Ugoda w sprawie kolizji drogowej – wzór

W przypadku drobnych stłuczek chcemy zazwyczaj jak najszybciej zamknąć temat i wrócić do swoich spraw. W ich przypadku znakomicie sprawdza się więc zawarcie ugody w sprawie kolizji drogowej z jej sprawcą. Co to jednak dokładnie oznacza i jak ją spisać, żeby nie być stratnym?

Ugoda w sprawie kolizji drogowej

Czym jest ugoda w sprawie kolizji drogowej?

Jest to nic innego jak dojście do porozumienia, które mniej lub bardziej satysfakcjonować będzie obie strony – poszkodowanego oraz sprawcę zdarzenia. Istotne siłą rzeczy jest więc to, by sprawca stłuczki był świadomy swojego zawinienia i oficjalnie je uznał.

W przypadku kolizji drogowych ugoda przybiera najczęściej dwie formy. Z jednej strony bywa ona ustnym porozumieniem, które zakłada wypłatę poszkodowanemu określonej kwoty “do ręki” i wyklucza jednocześnie udział w sprawie Towarzystwa Ubezpieczeń. Z drugiej strony możliwe jest podpisanie przez obie strony wspólnego oświadczenia, które pozwala poszkodowanemu szybko i z reguły bez większych problemów ubiegać się o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy.

Kiedy ugoda w sprawie kolizji drogowej wchodzi w ogóle w grę?

Przede wszystkim należy podkreślić, że zawarcie jej nie jest możliwe, jeśli doszło do wypadku, w którym został poszkodowany którykolwiek z jego uczestników. Wtedy bezwzględnie należy wezwać policję oraz pogotowie ratunkowe.

Jeśli jednak uszkodzone zostały wyłącznie pojazdy zawarcie ugody w sprawie kolizji drogowej między poszkodowanym a sprawcą zdarzenia jest jak najbardziej możliwe. W przypadku stłuczek wyklucza je jedynie:

  • brak porozumienia między kierowcami co do tego, kto jest rzeczywiście sprawcą, a kto poszkodowanym;
  • podejrzenie, że jeden z kierowców aut uczestniczących w zdarzeniu jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających bądź nie posiada ważnych dokumentów.

Dlaczego nie warto zgadzać się na ugodę w sprawie kolizji drogowej bez udziału TU?

Zarówno poszkodowani, jak i sprawcy stłuczek mogą nie być do końca przekonani co do załatwienia sprawy niejako za pośrednictwem TU. Poszkodowanego może odstraszać wizja konieczności zgłaszania swojego roszczenia i wypełniania kolejnych formalności. Może też obawiać się, czy TU koniec końców i tak nie zaniży należnego mu odszkodowania. Sprawcy tego typu zdarzeń najczęściej obawiają się przede wszystkim utraty wypracowanych zniżek na ubezpieczenie.

Powinniśmy jednak pamiętać, że “na gorąco”, bezpośrednio na miejscu zdarzenia nikt tak naprawdę nie jest w stanie realnie ocenić rzeczywistych szkód. Możemy widzieć bowiem wyłącznie z pozoru niegroźne wgniecenia i zarysowania, a przez to, że auto jest teoretycznie w stanie jechać, możemy przegapić poważniejsze usterki, które ujawnią się np. kilka kilometrów później. Poza tym, nawet jeśli TU w pierwszej swojej decyzji zaniży należną nam kwotę odszkodowania, po spisaniu oficjalnej ugody w sprawie kolizji drogowej, mamy zdecydowanie większe szanse na uzyskanie stosownej dopłaty.

Jako sprawca stłuczki także możemy stracić na zaproponowaniu ustnej ugody w sprawie kolizji drogowej i wypłaty określonej sumy poszkodowanemu “do ręki”. W tej sytuacji nie możemy być bowiem pewni, że poszkodowany mimo wszystko i tak nie zwróci się do TU z wnioskiem o wypłatę odszkodowania z naszego OC.

Podpisanie wspólnego oświadczenia i skierowanie sprawy do firmy ubezpieczeniowej jest więc najbezpieczniejszym sposobem na jej rozwiązanie i uzyskanie odszkodowania adekwatnego do rzeczywistych szkód.

Co powinna zawierać pisemna ugoda w sprawie kolizji drogowej?

Przede wszystkim możemy albo skorzystać z gotowego formularza, który wydrukujemy sobie wcześniej w internecie, albo samodzielnie spisać oświadczenie na czystej kartce papieru. Jeśli zdecydujemy się własnoręcznie spisać ugodę w sprawie kolizji drogowej, powinniśmy pamiętać, że musi ona zawierać:

  • dane osobowe poszkodowanego i sprawcy – imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL oraz dowodów osobistych, a także numery i nazwy organów wydających prawa jazdy;
  • dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu – numery rejestracyjne oraz VIN, a także ich marki, modele oraz typy;
  • numer polisy OC sprawcy oraz nazwa jego firmy ubezpieczeniowej;
  • datę, miejsce i opis zdarzenia (można dołączyć rysunek);
  • opis powstałych szkód (można dołączyć rysunek);
  • czytelne podpisy uczestników zdarzenia.
Podobne artykuły
umowa użyczenia pojazdu

Umowa użyczenia pojazdu

Chyba nie ma w Polsce właściciela samochodu, który choć raz nie pozwoliłby innemu kierowcy użytkować jego auto i to bez siebie w roli pasażera. Większość z nas może nie...

Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Akt darowizny samochodu

Przekazanie auta członkowi rodziny to prosty sposób na uniknięcie dodatkowych kosztów. Aby to zrobić, należy wypisać akt darowizny samochodu.

Co to jest baza UFG?

Wiele osób choć raz życiu było uczestnikami wypadku drogowego, w którym doszło do uszkodzenia ich pojazdu. To zrozumiałe, że każdy kierowca w takiej sytuacji chce otrzymać pełne odszkodowanie, które...

Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych