Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC sprawcy rzeczywiście nam się należy. I tę niewiedzę niestety bardzo chętnie wykorzystują firmy ubezpieczeniowe wypłacając o wiele za niskie kwoty.

Zaniżanie odszkodowania z OC

Nierozwiązany problem zaniżania odszkodowania z OC sprawcy przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe

Komisja Nadzoru Finansowego jeszcze w 2015 roku wprowadziła regulacje, które miały przeciwdziałać nieuczciwym praktykom TU, które notorycznie zaniżały kwoty odszkodowania z OC sprawcy. Niestety poszkodowani w wypadkach i kolizjach drogowych wciąż nie mogą czuć się pod tym kątem pewnie. Z naszych badań oraz obserwacji rynku wynika, że wciąż nawet 90% odszkodowań z OC sprawcy może być zaniżana. Potwierdza to chociażby fakt, że rokrocznie do Rzecznika Finansowego trafia kilka tysięcy spraw, w których właściciele uszkodzonych w wypadkach lub kolizjach pojazdów skarżą się na nieuczciwe praktyki firm ubezpieczeniowych. Oczywiście ustawodawcy nieustannie pracują nad dalszymi zmianami w przepisach, które miałyby poprawić sytuację na rynku. Zgodnie z zapowiadanymi zmianami przepisy miałyby przewidywać udział niezależnego rzeczoznawcy w każdym postępowaniu reklamacyjnym. Kiedy jednak nowe regulacje miałyby wejść w życie i w jakiej dokładnie formie, tego wciąż nie wiadomo.
Na co więc musimy uważać, jeśli nasze auto uszkodzone zostało w wyniku kolizji lub wypadku drogowego? Jak firmy ubezpieczeniowe mogą próbować nas oszukać?

Zaniżanie odszkodowania z OC sprawcy przy szkodzie częściowej

W przypadku, gdy pojazd po wypadku lub kolizji można naprawić, TU mogą próbować zaniżyć odszkodowanie z OC sprawcy na co najmniej dwa sposoby. W pierwszej kolejności „oszczędności” mogą szukać proponując, aby do naprawy pojazdu wykorzystane zostały najtańsze zamienniki czy nawet części używane. Ubezpieczyciele mogą przy tym próbować tłumaczyć się wiekiem bądź zużyciem eksploatacyjnym komponentów, które uległy zniszczeniu w wypadku lub kolizji. Zgodnie jednak z obowiązującymi przepisami likwidacja szkody powstałej w wyniku zdarzenia drogowego powinna odbywać się z użyciem nowych części bez odliczeń amortyzacyjnych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 12 kwietnia 2012 roku (sygnatura sprawy: III CZP 80/11) wypłacona suma może zostać pomniejszona ewentualnie o kwotę odpowiadającą wzrostowi wartości pojazdu, jeśli firma ubezpieczeniowa wzrost ten wykaże.

Sprawdź również: Co powinien zawierać kosztorys naprawy samochodu?

Innym polem, na którym ubezpieczyciele mogą dopuszczać się nieuczciwych praktyk, jest wynajem samochodu zastępczego. Mogą oni próbować zapewnić nam auto zastępcze wyłącznie na czas tzw. „naprawy technologicznej”, która jest z reguły krótsza niż rzeczywisty czas potrzebny do przywrócenia pełnej sprawności auta. Zgodnie jednak z obowiązującymi przepisami, samochód zastępczy przysługuje poszkodowanym na cały okres naprawy ich pojazdu. Musi on przy tym odpowiadać jego klasie i to bez względu na wiek.

Zaniżanie odszkodowania z OC sprawcy przy szkodzie całkowitej

Tu w zasadzie cała sprawa rozbija się o to, że firmy ubezpieczeniowe w wielu przypadkach próbują dowieść, że samochód w ogóle nie nadaje się już do naprawy, zaniżając jego wartość sprzed wypadku lub kolizji. Często nie uwzględniają przy tym wyposażenia dodatkowego i za punkt wyjściowy przyjmują najtańsze wersje wyposażeniowe danego modelu.
Jeśli wydaje nam się, że to właśnie w ten sposób ubezpieczyciel próbuje zaniżyć odszkodowanie z OC sprawcy, powinniśmy skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, który dokona rzetelnej wyceny naszego pojazdu.

Co robić, gdy firma ubezpieczeniowa zaniżyła odszkodowanie z OC sprawcy?

Oczywiście najpierw musimy złożyć reklamację. Gdy jednak nie przyniesie ona oczekiwanych rezultatów, możemy skierować sprawę do sądu. Musimy jednak liczyć się z tym, że dochodzenie naszych praw może potrwać nawet kilka lat. Jeśli chcemy uniknąć przeprawy w sądzie, możemy też zwrócić się do firmy, takiej jak Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych, która odkupi naszą szkodę i w ciągu kilku dni wypłaci brakującą sumę.

Podobne artykuły
Wypadek drogowy - postępowanie

Ubezpieczyciele Grają Nieczysto? Odkryj, Jak Zaniżane są Odszkodowania OC!

Nie jesteś mechanikiem ani rzeczoznawcą, prawda? Gdy twoje auto ucierpi w wyniku wypadku, trudno Ci samodzielnie określić realną wartość straty. Ubezpieczyciele wiedzą o tym i, niestety, często próbują to...

Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Akt darowizny samochodu

Przekazanie auta członkowi rodziny to prosty sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów. Aby to zrobić, należy wypisać akt darowizny samochodu.

Co to jest baza UFG?

Wiele osób choć raz życiu było uczestnikami wypadku drogowego, w którym doszło do uszkodzenia ich pojazdu. To zrozumiałe, że każdy kierowca w takiej sytuacji chce otrzymać pełne odszkodowanie, które...

Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych