Ubezpieczenie domu od pożaru – dlaczego warto je wykupić?

Pożar to zdarzenie, które może spowodować, że w krótkim czasie dobytek naszego życia zostanie zniszczony. Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od pożaru i co warto o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie domu od pożaru

Ubezpieczenie domu od pożaru

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2017 roku doszło do 126 tysięcy pożarów budynków, co oznacza wynik zbliżony do roku 2016. Najczęstsze przyczyny takich zdarzeń to umyślne działanie człowieka, zwarcia i wady instalacji elektrycznych oraz wyładowania atmosferyczne. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko. Nawet jeśli poszkodowani natychmiast powiadomią straż pożarną, która dotrze na miejsce w ciągu kilku minut, to w tym czasie żywioł może zniszczyć cały dorobek naszego życia. Dlatego tak ważnym krokiem jest ubezpieczenie domu od pożaru. Wówczas jeśli dojdzie do takiego zdarzenia, otrzymamy odszkodowanie od towarzystwa ubezpieczeniowego, co powinno być wystarczające, żeby przywrócić naszej nieruchomości stan sprzed pożaru. Dotyczy to nie tylko domów – równie wartościowe jest ubezpieczenie mieszkania od pożaru. Taka nieruchomość także jest zagrożona żywiołem ognia.

Ubezpieczenie od pożaru jest najczęściej jednym z ryzyk, jakie obejmuje podstawowe ubezpieczenie domu czy mieszkania. Taką ochronę ubezpieczeniową można również uzyskać w ramach ubezpieczenia od kataklizmów. Wysokość składki za ochronę ubezpieczeniową jest wyliczana indywidualnie i zależy od wielu czynników. Wpływ na nią mają:

 • położenie nieruchomości;
 • sama nieruchomość – jej wartość, rok budowy, materiał z jakiego jest wykonana, rodzaj pokrycia dachowego;
 • liczba palaczy w domu.

W podstawowym wariancie ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych obejmuje wyłącznie mury i elementy stałe, natomiast warto postawić na takie ubezpieczenie, którego ochrona będzie dotyczyć również ruchomości znajdujących się w domu czy mieszkaniu. W przypadku, gdy wybierzemy ubezpieczenie obejmujące pakiet zdarzeń losowych, wśród nich mogą znaleźć się takie ryzyka jak:

 • opady i grad,
 • zalanie,
 • huragan,
 • śnieg i lód,
 • sadza i dym,
 • uderzenie pioruna.

Jeśli nasz majątek składa się nie tylko z domu, ale również z pomieszczeń gospodarczych czy garażu, to warto, aby one również były objęte ochroną ubezpieczeniową. Ubezpieczenie może obejmować budynki przynależne, takie jak komórka, piwnica i te, które zostały już wymienione.

Niestety, ale zakłady ubezpieczeń w pewnych przypadkach mogą odmówić zapewnienia ochrony ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie domu od pożaru może być niedostępne dla budynków, które są wykonane z materiałów łatwopalnych. Zakład ubezpieczeń może wprawdzie dać możliwość skorzystania z ubezpieczenia, ale zaproponuje bardzo wysoką składkę. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą również odmówić ochrony w przypadku budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, pustostanów czy nieruchomości przeznaczonych do rozbiórki.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu od pożaru?

Cena ubezpieczenia od pożaru jest wyliczana indywidualnie dla danej nieruchomości. Ubezpieczenie domu i budynków przynależnych do majątku będzie droższe niż ubezpieczenie mieszkania od pożaru i innych zdarzeń losowych. Poza wymienionymi czynnikami wpływ na cenę ochrony ma również to, czy właściciel nieruchomości miał już wypłacone odszkodowanie z tytułu ryzyk, przed którymi się ubezpiecza. Jeśli tak, to prawdopodobnie zapłaci więcej za ubezpieczenie. Wybierając je, warto zwracać szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia, bo to od niej będzie uzależnione maksymalne odszkodowanie, jakie możemy otrzymać. Czy suma ta odpowiada wartości naszej nieruchomości? Czy sumy ubezpieczenia w przypadku wszystkich ryzyk są wystarczające? Warto skontaktować się z fachowcem, który będzie w stanie ocenić, ile wynosi wartość nieruchomości. 

Podobne artykuły
Ubezpieczenie domu od pożaru

Ubezpieczenie domu od pożaru – dlaczego warto je wykupić?

Pożar to zdarzenie, które może spowodować, że w krótkim czasie dobytek naszego życia zostanie zniszczony. Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie od pożaru i co warto o nim wiedzieć?

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.