Standardowa umowa komunikacyjnego ubezpieczenia OC zapewnia ochronę przez 12 miesięcy, po czym automatycznie przedłuża się na kolejny rok. Co zrobić, jeśli jednak nie chcemy dalej korzystać z OC w danym zakładzie ubezpieczeń? Kiedy możemy wypowiedzieć umowę i jakie wiążą się z tym obowiązki?
To, kiedy można wypowiedzieć umowę OC, należy rozpatrywać indywidualnie. W przypadku standardowej umowy OC zawartej na okres 12 miesięcy można tego dokonać najpóźniej na dzień przed końcem ochrony ubezpieczeniowej, gdyż w przeciwnym wypadku umowa OC przedłuży się automatycznie na kolejny rok. Inaczej wygląda kwestia wypowiedzenia umowy OC w przypadku polisy otrzymanej od poprzedniego posiadacza – sprzedawcy pojazdu. Ile mamy czasu na wypowiedzenie umowy OC po kupnie auta? Nabywca może w takiej sytuacji złożyć wypowiedzenie w dowolnym dniu trwania umowy, ale w każdym przypadku ważne jest zachowanie formy pisemnej. Natomiast sam dokument można dostarczyć do jednej z placówek zakładu ubezpieczeń, pocztą tradycyjną (liczy się data nadania listu) czy pocztą e-mail. W przypadku polisy otrzymanej od sprzedającego nie obowiązuje zasada automatycznego przedłużenia umowy – ochrona wygaśnie po jej zakończeniu, a posiadacz pojazdu musi zawrzeć nową, żeby nie dopuścić do przerwy w OC. Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę wiąże się z tym, że sprzedający otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej.
Umowa ubezpieczenia OC nie przedłuży się automatycznie również w przypadku:
W obu przypadkach ochrona wygasa wraz z zakończeniem umowy.
Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązującej przez 12 miesięcy reguluje art. 28 ustawy o OC ze zmianami od 11 lutego 2012 – mowa o umowie standardowej. Czy możliwe jest jednak wypowiedzenie umowy OC w takim przypadku przed upływem 12 miesięcy? Tak, ale wyłącznie w wybranych przypadkach, takich jak:
Jak wspomnieliśmy, wypowiedzenie ubezpieczenia OC pojazdu wymaga zachowania formy pisemnej i w przypadku standardowej umowy na 12 miesięcy – złożenia tego wypowiedzenia najpóźniej na dzień przed końcem umowy. Odpowiedni druk znajduje się na stronach zakładów ubezpieczeń, ale nie ma obowiązku korzystania z niego – możemy wypełnić uniwersalny wzór lub po prostu przygotować pismo odręcznie, musimy tylko pamiętać o umieszczeniu w jego treści niezbędnych danych, takich jak:
Dokument zawierający takie dane powinien zostać zaakceptowany przez zakład ubezpieczeń.