Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Jednym z najbardziej palących kwestii są zniżki na OC – ile wynoszą? Jak są naliczane? Warto znać te informacje, zanim przystąpimy do zakupu ubezpieczenia na czas wypadku drogowego.

Zniżki na OC to rabat, który firmy ubezpieczeniowe udzielają kierowcom po dokonaniu zakupu. Są naliczane rosnąco — najczęściej wykorzystuje się do tego procentowy system bonus/malus. Jednak istnieją firmy, które ustalają wysokość zniżek na podstawie historii OC kierowcy. Rabaty te naliczane są regularnie za każdy rok bezszkodowej jazdy. Najczęściej ich próg wynosi 60%, choć istnieją oferty, w które podniesiony jest aż do 80%. W przypadku gdy osoba ubezpieczona spowoduje wypadek na drodze, naliczane są zwyżki, przez co część rabatów OC przepada.

Czy zniżka OC przechodzi na małżonka?

Zmniejszenie kwoty ubezpieczenia może być łatwo przejęte przez małżonka w przypadku, gdy między partnerami jest wspólnota majątkowa. Wystarczy wtedy udać się do firmy ubezpieczeniowej i podpisać oświadczenie o braku rozdzielności majątkowej — zniżki przejdą na małżonka automatycznie. Nie ma konieczności robienia wpisu do dowodu rejestracyjnego. Zmniejszenie składki przechodzi na małżonka również wtedy, gdy jest on ustanawiany współwłaścicielem ubezpieczanego pojazdu. Formalności można dopełnić już na etapie podpisywania umowy kupna samochodu poprzez wpisanie danych męża lub żony.

Małżonek otrzyma rabaty dokładnie takiej samej wysokości jak te, z których korzystała dotychczas druga osoba. Warto jednak pamiętać o tym, że tak samo jest w przypadku zwyżek. Jeśli mąż lub żona spowodowali wypadek na drodze, pojawią się zwyżki, które zniwelują zmniejszenie składki do pewnego stopnia. Jeśli między małżonkami jest wspólnota majątkowa, partner również poniesie konsekwencje spowodowania kolizji. Stanie się to też na wypadek śmierci małżonka — wszelkie rabaty oraz podwyżki zostaną po nim odziedziczone.

Podobne artykuły

Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Ugoda w sprawie kolizji drogowej

Ugoda w sprawie kolizji drogowej – wzór

W przypadku drobnych stłuczek chcemy zazwyczaj jak najszybciej zamknąć temat i wrócić do swoich spraw. W ich przypadku znakomicie sprawdza się więc zawarcie ugody w sprawie kolizji drogowej z...

Wypadek drogowy - postępowanie

Wypadek drogowy – postępowanie

Każde zderzenie dwóch pojazdów – bez względu na rodzaj i stopień powstałych szkód - jest niezwykle stresującą sytuacją dla wszystkich uczestników. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku wypadków drogowych,...

Sprzedaż szkody krok po kroku

Sprzedaż szkody krok po kroku

Boisz się, że to skomplikowany proces? Że zajmie on dużo czasu i będzie wymagać od Ciebie skompletowania wielu różnych dokumentów? Nic bardzie mylnego. Sprzedaż szkody to po Twojej stronie...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych