Jeżeli jesteśmy poszkodowani w wypadku lub stłuczce i nasze auto uległo zniszczeniu, ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia zobowiązany jest do likwidacji powstałej szkody. Nie zawsze musimy decydować się jednak na jej likwidację gotówkowo. Na czym polega bezgotówkowa naprawa samochodu z OC sprawcy?
Zgodnie z polskim prawem, jeżeli nasz samochód uległ zniszczeniu w wypadku bądź kolizji drogowej w wyniku działań osoby trzeciej, to ona musi zlikwidować szkodę. Ponieważ jednak na każdym właścicielu pojazdu w Polsce ciąży obowiązek wykupienia polisy OC, to właśnie do towarzystwa ubezpieczeń sprawcy możemy w takiej sytuacji kierować swoje roszczenia. TU po uznaniu szkody, zaproponuje jej gotówkową lub bezgotówkową likwidację.
Wariant gotówkowy to oczywiście wypłata odszkodowania – konkretnej sumy odpowiadającej skali zniszczeń. Bezgotówkowa likwidacja szkody to naprawa samochodu z OC sprawcy. W tym przypadku nie zobaczymy ani złotówki, ale to ubezpieczyciel zajmie się naprawą pojazdu. Nas nie musi przy tym interesować także przetransportowanie uszkodzonego auta do warsztatu oraz jego dostarczenie z powrotem na nasz adres.
Na bezgotówkową naprawę samochodu z OC sprawcy najczęściej decydują się właściciele firm, którzy są w posiadaniu większej liczby pojazdów, a także osoby, które nie mają czasu na samodzielne szukanie mechanika. Musimy bowiem pamiętać, że gdy zdecydujemy się na gotówkową likwidację szkody i otrzymamy odszkodowanie, to na naszym obowiązkiem będzie naprawa auta, jeżeli dalej będziemy chcieli z niego korzystać.
Z założenia, wybierając ten wariant likwidacji szkody, możemy liczyć na to, że otrzymamy z powrotem w pełni sprawne auto, w którym wszystkie wymienione części są oryginalne. O ile oczywiście takie nam przysługują. Niestety realia są w większości przypadków zupełnie inne, a ten sposób likwidacji szkody nie pozwala nam ani zaoszczędzić czasu ani nerwów.
Bardzo często okazuje się bowiem, że TU nie akceptuje wszystkich pozycji z kosztorysu i to nam koniec końców przychodzi zapłacić za wymianę niektórych części. Poza tym tak naprawdę, dopóki nie otrzymamy auta z powrotem i nie sprawdzimy tego, nie możemy być pewni, że mechanik zastosował oryginalne części a nie zamienniki. Po odebraniu pojazdu nie mamy już praktycznie szans na jakąkolwiek dopłatę, jeśli zgodnie z prawem należały nam się oryginalne części. W związku z tym zawsze powinniśmy dokładnie sprawdzać, co podpisujemy, a także zażądać wglądu do zatwierdzonego przez TU kosztorysu, żeby mieć świadomość, które pozycje nie zostały ewentualnie zaakceptowane. Poza tym warto samodzielnie zweryfikować także koszt poszczególnych części oraz robocizny wskazane w kosztorysie przez warsztat.
Zgodnie z treścią orzeczenia Sądu Najwyższego w wyroku z dnia 12 stycznia 2006r. (sygn. akt III CZP 76/05), towarzystwo ubezpieczeń ma prawo odmówić bezgotówkowej naprawy samochodu z OC sprawcy, jeżeli doszło do powstania szkody całkowitej. O szkodzie całkowitej mówimy wtedy, gdy koszt naprawy pojazdu jest wyższy niż jego wartość w dniu zdarzenia.
W niektórych przypadkach taka forma likwidacji szkody może rzeczywiście być niektórym na rękę. Nie zawsze będzie ona jednak możliwa, a jeśli jest, mimo wszystko nie powinniśmy tracić czujności. Zawierzając TU i wskazanemu przez nie warsztatowi może czekać nas dopłata za części i robociznę, których ubezpieczyciel nie zaakceptował, a także ewentualna strata na wartości pojazdu ze względu na zastosowanie zamienników.
Wybierając wariant gotówkowy, to Ty jesteś klientem dowolnie wybranego przez Ciebie warsztatu i masz pełną kontrolę nad jego działaniami. W razie problemów z uzyskaniem interesującej Cię kwoty odszkodowania zawsze możesz też zdecydować się na sprzedaż roszczenia firmie takiej jak Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych. My wypłacimy Ci wtedy adekwatną sumę i sami, już na własny koszt, będziemy dochodzić roszczenia od TU najprawdopodobniej na drodze sądowej.
Byłeś poszkodowany w wypadku lub kolizji? Dzięki BLS likwidację szkody z OC sprawcy możesz przeprowadzić za pośrednictwem swojego ubezpieczyciela. Powinno być to szybsze i łatwiejsze, warto więc przyjrzeć się...