Zderzenie z dzikim zwierzęciem – czy dostanę odszkodowanie?

Najczęściej do kolizji oraz wypadków z udziałem dzikiego zwierzęcia dochodzi oczywiście w obrębie terenów leśnych. Zderzenie z dzikiem lub sarną, które nagle wtargnęły na jezdnię, możliwe jest jednak także na podmiejskich osiedlach, na których są one coraz częstszymi gośćmi. Czy w takim przypadku należy nam się odszkodowanie?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – jak postępować, by otrzymać odszkodowanie?

Lasy to naturalne siedlisko wielu dzikich zwierząt. To człowiek wybudował w nich drogi, więc przejeżdżając przez tereny leśne zawsze powinniśmy zachować szczególną ostrożność i mieć na uwadze, że w każdej chwili na jezdnię może wtargnąć dzik, sarna czy chociażby lis. Zarządcy dróg, na których istnieje ryzyko pojawienia się dzikiej zwierzyny, zobowiązani są jednak ostrzec dodatkowo kierowców poprzez ustawienie znaku ostrzegawczego A-18b. Widząc taki znak, nie warto go ignorować, tylko rzeczywiście zdjąć nogę z gazu i jeszcze bardziej skupić się na drodze oraz jej otoczeniu. Naturalnie nawet mimo zachowania optymalnej prędkości oraz wzmożonej ostrożności może nie udać nam się uniknąć zderzenia z dziką zwierzyną. Co wtedy zrobić?

Jeżeli tylko mamy taką możliwość, powinniśmy starać się możliwie spokojnie wyhamować i nie zmieniać pasa ruchu, aby uniknąć kolizji z samochodem nadjeżdżającym z naprzeciwka. Nie powinniśmy też używać klaksonu, ponieważ wystraszone zwierzęta stają wtedy zazwyczaj w bezruchu zamiast zejść z drogi. Jeżeli doszło już do kolizji lub wypadku, należy włączyć światła awaryjne, ustawić w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy oraz wezwać policję. Jeśli są ranni, musimy wezwać też pogotowie. Nie zapominajmy przy tym, że potrącony dzik bądź sarna mogą być agresywne. Lepiej więc do nich nie podchodzić.

W przypadku zderzenia z dzikim zwierzęciem wezwanie policji jest kluczowe, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to nasz obowiązek, a niedopełnienie go wiąże się z karą aresztu lub grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Poza tym policja sporządzi protokół, który pozwoli nam ubiegać się o odszkodowanie.

Odszkodowanie z ubezpieczenia AC

Jeżeli często przemieszczamy się po drogach zlokalizowanych na terenach leśnych, warto mieć wykupioną polisę AC. To najprostszy sposób na otrzymanie odszkodowania w przypadku potrącenia dzikiej zwierzyny. Towarzystwa ubezpieczeń zajmują się wtedy likwidacją szkody bez względu na to, czy do wypadku lub kolizji doszło na skutek wtargnięcia na drogę sarny, dzika czy też niewielkiego lisa. Znaczenia nie ma również to, gdzie doszło do zdarzenia. Jeśli tylko przedstawimy firmie ubezpieczeniowej stosowne dowody, w tym protokół sporządzony przez policję, nie powinno być żadnych problemów z szybkim uzyskaniem odszkodowania z AC.

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na wykupienie polisy AC, warto zainwestować przynajmniej w minicasco. Ono również może nas zabezpieczyć na tego rodzaju zdarzenia. Podpisując umowę powinniśmy tylko upewnić się, że ubezpieczenie będzie obejmować właśnie zderzenia z dzikim zwierzęciem.

Odszkodowanie od zarządcy drogi

Jeżeli nie mamy wykupionego ani autocaso ani minicasco, możemy ubiegać się o odszkodowanie od zarządcy drogi, na której doszło do zdarzenia. Nie jest to jednak prosta sprawa i zazwyczaj swój koniec ma ona w sądzie. Abyśmy w ogóle mogli dochodzić swoich praw do rekompensaty za poniesione szkody, musimy przedstawić protokół sporządzony przez policję i jednocześnie udowodnić, że zarządca drogi nie dopełnił swojego obowiązku i nie ustawił na niej znaku ostrzegawczego A-18b. W przypadku, gdy droga była właściwie oznaczona, niestety nie mamy większych szans na otrzymanie odszkodowania od zarządcy drogi.

Wysoce problematyczne jest również uzyskanie odszkodowania za kolizję lub wypadek z udziałem dzikiej zwierzyny, jeśli miały one miejsce poza lasem. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 19 kwietnia 1974 r. (sygn. akt II CR 157/74) Skarb Państwa nie odpowiada za tego typu zdarzenia, jeżeli doszło do nich w miejscu, którego charakter nie uzasadnia konieczności ustawienia znaku A-18b.

Podobne artykuły

Wypadek i kolizja dla opornych, czyli jakie zagrożenia niesie ze sobą niewiedza.

Zdarzenie drogowe – czy możemy się do tego przygotować? Jakie zagrożenia niesie ze sobą niewiedza..

Ubezpieczenie AC

Udział własny w szkodzie

Szukasz właśnie najbardziej korzystnego dla Ciebie autocasco? Zastanawiasz się, czym jest udział własny, o którym mowa w większości ofert? A może leasingodawca domaga się jego zniesienia? To bardzo istotny...

Szkoda parkingowa a oświadczenie sprawcy kolizji

Stało się. Wyjeżdżając z miejsca parkingowego uszkodziłeś inne auto bądź to właśnie Twój samochód został wgnieciony lub zarysowany przez innego kierowcę pod marketem czy galerią handlową. W takich sytuacjach...

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – czy dostanę odszkodowanie?

Najczęściej do kolizji oraz wypadków z udziałem dzikiego zwierzęcia dochodzi oczywiście w obrębie terenów leśnych. Zderzenie z dzikiem lub sarną, które nagle wtargnęły na jezdnię, możliwe jest jednak także...

Ile czeka się na wypłatę odszkodowania z oc sprawcy

Ile czasu jest na zgłoszenie szkody OC?

Jeśli w wypadku drogowym zostaliśmy ranni bądź doznaliśmy innego rodzaju uszczerbku na zdrowiu, to naturalne, że najpierw skupiamy się głównie na leczeniu. Także wtedy, gdy zniszczeniu uległo wyłącznie auto,...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych