Stało się. Wyjeżdżając z miejsca parkingowego uszkodziłeś inne auto bądź to właśnie Twój samochód został wgnieciony lub zarysowany przez innego kierowcę pod marketem czy galerią handlową. W takich sytuacjach warto zachować zimną krew i pamiętać, że to właśnie m.in. po to wykupujemy ubezpieczenie OC.
Zarówno zniszczenie cudzego samochodu, jak również stanie się nieoczekiwanie poszkodowanym w stłuczce, gdy właśnie wybieraliśmy się na zakupy lub chcieliśmy wracać szybko do domu do bliskich, jest bez wątpienia niezwykle stresującą sytuacją. Bardzo łatwo można wtedy stracić głowę i nie wiedzieć, jak wybrnąć z sytuacji i postąpić przy tym właściwie. Przede wszystkim musimy pamiętać, że to właśnie z myślą o takich zdarzeniach komunikacyjnych nałożony został na właścicieli pojazdów obowiązek wykupienia polisy OC.
Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych OC jest jedyną polisą komunikacyjną, którą bezwzględnie posiadać musi każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dzięki temu w takich przypadkach jak szkoda parkingowa poszkodowany może otrzymać odszkodowanie z polisy sprawcy. Wiąże się to oczywiście ze zmniejszeniem lub utratą wypracowanych zniżek, jednak chroni nas przed koniecznością wypłaty czasem wysokiej rekompensaty z własnej kieszeni.
Jeżeli na skutek swojej lub cudzej nieostrożności staliśmy uczestnikiem stłuczki przy sklepie czy też na osiedlowym parkingu, należy przede wszystkim porozumieć się z drugim kierowcą i ustalić winnego danej sytuacji. Jeżeli jest to trudne lub niemożliwe, powinniśmy wezwać policję, która stwierdzi, kto jest sprawcą kolizji. Jeżeli jeden z kierowców jest świadom swojej winy i przyznaje się do niej, wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji.
Aby je sporządzić wystarczy tak naprawdę kartka papieru i długopis. Możemy również skorzystać z gotowego formularza, który bez problemu znajdziemy w Internecie. Najważniejsze jest jednak to, że oświadczenie to musi zawierać szereg konkretnych informacji, które ułatwią poszkodowanemu dochodzenie swoich praw do odszkodowania. Co w związku z tym musi znaleźć się w treści oświadczenia o kolizji?
Jeżeli nie chcemy korzystać z gotowych formularzy, warto przynajmniej spisać sobie powyższe informacje czy też wydrukować ten artykuł i wozić ze sobą np. w schowku w samochodzie. Ułatwi to nam spisanie oświadczenia, gdy zawładną nami nerwy.
Nie zapominajmy jednocześnie, że od października 2018 r. kierowcy nie mają już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Numer polisy oraz jej ważność można jednak z łatwością sprawdzić w specjalnej bazie prowadzonej przez UFG. Wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl i w sekcji “Sprawdź OC dla pojazdu” wpisać numer rejestracyjny i/lub VIN interesującego nas auta.
W przypadku gdy otrzymaliśmy już odszkodowanie za szkodę parkingową z OC sprawcy, ale jesteśmy zdania, że ubezpieczyciel zaniżył jego kwotę, możemy ubiegać się o dopłatę do niego lub też sprzedać szkodę i już w ciągu kilku dni otrzymać stosowną sumę od firmy, takiej jak Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych, która później na własną już rękę będzie dochodzić praw do dopłaty od ubezpieczyciela.
Nawet najdrobniejsza stłuczka zabiera nasz cenny czas i zmusza do zmiany planów. W przypadku wielu zdarzeń komunikacyjnych, w których dochodzi do uszkodzenia pojazdów, można jednak ten stracony czas ograniczyć...
Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku doszło do 436 414 kolizji, a przynajmniej tyle takich zdarzeń zostało zgłoszonych do jednostek policji. Warto być przygotowanym na taką ewentualność...