Szkoda parkingowa a oświadczenie sprawcy kolizji

Stało się. Wyjeżdżając z miejsca parkingowego uszkodziłeś inne auto bądź to właśnie Twój samochód został wgnieciony lub zarysowany przez innego kierowcę pod marketem czy galerią handlową. W takich sytuacjach warto zachować zimną krew i pamiętać, że to właśnie m.in. po to wykupujemy ubezpieczenie OC.

Odszkodowanie z OC sprawcy za szkodę parkingową

Zarówno zniszczenie cudzego samochodu, jak również stanie się nieoczekiwanie poszkodowanym w stłuczce, gdy właśnie wybieraliśmy się na zakupy lub chcieliśmy wracać szybko do domu do bliskich, jest bez wątpienia niezwykle stresującą sytuacją. Bardzo łatwo można wtedy stracić głowę i nie wiedzieć, jak wybrnąć z sytuacji i postąpić przy tym właściwie. Przede wszystkim musimy pamiętać, że to właśnie z myślą o takich zdarzeniach komunikacyjnych nałożony został na właścicieli pojazdów obowiązek wykupienia polisy OC.

Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych OC jest jedyną polisą komunikacyjną, którą bezwzględnie posiadać musi każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego w Polsce. Dzięki temu w takich przypadkach jak szkoda parkingowa poszkodowany może otrzymać odszkodowanie z polisy sprawcy. Wiąże się to oczywiście ze zmniejszeniem lub utratą wypracowanych zniżek, jednak chroni nas przed koniecznością wypłaty czasem wysokiej rekompensaty z własnej kieszeni.

Stłuczka na parkingu – co robić?

Jeżeli na skutek swojej lub cudzej nieostrożności staliśmy uczestnikiem stłuczki przy sklepie czy też na osiedlowym parkingu, należy przede wszystkim porozumieć się z drugim kierowcą i ustalić winnego danej sytuacji. Jeżeli jest to trudne lub niemożliwe, powinniśmy wezwać policję, która stwierdzi, kto jest sprawcą kolizji. Jeżeli jeden z kierowców jest świadom swojej winy i przyznaje się do niej, wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji.

Oświadczenie sprawcy kolizji – co musi zawierać?

Aby je sporządzić wystarczy tak naprawdę kartka papieru i długopis. Możemy również skorzystać z gotowego formularza, który bez problemu znajdziemy w Internecie. Najważniejsze jest jednak to, że oświadczenie to musi zawierać szereg konkretnych informacji, które ułatwią poszkodowanemu dochodzenie swoich praw do odszkodowania. Co w związku z tym musi znaleźć się w treści oświadczenia o kolizji?

 1. Dane obu kierowców oraz właścicieli pojazdów, jeżeli nie są nimi kierowcy biorący udział w stłuczce (imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania).
 2. Jasna informacja, kto jest sprawcą kolizji, a kto został w niej poszkodowany.
 3. Dane obu pojazdów biorących udział w stłuczce (numery rejestracyjne, numery VIN, marki, modele oraz typy obu aut).
 4. Możliwie jak najbardziej szczegółowy opis zdarzenia, który uwzględniać będzie również znaki drogowe, do których nie zastosował się sprawca.
 5. Opis zakresu oraz stopnia zniszczeń pojazdów (można wykonać rysunki pomocnicze).
 6. Informacja o innych uszkodzonych przedmiotach oraz o zakresie ich zniszczenia.
 7. Czytelne podpisy uczestników kolizji.

Jeżeli nie chcemy korzystać z gotowych formularzy, warto przynajmniej spisać sobie powyższe informacje czy też wydrukować ten artykuł i wozić ze sobą np. w schowku w samochodzie. Ułatwi to nam spisanie oświadczenia, gdy zawładną nami nerwy.

Nie zapominajmy jednocześnie, że od października 2018 r. kierowcy nie mają już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz polisy OC. Numer polisy oraz jej ważność można jednak z łatwością sprawdzić w specjalnej bazie prowadzonej przez UFG. Wystarczy wejść na stronę www.ufg.pl i w sekcji “Sprawdź OC dla pojazdu” wpisać numer rejestracyjny i/lub VIN interesującego nas auta.

W przypadku gdy otrzymaliśmy już odszkodowanie za szkodę parkingową z OC sprawcy, ale jesteśmy zdania, że ubezpieczyciel zaniżył jego kwotę, możemy ubiegać się o dopłatę do niego lub też sprzedać szkodę i już w ciągu kilku dni otrzymać stosowną sumę od firmy, takiej jak Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych, która później na własną już rękę będzie dochodzić praw do dopłaty od ubezpieczyciela.

Podobne artykuły
umowa użyczenia pojazdu

Umowa użyczenia pojazdu

Chyba nie ma w Polsce właściciela samochodu, który choć raz nie pozwoliłby innemu kierowcy użytkować jego auto i to bez siebie w roli pasażera. Większość z nas może nie...

Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...

Wypadek drogowy - postępowanie

Wypadek drogowy – postępowanie

Każde zderzenie dwóch pojazdów – bez względu na rodzaj i stopień powstałych szkód - jest niezwykle stresującą sytuacją dla wszystkich uczestników. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku wypadków drogowych,...

Odkup odszkodowania

Odkup odszkodowań – ile możesz zyskać?

Twoim zdaniem ubezpieczyciel za nisko oszacował szkody powstałe w wyniku kolizji lub wypadku? Obawiasz się jednak, że nie masz ani siły, ani chęci na ciągnące się negocjacje z TU...

Likwidacja szkody

Jak sprawdzić OC sprawcy?

Od października 2018r. nie musimy wozić ze sobą ani dowodu rejestracyjnego samochodu ani żadnego dokumentu potwierdzającego ważność posiadanego ubezpieczenia OC. Co jednak w przypadku stłuczki i oświadczenia sprawcy kolizji,...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.