Ubezpieczenie rowerzysty – czy warto je wykupić?

Coraz więcej Polaków jeździ na rowerze. Jak pokazują wyniki badania MultiSport Index 2019, taka forma aktywności fizycznej stała się najpopularniejsza w Polsce. Jazdę na rowerze wybieramy częściej niż bieganie, które jeszcze w 2018 roku było, według tego samego badania, najchętniej uprawianą formą aktywności. Jeśli jeździsz na tym jednośladzie, to pomyśl również o ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie rowerzysty

Ubezpieczenie dla rowerzysty

Ubezpieczenie rowerzysty nie jest obowiązkowe, chociaż warto się nad nim zastanowić, biorąc pod uwagę to, że rowerzyści stanowią trzecią grupę wśród najliczniejszych ofiar zdarzeń drogowych. Według danych Głównej Komendy Policji, w 2019 roku prowadzący rowery spowodowali 1713 wypadków, w których zginęły 132 osoby, a 1636 zostało rannych. M.in. z tego powodu, mimo braku obowiązku, jako pasjonat jazdy na rowerze powinieneś wziąć pod uwagę skorzystanie z ubezpieczenia rowerzysty. Zakłady ubezpieczeń przygotowały dla swoich klientów oferty, które różnić się mogą od siebie m.in. zakresem. Ubezpieczenie może zapewniać pomoc:

 • informacyjną,
 • pieniężną,
 • organizacyjną,
 • serwisową.

Zakres ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym (TU) może być inny, co ma wpływ na koszty. Inaczej wygląda to w przypadku komunikacyjnego OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, którego zakres w każdym TU musi być taki sam. Ubezpieczenie OC dla rowerzysty chroni cię wtedy, kiedy wyrządzisz szkodę osobie trzeciej lub zniszczysz jej mienie. Kolejnym rodzajem ochrony z jakiej możesz skorzystać, jest NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Odszkodowanie z zakładu ubezpieczeń otrzymasz wtedy, gdy odniesiesz obrażenia w wyniku wypadku. Jeśli już posiadasz OC w życiu prywatnym, to dodatkowe ubezpieczenie OC rowerzysty nie jest ci potrzebne, gdyż wówczas dublować się będzie zakres ochrony ubezpieczeniowej. OC w życiu prywatnym najczęściej obejmuje szkody, do których dojdzie podczas jazdy na rowerze. Jeśli posiadacz ubezpieczenie mieszkania z ochroną przed kradzieżą ruchomości, to w przypadku kradzieży roweru z balkonu czy garażu, otrzymasz odszkodowanie w ramach tej polisy. Wypłaty nie dostaniesz, gdy do kradzieży dojdzie w miejscu publicznym. Potrzebujesz pełnego pakietu? Oto możliwy zakres ochrony, jaką może zapewniać ubezpieczenie rowerzysty.

 • Kradzież – w wyniku napadu i włamania oraz kradzieży w miejscach publicznych. Ubezpieczenie może obejmować również bagaż przewożony rowerem.
 • Akty wandalizmu – zniszczenie roweru przez osoby trzecie.
 • Wypadki – uszkodzenie roweru w wyniku wypadku drogowego.
 • OC – wyrządzenie szkody osobom trzecim.
 • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.
 • Assistance – naprawa roweru w miejscu zdarzenia lub jego transport do warsztatu.
 • Błędna obsługa – uszkodzenie roweru na skutek jego nieprawidłowej obsługi.

Cena ubezpieczenia dla rowerzysty

Koszt ochrony ubezpieczeniowej zależy przede wszystkim od jej zakresu. Im jest ona szersza i większe będą sumy ubezpieczeniowe, tym wyższa będzie również cena składki. Zakłady ubezpieczeń mogą stawiać przeróżne warunki, wedle których ochrona może obejmować:

 • Rower, który ma nie więcej niż np. 2 lata.
 • Tylko taki rower, na który posiadamy dowód zakupu i kartę gwarancyjną z wyszczególnionym numerem ramy.
 • Wybrane terytorium, np. Polskę, określoną strefę przygraniczną lub inny kraj.
 • Ograniczony czas, np. trwać od 1 dnia do 12 miesięcy.
 • Różną wysokość odszkodowania w zależności od tego, czy kradzieży roweru dokonano w miejscu publicznym czy z twojej posesji.

Zatem, jakie ubezpieczenie dla rowerzysty powinieneś wybrać? Uwzględnij to, z jakiej ochrony już korzystasz, np. czy masz wykupione NNW, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie mieszkania. Następnie oceń, czego jeszcze potrzebujesz. Zwróć szczególną uwagę na zakres i sumy ubezpieczenia w przypadku poszczególnych ryzyk.

Podobne artykuły
Ubezpieczenie rowerzysty

Ubezpieczenie rowerzysty – czy warto je wykupić?

Coraz więcej Polaków jeździ na rowerze. Jak pokazują wyniki badania MultiSport Index 2019, taka forma aktywności fizycznej stała się najpopularniejsza w Polsce. Jazdę na rowerze wybieramy częściej niż bieganie,...

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – przed czym nas chroni?

Większość z nas ubezpieczenie OC kojarzy przede wszystkim z komunikacyjnym, które obowiązkowo muszą wykupić posiadacze pojazdów mechanicznych. Chroni ono przed finansowymi konsekwencjami szkód, do jakich ubezpieczony pojazd doprowadzi w...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych