Podatek dochodowy od dopłaty do odszkodowania

Korzystając z pomocy naszej firmy, możesz otrzymać dopłatę do odszkodowania. Pamiętaj, że od uzyskanych w ten sposób środków należy zapłacić podatek. Kto go zapłaci i w jakiej wysokości dowiesz się z poniższego tekstu.

Podatek od dopłaty do odszkodowania

Odszkodowania a podatek dochodowy

Odszkodowanie stanowi rekompensatę, która przysługuje ci, jeśli doznałeś szkody w majątku lub w innych dobrach. Oznacza to zatem, że otrzymujesz wyrównanie, tj. nie wzbogacasz się na tej operacji. Jeśli jednak byś się wzbogacił, to wówczas musisz zapłacić podatek dochodowy. Taki dochód należy wykazać w zeznaniu rocznym w pozycji „Inne źródła”.

Odszkodowania są na ogół zwolnione z podatku, ale istnieją pewne wyjątki, w których ten podatek trzeba zapłacić. Informacje o statusie podatkowym odszkodowań znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 r. Odszkodowania są tam wskazane jako nieopodatkowane źródło przychodu, ale w ustawie wymienione są również wyjątki. Opodatkowaniu będzie podlegać:

  • rekompensata otrzymana przez przedsiębiorcę od zakładu ubezpieczeń za składniki majątku wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą;
  • odszkodowanie, które otrzymali rolnicy prowadzący tzw. działy specjalne produkcji rolnej, za szkody na majątku wykorzystywanym w działalności.

Jak to wygląda w przypadku dopłaty?

Pieniądze, które wypłaci Ci Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych, również podlegają opodatkowaniu. Jest tak, ponieważ w tym przypadku nie mówimy o odszkodowaniu, a o wynagrodzeniu za wierzytelność, która została nabyta od Ciebie przez Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych. W momencie, kiedy odkupujemy od Ciebie szkodę, staje się ona właśnie wierzytelnością, a pieniądze, które Ci w związku z tym wypłacamy nie są odszkodowaniem. Dopłata, którą uzyskasz, jest klasyfikowana jako przychód majątkowy, a ten podlega opodatkowaniu.

Co ważne, płatnikiem podatku jest firma nabywająca wierzytelność. Oznacza to, że to my zapłacimy podatek w Twoim imieniu. Musimy to zrobić, gdyż jest to nasz obowiązek ustawowy. Przekażemy należną kwotę podatku do urzędu skarbowego, właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została Ci wypłacona dopłata. Przypominamy, że zaliczka na podatek dochodowy wynosi 18% od kwoty dochodu, czyli w tym przypadku dopłaty.

Do końca stycznia następnego roku Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych, jako firma, która kupiła Twoją wierzytelność, ma obowiązek przesłać zbiorczą deklarację PIT-4R, a do końca lutego wysłać do Ciebie i do Urzędu Skarbowego PIT-11, w którym wykazane zostaną uzyskane przez Ciebie dochody oraz pobrane zaliczki na podatek.

Dotrzymanie tych wymogów jest bardzo ważne, ponieważ w przypadku nieodprowadzenia podatku konsekwencje mogliby ponieść wszyscy: zarówno Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych, jak i Ty, jako osoba, która otrzymała dopłatę do odszkodowania i nie zgłosiła tego w rozliczeniu rocznym. Nieodprowadzenie podatku może się wiązać z poważnymi konsekwencjami, w tym z karą grzywny, pozbawienia wolności i zapłaty podatku dochodowego wraz z odsetkami. Decydując się na zawarcie umowy z nami, możesz spać spokojnie.

Uwaga! Współpracuj wyłącznie z rzetelnymi, sprawdzonymi firmami odszkodowawczymi. Jeśli będzie inaczej i taka firma nie zapłaci podatku od uzyskanego dla ciebie dochodu, to mogą cię spotkać poważne konsekwencje. Urząd skarbowy ma 5 lat na skontrolowanie Twojego zeznania podatkowego i ewentualne nałożenie kary.

Podobne artykuły
Kiedy odszkodowanie jest przychodem?

Kiedy odszkodowanie jest przychodem?

Dla wielu osób kwestie podatków są niezwykle skomplikowane. Na co dzień z reguły nie musimy przecież zajmować się ich rozliczaniem. Nie inaczej jest w przypadku odszkodowania za kolizję lub...

Odkup szkody

Odkup szkody – jak to działa? Czy jest bezpieczne?

Ubezpieczyciel zaniżył Twoim zdaniem wysokość należnego Ci odszkodowania? Odkup roszczenia może być rozwiązaniem właśnie dla Ciebie! Szczególnie, jeśli nie możesz czekać na pieniądze lub nie chcesz walczyć o nie...

Podatek od dopłaty do odszkodowania

Podatek dochodowy od dopłaty do odszkodowania

Korzystając z pomocy naszej firmy, możesz otrzymać dopłatę do odszkodowania. Pamiętaj, że od uzyskanych w ten sposób środków należy zapłacić podatek. Kto go zapłaci i w jakiej wysokości dowiesz...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych