Byłeś poszkodowany w wypadku lub kolizji? Dzięki BLS likwidację szkody z OC sprawcy możesz przeprowadzić za pośrednictwem swojego ubezpieczyciela. Powinno być to szybsze i łatwiejsze, warto więc przyjrzeć się tej opcji.
Niestety, bez względu na to, jak dobrym jesteś kierowcą, i tobie może się przydarzyć szkoda komunikacyjna z winy innego uczestnika ruchu. Według danych Policji w 2018 roku doszło do 31 410 wypadków drogowych, natomiast kolizje liczone są w setkach tysięcy. Dlatego ryzyko takiego zdarzenia jest bardzo duże. Jeśli jesteś poszkodowanym, to przysługuje ci odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku. Musisz jedynie zdecydować, w jaki sposób zostanie naprawiona szkoda w twoim samochodzie. Od 2014 roku w Polsce można skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkody.
Zanim wprowadzono w Polsce bezpośrednią likwidację szkody, poszkodowany w zdarzeniu mógł ubiegać się o odszkodowanie wyłącznie u ubezpieczyciela sprawcy tej szkody. Tymczasem dzięki BLS możesz wszystkich formalności dopełnić, korzystając z pomocy firmy, w której ty masz wykupione ubezpieczenie. System ten obowiązuje w wielu krajach od bardzo dawna, np. we Francji od 1968 roku, a w Belgii od 1972 roku. W krajach tych zauważono wpływ BLS na skrócenie czasu trwania likwidacji szkody, a co istotne, nie miało to wpływu na wzrost cen na polisę OC.
Jeśli chcesz, aby twój ubezpieczyciel wypłacił ci odszkodowanie za szkodę spowodowaną przez sprawcę wypadku:
Pierwszym polskim ubezpieczycielem, który umożliwił BLS, było PZU, które wdrożyło to rozwiązanie już w 2014 roku. Następnie dołączyli inni ubezpieczyciele, m.in. Warta, Uniqa, Aviva, Ergo Hestia czy Concordia.
BLS dotyczy zdecydowanej większości zdarzeń komunikacyjnych, ale niestety nie wszystkich. Można z niej skorzystać w przypadku szkód:
W sytuacji, jeśli sprawca szkody nie ma wykupionej polisy z BLS, wcale nie jest pewne, że nie będziesz mógł z tego rozwiązania skorzystać. W takim wypadku skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem, opisz sytuację, a być może mimo wszystko umożliwi ci on skorzystanie z BLS. Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej dają swoim klientom taką możliwość również w sytuacji, kiedy sprawa nie ma polisy z BLS. Co istotne, w trakcie korzystania z BLS przysługuje ci samochód zastępczy.
W polskim systemie BLS ubezpieczyciele rozliczają się pomiędzy sobą ryczałtem, czyli nie dochodzą takich kwot, jakie zostały wypłacone w ramach odszkodowań. Powstaje zatem pytanie – czy ubezpieczyciele mogą te odszkodowania zaniżyć? Polska Izba Ubezpieczeń twierdzi, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie wiedzą z góry, ile wyniesie taki ryczałt i nie mają jak dopasowywać wysokości odszkodowań.
Teoretycznie BLS powinno zdecydowanie skrócić czas likwidacji szkody i ogólnie stanowić udogodnienie dla poszkodowanych, którzy mogą korzystać z pomocy swojego ubezpieczyciela. Pamiętaj, że jednak może dojść do sytuacji, w której należne ci odszkodowanie może zostać zaniżone. Jeśli wydaje ci się, że otrzymałeś zbyt małą kwotę, to koniecznie przedstaw nam kalkulację otrzymaną od ubezpieczyciela. Samodzielnie dokonamy obliczeń i sprawdzimy, czy aby na pewno otrzymałeś odpowiednią sumę.
Jeżeli jesteśmy poszkodowani w wypadku lub stłuczce i nasze auto uległo zniszczeniu, ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia zobowiązany jest do likwidacji powstałej szkody. Nie zawsze musimy decydować się jednak na jej...