Każde zderzenie dwóch pojazdów – bez względu na rodzaj i stopień powstałych szkód – jest niezwykle stresującą sytuacją dla wszystkich uczestników. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku wypadków drogowych, w których postępowanie zgodnie z przyjętymi zasadami, jest jeszcze bardziej istotne niż przy kolizjach.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim należy uświadomić sobie różnice, które występują między tymi zdarzeniami. To one wpływają bowiem bezpośrednio na to, jak powinniśmy zachować się i jakie kroki należy podjąć, jeśli staniemy się uczestnikiem tego typu zdarzenia. Kluczowe różnice między kolizją a wypadkiem drogowym można w prosty sposób zidentyfikować na podstawie aktualnych definicji obu zdarzeń, które wyszczególnione zostały w Zarządzeniu nr 31 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 października 2015 r. w sprawie metod i form prowadzenia przez Policję statystyki zdarzeń drogowych oraz w Zarządzeniu nr 40 Komendanta Głównego Policji z dnia 18 grudnia 2017 r., którym wprowadzono dalsze zmiany.
Zgodnie z powyższymi aktami kolizja jest klasyfikowana jako wykroczenie, a w jej efekcie mowa może być wyłącznie o szkodach majątkowych, tj. materialnych. Jako kolizje kwalifikowane będą więc np. drobne stłuczki, w których doszło do uszkodzenia jednego bądź obu pojazdów. Wypadek drogowy to poważniejsze w swoich skutkach zdarzenie komunikacyjne, które zakwalifikowane zostanie jako przestępstwo, a jego skutkiem są nie tylko szkody majątkowe, lecz także osobowe. Za szkody osobowe uznaje się przypadki, w których naruszone zostały czynności narządu ciała bądź doszło do trwającego dłużej niż 7 dni rozstroju zdrowia poszkodowanego. Znając obie te definicje i rozumiejąc zachodzące między tego rodzaju zdarzeniami różnice, nie dziwi więc, że inaczej będziemy postępować po wypadku drogowym, a inaczej biorąc udział w kolizji.
W przypadku kolizji, jeśli jasnym jest, kto jest sprawcą zdarzenia, a kto poszkodowanym, sprawa jest stosunkowo prosta. Spisujemy z drugim uczestnikiem zdarzenia stosowne oświadczenie i jeśli to my jesteśmy poszkodowanym zgłaszamy się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym sprawca wykupił OC. Po rozpatrzeniu zgłoszenia otrzymujemy odszkodowanie, dokonujemy naprawy pojazdu i możemy zapomnieć o całej sprawie.
Jeśli doszło natomiast do wypadku drogowego, postąpić musimy inaczej. Skoro zdarzenie, którego jesteśmy uczestnikiem, możemy określić właśnie tym mianem a nie kolizją, bez wątpienia ktoś został ranny. Już sam fakt, że któryś z uczestników doznał jakiegoś rodzaju obrażeń, powinno nas skłonić do wezwania odpowiednich służb. W pierwszej kolejności powinniśmy więc zabezpieczyć miejsca zdarzenia oraz wezwać policję i pogotowia ratunkowego (dzwoniąc np. na numer alarmowy 112).
W sytuacjach, w których ktoś został ranny, liczy się każda minuta. Będąc świadkiem lub uczestnikiem takiego zdarzenia należy więc (o ile to możliwe):
Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 możemy oczywiście zostać poinstruowani, co powinniśmy zrobić. Wiedza o właściwym postępowaniu przy wypadkach drogowych może jednak znacząco usprawnić niesienie pomocy wszystkim poszkodowanym, a nawet zapobiec powstaniu kolejnych szkód. Poza tym odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia i wezwanie policji ułatwi poszkodowanym dochodzenie ich prawa do odszkodowania z OC sprawy.
Chyba nie ma w Polsce właściciela samochodu, który choć raz nie pozwoliłby innemu kierowcy użytkować jego auto i to bez siebie w roli pasażera. Większość z nas może nie...
Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.
Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...
Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...
Każde zderzenie dwóch pojazdów – bez względu na rodzaj i stopień powstałych szkód - jest niezwykle stresującą sytuacją dla wszystkich uczestników. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku wypadków drogowych,...
"*" oznacza pola wymagane