Potrącenie pieszego – kiedy nie dostanie on odszkodowania?

W 2018 r. piesi stanowili 19,2% wszystkich poszkodowanych w wypadkach. Jednak nie zawsze mogą liczyć na odszkodowanie z OC prowadzącego pojazd uczestniczący w wypadku.

potrącenie pieszego odszkodowanie

Pieszy nie zawsze otrzyma odszkodowanie

Według danych Głównej Komendy Policji piesi byli w 2018 r. sprawcami 2119 wypadków, czyli 6,7% wszystkich takich zdarzeń. W ich wyniku śmierć poniosło 348 osób, a obrażenia odniosło 1814. Jednocześnie piesi stanowili 19,2% wszystkich poszkodowanych w wypadkach, do jakich doszło w 2018 r.

Piesi są takimi samymi użytkownikami drogi jak wszyscy inni, tzn. muszą przestrzegać przepisów, gdyż w przeciwnym wypadku może im grozić nie tylko mandat, ale również ograniczenie wysokości odszkodowania lub całkowita odmowa jego wypłacenia. Jeśli wyłącznym winnym zdarzenia jest pieszy, a kierujący pojazd w żaden sposób nie przyczynił się do szkody powstałej w związku z wypadkiem, to wszelkie koszty będzie musiał on pokryć z własnej kieszeni. Dodatkowo będzie on zobowiązany również naprawić szkodę wyrządzoną kierującemu pojazd. Co istotne – znaczenie ma także wiek pieszego.

W świetle prawa winy nie mogą ponosić osoby, które nie ukończyły 13 roku życia. Tym samym jeśli samochód potrąci matkę oraz jej siedmioletnią córkę, a wina leży wyłącznie po ich stronie, to matka nie otrzyma odszkodowania, ale należy się już ono córce. Jednak w takim przypadku prawdopodobnie zostanie ono pomniejszone, biorąc pod uwagę tzw. stopień przyczynienia się do zdarzenia.

W przypadku, gdy poszkodowany w pewien sposób przyczynił się do powstania szkody lub jego działanie wpłynęło na powiększenie się jej, to odszkodowanie zostanie obniżone. Zakład ubezpieczeń określi, w jakim procencie osoba poszkodowana przyczyniła się do zdarzenia. Kiedy pieszy przyczynia się do wypadku? Na przykład idąc nieoświetlonym poboczem w ciemnym ubraniu albo wchodząc na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, którego kierowca nie ma możliwości wyhamowania przed przechodniem. Piesi muszą również pamiętać o tym, że powinni korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. W przypadku gdy ich nie ma, mogą korzystać z pobocza, a gdy tego również nie ma, to dopiero mogą iść po jezdni, ale powinni się poruszać jej lewą stroną.

Jak piesi powodują wypadki?

Co czwarty pieszy, który spowodował wypadek, znajdował się pod wpływem alkoholu. Dokładnie spowodowali oni 469 wypadków, w których śmierć poniosło 61 osób, a 433 zostały ranne. 238 wypadków spowodowali oni poprzez nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem, a 55 poprzez leżenie lub siedzenie na jezdni. Ogólnie najczęstsze przyczyny wypadków z winy pieszych to:

  • 48,7 proc. – wejście bezpośrednio przed jadący pojazd,
  • 12,4 proc. – przekroczenie jezdni w miejscu niedozwolonym,
  • 11,4 proc. – wejście na jezdnię zza pojazdu lub przeszkody,
  • 9,5 proc. – wejście na jezdnię na czerwonym świetle.

Co ciekawe, najwięcej wypadków (561) oraz najwięcej wypadków śmiertelnych (150) spowodowali piesi mający powyżej 60 lat. Zdecydowanie częściej sprawcami byli mężczyźni – spowodowali oni aż 66,6 proc. wypadków, do których doszło z winy pieszych.

Pieszy nie zawsze otrzyma odszkodowanie

Przepisy ruchu drogowego obowiązują tak samo prowadzących pojazdy mechaniczne, jak i pieszych. W wyniku ich złamania pieszy nie tylko może doznać poważnych obrażeń na skutek wypadku, ale również może być obciążony koniecznością zapłaty odszkodowania posiadaczowi pojazdu, który potrącił pieszego.

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych