Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – przed czym nas chroni?

Większość z nas ubezpieczenie OC kojarzy przede wszystkim z komunikacyjnym, które obowiązkowo muszą wykupić posiadacze pojazdów mechanicznych. Chroni ono przed finansowymi konsekwencjami szkód, do jakich ubezpieczony pojazd doprowadzi w ruchu drogowym. Istnieje jednak również ubezpieczenie, które może zabezpieczyć na wypadek wyrządzenia szkód innego rodzaju, nawet w najbardziej zaskakujących sytuacjach. Chodzi o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym

OC w życiu prywatnym zalicza się do ubezpieczeń osobowych, a chroni ono przed skutkami finansowymi szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego lub jego bliskich. Nie chodzi tutaj wyłącznie o szkody majątkowe, ale również osobowe. Co obejmuje ubezpieczenie OC w życiu prywatnym? Oto przykładowe zdarzenia:

  • zniszczenie towarów w sklepie;
  • uszkodzenie ogrodzenia sąsiada;
  • zalanie mieszkania, które znajduje się pod naszym;
  • uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego po tym, jak potrąciliśmy go, jadąc rowerem;
  • zabrudzenie przez psa ścian na klatce schodowej;
  • wybicie szyby przez dziecko np. podczas gry w piłkę;
  • uszkodzenie pojazdu przez doniczkę, która spadła z naszego balkonu.

Sytuacji, w których ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zapewnia ochronę ubezpieczeniową, jest wiele. W każdym z opisanych przypadków poszkodowany może oczekiwać od nas odszkodowania lub zadośćuczynienia. Z zadośćuczynieniem mamy do czynienia, jeśli poszkodowany chce od nas zapłaty za wyrządzoną krzywdę (np. uszkodzenie ciała), a z odszkodowaniem w przypadku szkód majątkowych. Jak wskazuje  art. 363 § 1 kodeksu cywilnego naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej, przy czym najczęściej poszkodowani oczekują od sprawców pieniędzy. I to w takich przypadkach niezbędne okazuje się ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Dzięki niemu to zakład ubezpieczeń wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie. Oczywiście towarzystwo ubezpieczeniowe (TU) poniesie za nas odpowiedzialność wyłącznie wtedy, gdy szkoda nie została wyrządzona umyślnie. Ubezpieczenie obejmuje zdarzenia, do których doszło przez nasze zaniedbanie lub przypadkiem. Ochrona nie dotyczy szkód, które zostały wyrządzone pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Jednym z najczęstszych wykluczeń są szkody powstałe w wyniku udziału w polowaniu i użycia broni palnej. Zakład ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania również wtedy, gdy szkoda miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wszystkie wykluczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Co istotne, takie ubezpieczenie nie zawsze wymaga zawierania kolejnej umowy z TU. Często ubezpieczenie mieszkania obejmuje również OC w życiu prywatnym. Podobnie może to wyglądać w przypadku ubezpieczenia turystycznego, które z OC w życiu prywatnym zapewni ochronę, jeśli np. podczas jazdy na nartach spowodujemy upadek innej osoby i odniesie ona obrażenia.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym zapewnia ochronę przed finansowymi konsekwencjami działania:

  • ubezpieczonego, który zawarł umowę;
  • nieletnich domowników, którzy są współubezpieczonymi;
  • zwierząt domowych trzymanych w domu w celach hodowlanych.

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – ile kosztuje?

Nie w każdym przypadku konieczne jest podpisywanie kolejnej umowy, gdyż OC w życiu prywatnym może być jednym z elementów ochrony ubezpieczeniowej, np. w ramach ubezpieczenia mieszkania. Trudno jednak powiedzieć, ile będzie kosztować takie ubezpieczenie, gdyż każdy zakład ubezpieczeń może wyliczyć inną składkę dla takiej samej ochrony i tego samego klienta. W przypadku takiej polisy szczególne znaczenie ma wspomniany zakres, który ubezpieczający się może dopasować do swoich potrzeb. Analizując ofertę, warto zwrócić szczególną uwagę na sumy ubezpieczeniowe w przypadku poszczególnych ryzyk. To od nich zależy maksymalna kwota odszkodowania, jaką może wypłacić zakład ubezpieczeń w danym przypadku.

Podobne artykuły
Ubezpieczenie rowerzysty

Ubezpieczenie rowerzysty – czy warto je wykupić?

Coraz więcej Polaków jeździ na rowerze. Jak pokazują wyniki badania MultiSport Index 2019, taka forma aktywności fizycznej stała się najpopularniejsza w Polsce. Jazdę na rowerze wybieramy częściej niż bieganie,...

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – przed czym nas chroni?

Większość z nas ubezpieczenie OC kojarzy przede wszystkim z komunikacyjnym, które obowiązkowo muszą wykupić posiadacze pojazdów mechanicznych. Chroni ono przed finansowymi konsekwencjami szkód, do jakich ubezpieczony pojazd doprowadzi w...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych