Ubezpieczenie AC – zniżki i zwyżki

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Daje pełniejszą ochronę niż obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale zazwyczaj jest także znacznie droższe.

Ubezpieczenie AC - zniżki i zwyżki

Mając ubezpieczenie AC, możesz otrzymać odszkodowanie w sytuacji, kiedy samochód zostanie skradziony, zniszczony przez osoby trzecie lub też uszkodzony na skutek wypadku czy działania sił przyrody. To tylko wybrane ryzyka, które są objęte ochroną ubezpieczeniową. Koszt składki na polisę AC uzależniony jest m.in. od tego, jakie zniżki za bezszkodową jazdę dotychczas wypracowałeś. Ale nie tylko…

Szkoda przyczyną zwyżki na AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przy kalkulacji składki na autocasco wiele czynników. Wypracowane zniżki są tylko jednym z wielu. Duże znaczenie ma m.in. wartość samochodu będącego własnością ubezpieczającego. Każda wyrządzona szkoda powoduje, że ubezpieczyciel naliczy zwyżkę na AC, natomiast rok bezszkodowej jazdy daje właścicielowi pojazdu zniżkę. Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel może mieć inny system przyznawania zniżek i zwyżek, a jest on zwany systemem bonus/malus. Rok bezszkodowej jazdy może dać właścicielowi pojazdu od 5 do nawet 30 proc. zniżki na AC, ale podobnie ledwie jedna spowodowana szkoda może sprawić, że na ubezpieczonego zostanie ustanowiona zwyżka wynosząca 30 proc. Ubezpieczyciele nie muszą przyznawać takich samych zniżek za każdy rok – może to być np. 5 proc. w jednym roku, a 10 w kolejnym. Możliwe również, że spowodowanie 3 szkód w jednym roku doprowadzi do tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe nałoży zwyżkę w wysokości np. 200 proc.

Wypracowane zniżki przypisane są danej osobie. Jeśli jednak zdecydujesz, że nie potrzebujesz już samochodu i przez 2 lata nie będziesz go posiadać, to może się okazać, że przy zakupie kolejnej polisy nie zostaną ci naliczone zniżki – będziesz na nie pracować od początku. Nie jest to jednak regułą – równie dobrze ubezpieczyciel może zastosować taką samą zniżkę na AC, jaką wcześniej wypracowałeś. Niektórzy ubezpieczyciele stosują indywidualną politykę zwyżek/zniżek uzależnioną od historii jazdy kierowcy i jego korzystania z polisy AC.

Pamiętaj również o tym, że zniżki w OC i AC są od siebie niezależne. Jeśli spowodujesz szkodę i poszkodowany otrzyma odszkodowanie z twojej polisy OC, to nie będzie mieć ona wpływu na AC. Oczywiście – jeśli swoje auto naprawisz w ramach AC, to wtedy musisz się liczyć ze zwyżką na polisę w kolejnym okresie.

Kiedy nie stracisz zniżki na AC?

Ubezpieczyciele proponują rozwiązania, dzięki którym w przypadku szkody nie stracicie zniżek, jednak radzimy dokładne zapoznanie się ze szczegółami tych ofert. U każdego ubezpieczyciela zasady ochrony zniżek mogą wyglądać inaczej. Ochrona ta czy też gwarancja ich zachowania polega zazwyczaj na tym, że nie stracisz zniżek na skutek szkody, jeśli:

 • opłacisz dodatkową składkę za takie ubezpieczenie zniżek;
 • spełniasz wymagania ubezpieczyciela, który może oczekiwać np. bezszkodowej jazdy przez pewien okres;
 • kolejną polisę AC kupisz u tego samego ubezpieczyciela;
 • w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej dojdzie tylko do jednego zdarzenia objętego polisą AC;
 • koszt wszystkich wypłaconych odszkodowań nie przekroczy określonej kwoty.

Nie są to warunki obowiązujące w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym – te są dobierane indywidualnie, a szczegóły znajdziecie w OWU polisy. Czy zatem takie dodatkowe ubezpieczenie się opłaca? Jest to kwestia do indywidualnej oceny. Pamiętaj również o tym, że:

 • Brak zwyżki będzie dotyczyć wyłącznie kontynuacji polisy u tego samego ubezpieczyciela. Informacja o szkodzie, którą spowodujesz, i tak trafi do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, więc inni ubezpieczyciele mogą ją brać w przyszłości pod uwagę przy kalkulacji składki.
 • Gwarancja dotyczy jedynie utrzymania zniżek na aktualnym poziomie. Nie otrzymujesz gwarancji tego, że twoja polisa będzie najtańsza. Możliwe, że u innego ubezpieczyciela otrzymasz lepsze warunki nawet po uwzględnieniu zwyżki za wyrządzoną szkodę.
 • Każdy rok korzystania z gwarancji to około 50-100 zł w zależności od ubezpieczyciela. Zatem po kilku latach koszt tej gwarancji może być wyższy niż koszt zwyżki w przypadku wyrządzenia szkody. Oczywiście musisz tutaj brać pod uwagę politykę prowadzoną przez poszczególnych ubezpieczycieli.

Współwłasność sposobem na wyższe zniżki na AC

Sposobem na wysoki koszt ubezpieczenia AC i OC wykorzystywanym szczególnie przez młodych kierowców jest współwłasność, np. z rodzicem, który wypracował już wysokie zniżki. Młodzi kierowcy najczęściej nie mają żadnych zniżek, dlatego koszt wykupionego przez nich ubezpieczenia AC i OC jest wysoki. Jeśli jednak auto ma również współwłaściciela, to wtedy ubezpieczyciel weźmie pod uwagę historię jazdy obu kierowców i na tej podstawie wyliczy koszt polisy.

Ubezpieczenie AC a zwyżki i zniżki

Za każdą szkodę, za którą ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w ramach AC, naliczy on również zwyżkę, która powiększy cenę za polisę w kolejnym roku. Sposobem na utrzymanie takich samych zniżek może być dodatkowe ubezpieczenie, które jednak ma swoje minusy i nie zawsze musi się sprawdzić.

Możliwa jest sytuacja, w której dostaniesz od ubezpieczyciela niższe odszkodowanie niż otrzymać powinieneś. Jeśli wydaje ci się, że otrzymana kwota jest zbyt niska, to przedstaw nam kosztorys. My go przeanalizujemy, dokonamy własnej kalkulacji i być może zdobędziemy dla ciebie wyższe odszkodowanie.

Podobne artykuły
Ubezpieczenie AC

Udział własny w szkodzie

Szukasz właśnie najbardziej korzystnego dla Ciebie autocasco? Zastanawiasz się, czym jest udział własny, o którym mowa w większości ofert? A może leasingodawca domaga się jego zniesienia? To bardzo istotny...

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – czy dostanę odszkodowanie?

Najczęściej do kolizji oraz wypadków z udziałem dzikiego zwierzęcia dochodzi oczywiście w obrębie terenów leśnych. Zderzenie z dzikiem lub sarną, które nagle wtargnęły na jezdnię, możliwe jest jednak także...

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC – co obejmuje?

Autocasco należy do komunikacyjnych ubezpieczeń dobrowolnych, które jednak cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem posiadaczy pojazdów w Polsce. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń liczba aktywnych polis AC wynosiła na koniec...

Ubezpieczenie AC - zniżki i zwyżki

Ubezpieczenie AC – zniżki i zwyżki

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Daje pełniejszą ochronę niż obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale zazwyczaj jest także znacznie droższe.

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych