monitoring nie pozwoli na ustalenie ich tożsamości. Podobnie jest w przypadku kolizji oraz wypadków drogowych. Winny zdarzeniu kierowca (jeżeli uszkodzenia w jego samochodzie na to pozwalają) może zbiec z miejsca zdarzenia na skutek szoku oraz strachu przed poniesieniem konsekwencji. Niestety w dużej mierze z miejsca zdarzenia uciekają przede wszystkim te osoby, które nie mają aktualnej polisy OC lub też są pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających.

Naturalnie poszkodowanym w każdej z powyższych sytuacji pozostaje osoba, która odniosła obrażenia w danym wypadku lub też jest właścicielem pojazdu zniszczonego przez sprawcę zdarzenia. Kierowca, który spowodował wypadek bądź kolizję, powinien też ponieść konsekwencje swoich działań, choćby nieumyślnych.

Co zrobić, gdy sprawca kolizji lub wypadku uciekł z miejsca zdarzenia?

Przede wszystkim zawsze należy zadbać o dowody, które pozwolą nam starać się o odszkodowanie czy to z OC czy z AC, jeżeli wykupiliśmy polisę autocasco. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku braku sprawcy, także w razie szkody parkingowej, będzie wezwanie policji. Przysłani na miejsce zdarzenia policjanci zabezpieczą ślady, a także nie będą mieli problemu z uzyskaniem dostępu do nagrań z monitoringu. Jeżeli zostaliśmy poszkodowani natomiast w kolizji lub wypadku drogowym, nie możemy zapominać o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jeśli my lub któryś z pozostałych uczestników został ranny, musimy wezwać również pogotowie. Poza tym, o ile mamy taką możliwość, warto zrobić zdjęcia, które udokumentują zniszczenia. Powinniśmy także poprosić o dane kontaktowe osoby, które były świadkami zdarzenia.

Odszkodowanie z OC sprawcy, w przypadku, gdy nie znamy jego tożsamości

Jeżeli kierowca, który spowodował wypadek czy też stłuczkę, zbiegł z miejsca zdarzenia, siłą rzeczy niemożliwym jest uzyskanie odszkodowania z jego OC. W takich przypadkach likwidacją szkód zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Musimy jednak pamiętać, że UFG nie wypłaci nam odszkodowania, jeżeli nieznana nam z imienia i nazwiska osoba spowodowała szkodę wyłącznie w mieniu, tj. uszkodziła tylko nasz samochód.

Jeżeli doszło do wypadku, w wyniku którego doznaliśmy obrażeń, a tożsamość sprawcy nie została ustalona, UFG jest zobowiązanie do wypłaty odszkodowania za szkody osobowe. Poza tym, jeśli którykolwiek z uczestników zdarzenia zmarł na jego skutek lub doznał rozstroju zdrowia na okres dłuższy niż 14 dni, UFG zlikwiduje szkody również w mieniu (o ile właściciel pojazdu nie posiadał w dniu wypadku ubezpieczenia AC).

Nieznany sprawca a odszkodowanie z AC uszkodzonego pojazdu

W przypadku, gdy policji nie uda się ustalić sprawcy, a my wykupiliśmy ubezpieczenie AC, szkoda majątkowa może zostać zlikwidowana właśnie z jego pomocą. Warto przy tym wiedzieć, że zgodnie z art. 106 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK jako właściciele polisy nie utracimy przy tym wypracowanych wcześniej zniżek. UFG zobowiązane jest bowiem do wyrównania powstałej szkody.

Jeżeli zniszczenia pojazdu są niewielkie, musimy wziąć ponadto pod uwagę, że nasza polisa AC może zawierać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zapis o udziale własnym, tj. o tej części szkody, którą zobowiązujemy się pokryć samodzielnie.

Podobne artykuły

Jak znaleźć sprawcę kolizji po numerze rejestracyjnym, jeśli uciekł z miejsca zdarzenia?

Twoje auto zostało uszkodzone na parkingu, ale dzięki monitoringowi bądź świadkom znasz numer rejestracyjny sprawcy kolizji? A może stałeś na światłach, gdy motocyklista wyminął Cię, urwał przy tym lusterko...

Likwidacja szkody

Jak sprawdzić OC sprawcy?

Od października 2018r. nie musimy wozić ze sobą ani dowodu rejestracyjnego samochodu ani żadnego dokumentu potwierdzającego ważność posiadanego ubezpieczenia OC. Co jednak w przypadku stłuczki i oświadczenia sprawcy kolizji,...

Szkoda parkingowa

Szkoda parkingowa – co musisz wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy chodzi o postój pod marketem czy też zostawienie auta w garażu podziemnym w bloku, w którym mieszkamy, zawsze możemy trafić na nieprzyjazną kierowcom infrastrukturę bądź...

Szkoda parkingowa a oświadczenie sprawcy kolizji

Stało się. Wyjeżdżając z miejsca parkingowego uszkodziłeś inne auto bądź to właśnie Twój samochód został wgnieciony lub zarysowany przez innego kierowcę pod marketem czy galerią handlową. W takich sytuacjach...

Szkoda komunikacyjna a brak sprawcy

Niezależnie od tego, czy doszło do wypadku czy niewielkiej stłuczki, sprawca zdarzenia powinien pozostać na miejscu i podjąć niezbędne działania, aby pomóc ewentualnym poszkodowanym czy też spisać oświadczenie o...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych