Niezależnie od tego, czy doszło do wypadku czy niewielkiej stłuczki, sprawca zdarzenia powinien pozostać na miejscu i podjąć niezbędne działania, aby pomóc ewentualnym poszkodowanym czy też spisać oświadczenie o kolizji drogowej. Niestety nie każdy jest na tyle uczciwy bądź pod wpływem silnych emocji ucieka.
Najczęściej brak sprawcy typowy jest dla tzw. szkód parkingowych. Zdarza się bowiem, że kierowca, który nieumyślnie zarysował inne auto czy też wgniótł w cudzym samochodzie zderzak, zestresowany samą sytuacją czy też wizją wezwania policji lub chociażby utraty wypracowanych zniżek na ubezpieczenie OC ucieka z miejsca zdarzenia, jeżeli w danej chwili nie było tam właściciela uszkodzonego pojazdu. Niektórzy nieuczciwi kierowcy mogą natomiast liczyć na to, że monitoring nie pozwoli na ustalenie ich tożsamości. Podobnie jest w przypadku kolizji oraz wypadków drogowych. Winny zdarzeniu kierowca (jeżeli uszkodzenia w jego samochodzie na to pozwalają) może zbiec z miejsca zdarzenia na skutek szoku oraz strachu przed poniesieniem konsekwencji. Niestety w dużej mierze z miejsca zdarzenia uciekają przede wszystkim te osoby, które nie mają aktualnej polisy OC lub też są pod wpływem alkoholu bądź innych środków odurzających.
Naturalnie poszkodowanym w każdej z powyższych sytuacji pozostaje osoba, która odniosła obrażenia w danym wypadku lub też jest właścicielem pojazdu zniszczonego przez sprawcę zdarzenia. Kierowca, który spowodował wypadek bądź kolizję, powinien też ponieść konsekwencje swoich działań, choćby nieumyślnych.
Przede wszystkim zawsze należy zadbać o dowody, które pozwolą nam starać się o odszkodowanie czy to z OC czy z AC, jeżeli wykupiliśmy polisę autocasco. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku braku sprawcy, także w razie szkody parkingowej, będzie wezwanie policji. Przysłani na miejsce zdarzenia policjanci zabezpieczą ślady, a także nie będą mieli problemu z uzyskaniem dostępu do nagrań z monitoringu. Jeżeli zostaliśmy poszkodowani natomiast w kolizji lub wypadku drogowym, nie możemy zapominać o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jeśli my lub któryś z pozostałych uczestników został ranny, musimy wezwać również pogotowie. Poza tym, o ile mamy taką możliwość, warto zrobić zdjęcia, które udokumentują zniszczenia. Powinniśmy także poprosić o dane kontaktowe osoby, które były świadkami zdarzenia.
Jeżeli kierowca, który spowodował wypadek czy też stłuczkę, zbiegł z miejsca zdarzenia, siłą rzeczy niemożliwym jest uzyskanie odszkodowania z jego OC. W takich przypadkach likwidacją szkód zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Musimy jednak pamiętać, że UFG nie wypłaci nam odszkodowania, jeżeli nieznana nam z imienia i nazwiska osoba spowodowała szkodę wyłącznie w mieniu, tj. uszkodziła tylko nasz samochód.
Jeżeli doszło do wypadku, w wyniku którego doznaliśmy obrażeń, a tożsamość sprawcy nie została ustalona, UFG jest zobowiązanie do wypłaty odszkodowania za szkody osobowe. Poza tym, jeśli którykolwiek z uczestników zdarzenia zmarł na jego skutek lub doznał rozstroju zdrowia na okres dłuższy niż 14 dni, UFG zlikwiduje szkody również w mieniu (o ile właściciel pojazdu nie posiadał w dniu wypadku ubezpieczenia AC).
W przypadku, gdy policji nie uda się ustalić sprawcy, a my wykupiliśmy ubezpieczenie AC, szkoda majątkowa może zostać zlikwidowana właśnie z jego pomocą. Warto przy tym wiedzieć, że zgodnie z art. 106 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK jako właściciele polisy nie utracimy przy tym wypracowanych wcześniej zniżek. UFG zobowiązane jest bowiem do wyrównania powstałej szkody.
Jeżeli zniszczenia pojazdu są niewielkie, musimy wziąć ponadto pod uwagę, że nasza polisa AC może zawierać w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zapis o udziale własnym, tj. o tej części szkody, którą zobowiązujemy się pokryć samodzielnie.
Potocznie tym mianem określamy niekiedy nawet drobne stłuczki. Zarówno z prawnego punktu widzenia, jak również pod kątem likwidacji szkody z OC sprawcy istnieją jednak istotne różnice między wypadkiem drogowym...
W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich...
Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku doszło do 436 414 kolizji, a przynajmniej tyle takich zdarzeń zostało zgłoszonych do jednostek policji. Warto być przygotowanym na taką ewentualność...