Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Daje pełniejszą ochronę niż obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale zazwyczaj jest także znacznie droższe.
Mając ubezpieczenie AC, możesz otrzymać odszkodowanie w sytuacji, kiedy samochód zostanie skradziony, zniszczony przez osoby trzecie lub też uszkodzony na skutek wypadku czy działania sił przyrody. To tylko wybrane ryzyka, które są objęte ochroną ubezpieczeniową. Koszt składki na polisę AC uzależniony jest m.in. od tego, jakie zniżki za bezszkodową jazdę dotychczas wypracowałeś. Ale nie tylko…
Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę przy kalkulacji składki na autocasco wiele czynników. Wypracowane zniżki są tylko jednym z wielu. Duże znaczenie ma m.in. wartość samochodu będącego własnością ubezpieczającego. Każda wyrządzona szkoda powoduje, że ubezpieczyciel naliczy zwyżkę na AC, natomiast rok bezszkodowej jazdy daje właścicielowi pojazdu zniżkę. Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel może mieć inny system przyznawania zniżek i zwyżek, a jest on zwany systemem bonus/malus. Rok bezszkodowej jazdy może dać właścicielowi pojazdu od 5 do nawet 30 proc. zniżki na AC, ale podobnie ledwie jedna spowodowana szkoda może sprawić, że na ubezpieczonego zostanie ustanowiona zwyżka wynosząca 30 proc. Ubezpieczyciele nie muszą przyznawać takich samych zniżek za każdy rok – może to być np. 5 proc. w jednym roku, a 10 w kolejnym. Możliwe również, że spowodowanie 3 szkód w jednym roku doprowadzi do tego, że towarzystwo ubezpieczeniowe nałoży zwyżkę w wysokości np. 200 proc.
Wypracowane zniżki przypisane są danej osobie. Jeśli jednak zdecydujesz, że nie potrzebujesz już samochodu i przez 2 lata nie będziesz go posiadać, to może się okazać, że przy zakupie kolejnej polisy nie zostaną ci naliczone zniżki – będziesz na nie pracować od początku. Nie jest to jednak regułą – równie dobrze ubezpieczyciel może zastosować taką samą zniżkę na AC, jaką wcześniej wypracowałeś. Niektórzy ubezpieczyciele stosują indywidualną politykę zwyżek/zniżek uzależnioną od historii jazdy kierowcy i jego korzystania z polisy AC.
Pamiętaj również o tym, że zniżki w OC i AC są od siebie niezależne. Jeśli spowodujesz szkodę i poszkodowany otrzyma odszkodowanie z twojej polisy OC, to nie będzie mieć ona wpływu na AC. Oczywiście – jeśli swoje auto naprawisz w ramach AC, to wtedy musisz się liczyć ze zwyżką na polisę w kolejnym okresie.
Ubezpieczyciele proponują rozwiązania, dzięki którym w przypadku szkody nie stracicie zniżek, jednak radzimy dokładne zapoznanie się ze szczegółami tych ofert. U każdego ubezpieczyciela zasady ochrony zniżek mogą wyglądać inaczej. Ochrona ta czy też gwarancja ich zachowania polega zazwyczaj na tym, że nie stracisz zniżek na skutek szkody, jeśli:
Nie są to warunki obowiązujące w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym – te są dobierane indywidualnie, a szczegóły znajdziecie w OWU polisy. Czy zatem takie dodatkowe ubezpieczenie się opłaca? Jest to kwestia do indywidualnej oceny. Pamiętaj również o tym, że:
Sposobem na wysoki koszt ubezpieczenia AC i OC wykorzystywanym szczególnie przez młodych kierowców jest współwłasność, np. z rodzicem, który wypracował już wysokie zniżki. Młodzi kierowcy najczęściej nie mają żadnych zniżek, dlatego koszt wykupionego przez nich ubezpieczenia AC i OC jest wysoki. Jeśli jednak auto ma również współwłaściciela, to wtedy ubezpieczyciel weźmie pod uwagę historię jazdy obu kierowców i na tej podstawie wyliczy koszt polisy.
Za każdą szkodę, za którą ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w ramach AC, naliczy on również zwyżkę, która powiększy cenę za polisę w kolejnym roku. Sposobem na utrzymanie takich samych zniżek może być dodatkowe ubezpieczenie, które jednak ma swoje minusy i nie zawsze musi się sprawdzić.
Możliwa jest sytuacja, w której dostaniesz od ubezpieczyciela niższe odszkodowanie niż otrzymać powinieneś. Jeśli wydaje ci się, że otrzymana kwota jest zbyt niska, to przedstaw nam kosztorys. My go przeanalizujemy, dokonamy własnej kalkulacji i być może zdobędziemy dla ciebie wyższe odszkodowanie.