Ubezpieczenie AC – co obejmuje?

Autocasco należy do komunikacyjnych ubezpieczeń dobrowolnych, które jednak cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem posiadaczy pojazdów w Polsce. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń liczba aktywnych polis AC wynosiła na koniec 2017 roku 6,37 miliona, co oznacza, że było ich ok. 4 razy mniej niż obowiązkowych polis OC. Co obejmuje autocasco?

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC – co to jest?

Ubezpieczenie AC zapewnia ochronę ubezpieczeniową wtedy, kiedy szkodę spowodujesz ty, osoba trzecia, ale nie tylko. OC zapewnia wypłatę odszkodowania poszkodowanym, ale z tego ubezpieczenia nie pokryjesz kosztów likwidacji szkód w swoim pojeździe. Jeśli jednak zdecydowałeś się na autocasco, to wówczas będzie to możliwe. Przede wszystkim ubezpieczenie AC nie jest dostępne dla każdego pojazdu. Zakłady ubezpieczeń mają prawo dowolnie ustalać zasady, na których pojazdy mogą zostać objęte ubezpieczeniem. Ich maksymalny wiek może wynosić, w zależności od TU – 10, 12, 15, a może nawet więcej lat. Jednak fakt, że w danym zakładzie ubezpieczeń można ubezpieczyć pojazd, który ma 15 lat, nie oznacza, że będzie to opłacalne. W przypadku, gdy ubezpieczyciel wyliczy koszt ochrony ubezpieczeniowej na sumę stanowiącą połowę wartości pojazdu, to zakup takiego ubezpieczenia  może się nie kalkulować. Ubezpieczenie AC auta powyżej 10 lat jest dostępne w większości zakładów ubezpieczeń.

Jaką ochronę zapewnia AC?

Zakres polisy znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) i w każdym zakładzie ubezpieczeń może być inny, a jego szczegóły ustala posiadacz pojazdu z zakładem ubezpieczeń. Im większa odpowiedzialność TU, tym wyższy koszt składki na AC. Wybierając AC, możesz się zdecydować na:

  • All risks – ochrona ubezpieczeniowa obejmuje wszystkie szkody, które nie zostały wymienione w OWU w wykluczeniach odpowiedzialności.
  • Określony zakres – w OWU dokładnie wymienione są szkody, w przypadku których wypłacone może być odszkodowanie.

Ubezpieczenie AC może obejmować:

  • Kradzież pojazdu – w tym przypadku szczególne znaczenie ma udział własny w szkodzie i stała suma ubezpieczenia. Jeśli twój pojazd, warty 100 tys. zł, zostanie skradziony, a zdecydowałeś się na 10 proc. udziału w szkodzie bez stałej sumy ubezpieczenia, to otrzymasz odszkodowanie uwzględniające aktualną wartość pojazdu pomniejszone o udział własny. Zatem jeśli samochód jest warty aktualnie 93 tys., to od tej kwoty TU odejmie jeszcze 10 proc. i otrzymasz ponad 83 tys. zł. Taka kwota nie wystarczy na zakup nowego pojazdu. Mając stałą sumę ubezpieczenia, bez wkładu własnego, otrzymasz 100 tys. odszkodowania.
  • Uszkodzenie w wyniki działania sił natury – czyli szkody spowodowane przez powódź, trzęsienie ziemi, opady gradu czy huragan. Odszkodowanie otrzymasz np. jeśli uszkodzona zostanie maska twojego pojazdu w wyniku opadów gradu.
  • Zderzenie ze zwierzęciem – według danych policji, w 2017 roku doszło do 24,6 zdarzeń ze zwierzętami. Wprawdzie w takim przypadku możesz zwrócić się do osoby odpowiedzialnej np. zarządcy drogi i oczekiwać od niego odszkodowania, ale jego uzyskanie może być trudne i wymagać wiele czasu.
  • Pożar – w 2018 roku straż pożarna 9 tys. razy przyjeżdżała do pożaru pojazdów samochodowych. Ochrona ubezpieczeniowa może obejmować również przypadki, gdy auto zajęło się ogniem od innego pojazdu.
  • Działanie zwierząt – przykładowa szkoda, która może być objęta ochroną, to przegryzienie przewodów przez kunę.
  • Działanie osób trzecich – jeśli osoba trzecia dopuści się aktu wandalizmu i wybije szybę czy porysuje twój pojazd, to również należy ci się odszkodowanie.
  • Szkodę z winy kierowcy – jeśli przypadkowo zarysujesz pojazd o wysoki krawężnik czy podczas parkowania uderzysz w słup.

Do autocasco możesz dokupić również ubezpieczenia dodatkowe, np. obejmujące szyby i opony. Są to jedne z najczęściej zgłaszanych szkód z ubezpieczenia AC. Dzięki temu, że posiadasz ubezpieczenie dodatkowe, nie musisz korzystać z autocasco, kiedy dojdzie do takich szkód,  a tym samym szkoda nie spowoduje, że stracisz część zniżek na AC. Kiedy dojdzie do niej, musisz ją zgłosić do zakładu ubezpieczeń. Zgodnie z art. 817 Kodeksu cywilnego towarzystwo ubezpieczeniowe powinno zlikwidować szkodę w ciągu 30 dni od jej zgłoszenia.

Od czego zależy cena AC?

Koszt ubezpieczenia autocasco uzależniony jest przede wszystkim od tego, na jaki zakres ochrony się zdecydujesz. Im większa odpowiedzialność TU, tym wyższa będzie składka. Znaczenie ma:

  • Udział własny w szkodzie – jeśli chcesz kupić ubezpieczenie AC najtaniej, to musisz się zdecydować na wysoki udział własny. Czy jednak będzie to dobre ubezpieczenie AC? Przed podjęciem decyzji oceń, czy możesz sobie pozwolić na otrzymanie odszkodowania niższego niż wynosi koszt naprawy szkody. Czy na pewno stać cię będzie na naprawę?
  • Amortyzacja części – ubezpieczenie AC amortyzacja części jest kolejnym sposobem na niższą składkę. Przy wypłacie odszkodowania zakład ubezpieczeń uwzględni zużycie części tzn. nie otrzymasz od TU kwoty, która umożliwi ci zakup nowych części.
  • Części oryginalne czy zamienniki – jeśli zdecydujesz się na zamienniki, to składka na AC będzie niższa.
  • Metoda likwidacji szkody – może być ona warsztatowa lub kosztorysowa. Pierwsza z metod wiąże się z wyższym kosztem ubezpieczenia, ale jest ona najwygodniejsza. Twoim zadaniem jest jedynie odstawienie pojazdu do ustalonego z zakładem ubezpieczeń warsztatu mechanicznego, gdzie szkoda zostanie zlikwidowana, a warsztat sam rozliczy się z TU. W drugim przypadku rzeczoznawca kalkuluje koszt likwidacji szkody i przygotowuje kosztorys, na podstawie którego wypłacane jest odszkodowanie.

W przypadku, gdy otrzymałeś odszkodowanie w ramach autocasco, a wydaje ci się, że jest ono zaniżone, skontaktuj się z nami. Zapoznamy się z kosztorysem i być może wywalczymy dla ciebie wyższe odszkodowanie.

Podobne artykuły
Ubezpieczenie AC

Udział własny w szkodzie

Szukasz właśnie najbardziej korzystnego dla Ciebie autocasco? Zastanawiasz się, czym jest udział własny, o którym mowa w większości ofert? A może leasingodawca domaga się jego zniesienia? To bardzo istotny...

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – czy dostanę odszkodowanie?

Najczęściej do kolizji oraz wypadków z udziałem dzikiego zwierzęcia dochodzi oczywiście w obrębie terenów leśnych. Zderzenie z dzikiem lub sarną, które nagle wtargnęły na jezdnię, możliwe jest jednak także...

Ubezpieczenie OC

Kiedy OC nie pokryje szkody?

Niestety wypadki i drobne kolizje nie należą do rzadkości. Najczęściej są one jednak wynikiem nieumyślnych działań, a nie każdego stać, żeby z własnej kieszeni wypłacić poszkodowanemu sumę niezbędną do...

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC – co obejmuje?

Autocasco należy do komunikacyjnych ubezpieczeń dobrowolnych, które jednak cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem posiadaczy pojazdów w Polsce. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń liczba aktywnych polis AC wynosiła na koniec...

Ubezpieczenie AC - zniżki i zwyżki

Ubezpieczenie AC – zniżki i zwyżki

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Daje pełniejszą ochronę niż obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale zazwyczaj jest także znacznie droższe.

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych