Wypadek drogowy – postępowanie

Każde zderzenie dwóch pojazdów – bez względu na rodzaj i stopień powstałych szkód – jest niezwykle stresującą sytuacją dla wszystkich uczestników. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku wypadków drogowych, w których postępowanie zgodnie z przyjętymi zasadami, jest jeszcze bardziej istotne niż przy kolizjach.

Wypadek drogowy - postępowanie

Dlaczego postępowanie przy wypadkach drogowych jest inne niż w przypadku kolizji?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, przede wszystkim należy uświadomić sobie różnice, które występują między tymi zdarzeniami. To one wpływają bowiem bezpośrednio na to, jak powinniśmy zachować się i jakie kroki należy podjąć, jeśli staniemy się uczestnikiem tego typu zdarzenia. Kluczowe różnice między kolizją a wypadkiem drogowym można w prosty sposób zidentyfikować na podstawie aktualnych definicji obu zdarzeń, które wyszczególnione zostały w Zarządzeniu nr 31 Komendanta Głównego Policji z dnia 26 października 2015 r. w sprawie metod i form prowadzenia przez Policję statystyki zdarzeń drogowych oraz w Zarządzeniu nr 40 Komendanta Głównego Policji z dnia 18 grudnia 2017 r., którym wprowadzono dalsze zmiany.

Zgodnie z powyższymi aktami kolizja jest klasyfikowana jako wykroczenie, a w jej efekcie mowa może być wyłącznie o szkodach majątkowych, tj. materialnych. Jako kolizje kwalifikowane będą więc np. drobne stłuczki, w których doszło do uszkodzenia jednego bądź obu pojazdów. Wypadek drogowy to poważniejsze w swoich skutkach zdarzenie komunikacyjne, które zakwalifikowane zostanie jako przestępstwo, a jego skutkiem są nie tylko szkody majątkowe, lecz także osobowe. Za szkody osobowe uznaje się przypadki, w których naruszone zostały czynności narządu ciała bądź doszło do trwającego dłużej niż 7 dni rozstroju zdrowia poszkodowanego. Znając obie te definicje i rozumiejąc zachodzące między tego rodzaju zdarzeniami różnice, nie dziwi więc, że inaczej będziemy postępować po wypadku drogowym, a inaczej biorąc udział w kolizji.

Jak należy postąpić, gdy doszło do wypadku drogowego?

W przypadku kolizji, jeśli jasnym jest, kto jest sprawcą zdarzenia, a kto poszkodowanym, sprawa jest stosunkowo prosta. Spisujemy z drugim uczestnikiem zdarzenia stosowne oświadczenie i jeśli to my jesteśmy poszkodowanym zgłaszamy się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym sprawca wykupił OC. Po rozpatrzeniu zgłoszenia otrzymujemy odszkodowanie, dokonujemy naprawy pojazdu i możemy zapomnieć o całej sprawie.

Jeśli doszło natomiast do wypadku drogowego, postąpić musimy inaczej. Skoro zdarzenie, którego jesteśmy uczestnikiem, możemy określić właśnie tym mianem a nie kolizją, bez wątpienia ktoś został ranny. Już sam fakt, że któryś z uczestników doznał jakiegoś rodzaju obrażeń, powinno nas skłonić do wezwania odpowiednich służb. W pierwszej kolejności powinniśmy więc zabezpieczyć miejsca zdarzenia oraz wezwać policję i pogotowia ratunkowego (dzwoniąc np. na numer alarmowy 112).

Wypadek drogowy – postępowanie krok po kroku

W sytuacjach, w których ktoś został ranny, liczy się każda minuta. Będąc świadkiem lub uczestnikiem takiego zdarzenia należy więc (o ile to możliwe):

 1. zabezpieczyć miejsce zdarzenia poprzez założenie kamizelki odblaskowej, ustawienie trójkątów ostrzegawczych, a także – w takim zakresie, jak to możliwe – wyjęcie kluczyków ze stacyjek w uszkodzonych pojazdach, odłączenie w nich akumulatorów, zaciągnięcie hamulców ręcznych, włączenie biegu bądź zablokowanie kół. Dodatkowo, jeśli jesteśmy świadkiem zdarzenia, warto ustawić swoje auto tak, by osłaniało rozbite pojazdy i poszkodowanych;
 2. ocenić liczbę rannych oraz rodzaj odniesionych przez nich obrażeń;
 3. wezwać policję i służby ratownicze;
 4. udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym;
 5.  spisać dane świadków.
 6. pozostać na miejscu zdarzenia do czasu przybycia policji.

Dzwoniąc pod numer alarmowy 112 możemy oczywiście zostać poinstruowani, co powinniśmy zrobić. Wiedza o właściwym postępowaniu przy wypadkach drogowych może jednak znacząco usprawnić niesienie pomocy wszystkim poszkodowanym, a nawet zapobiec powstaniu kolejnych szkód. Poza tym odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia i wezwanie policji ułatwi poszkodowanym dochodzenie ich prawa do odszkodowania z OC sprawy.

Podobne artykuły
umowa użyczenia pojazdu

Umowa użyczenia pojazdu

Chyba nie ma w Polsce właściciela samochodu, który choć raz nie pozwoliłby innemu kierowcy użytkować jego auto i to bez siebie w roli pasażera. Większość z nas może nie...

Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...

Wypadek drogowy - postępowanie

Wypadek drogowy – postępowanie

Każde zderzenie dwóch pojazdów – bez względu na rodzaj i stopień powstałych szkód - jest niezwykle stresującą sytuacją dla wszystkich uczestników. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku wypadków drogowych,...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych