Umowa użyczenia pojazdu

Chyba nie ma w Polsce właściciela samochodu, który choć raz nie pozwoliłby innemu kierowcy użytkować jego auto i to bez siebie w roli pasażera. Większość z nas może nie zdawać sobie jednak sprawy z tego, że jest to de facto umowa użyczenia pojazdu – bez względu na to, czy zawarta została przez nas ustnie, czy też na piśmie.

umowa użyczenia pojazdu

Czym jest w ogóle umowa użyczenia pojazdu?

Jest to akt woli właściciela samochodu, który zezwala najczęściej innemu konkretnemu kierowcy na poruszanie się jego autem przez czas określony bądź nieokreślony bez pobierania za to żadnych opłat. Kierowca korzystający z samochodu jest jednak oczywiście zobligowany do tego, by ponosić wszelkie koszty związane z zakupem benzyny czy wykonywaniem napraw koniecznych ze względu na użytkowanie przez siebie danego pojazdu. Poza tym zawarcie umowy sprawia, że w razie spowodowania kolizji lub wypadku, a także w razie przypadkowej kradzieży bądź innych uszkodzeń to na niego spada odpowiedzialność za powstałe w ten sposób szkody. Zasady związane z jej zawieraniem, ustalaniem i egzekwowaniem warunków czy też zrywaniem bądź wygaśnięciem zawarte są w art. 710-719 Kodeksu cywilnego.

Kiedy wygasa umowa użyczenia pojazdu?

W pierwszej kolejności, jeśli zawarliśmy ją na czas określony, wygasa ona oczywiście w zaakceptowanym przez obie strony terminie. Poza tym wygaśnie także wtedy, gdy zakończony zostanie cel użytkowania. W przypadku gdy udostępniamy nasze auto innemu kierowcy na dojazdy do pracy, kontrakt traci ważność przykładowo wtedy, gdy dana osoba straci pracę bądź zmienią się warunki i dotarcie do miejsca pracy nie wymaga już posiadania samochodu. Naturalnie również złamanie ustalonych warunków oznacza koniec możliwości dalszego użytkowania auta.

Czy umowa użyczenia pojazdu wygasa z chwilą sprzedaży auta?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem w momencie sprzedaży samochodu, użyczenie nie wygasa. Nabywca auta automatycznie staje się jedną ze stron kontraktu zastępując tym samym poprzedniego właściciela danego samochodu.

Podobne artykuły
umowa użyczenia pojazdu

Umowa użyczenia pojazdu

Chyba nie ma w Polsce właściciela samochodu, który choć raz nie pozwoliłby innemu kierowcy użytkować jego auto i to bez siebie w roli pasażera. Większość z nas może nie...

Przegląd samochodu po terminie?

W Stacji Kontroli Pojazdów pojawiamy się zazwyczaj tylko raz w roku. Łatwo więc pomylić datę czy po prostu zapomnieć o kolejnym badaniu okresowym. Jakie mogą być konsekwencje niewykonania w...

Akt darowizny samochodu

Przekazanie auta członkowi rodziny to prosty sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów. Aby to zrobić, należy wypisać akt darowizny samochodu.

Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...

Ugoda w sprawie kolizji drogowej

Ugoda w sprawie kolizji drogowej – wzór

W przypadku drobnych stłuczek chcemy zazwyczaj jak najszybciej zamknąć temat i wrócić do swoich spraw. W ich przypadku znakomicie sprawdza się więc zawarcie ugody w sprawie kolizji drogowej z...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych