W przypadku pewnych zdarzeń drogowych nie ma konieczności wzywania Policji. Wystarczy, że sprawca zdarzenia napisze stosowane oświadczenie albo też obie strony, które uczestniczyły w nim, sporządzą wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym.
Zdarzenia drogowe, w przypadku których nie ma konieczności wezwania Policji, to takie, w których doszło tylko do szkód materialnych, tj. zostały np. uszkodzone samochody, a nie ma szkód osobowych. Kolejny ważny warunek jest taki, że strony zdarzenia są zgodne co do jego przebiegu i tego, kto jest sprawcą. W pewnych sytuacjach należy jednak zawsze wzywać Policję, np.:
Jeśli dane zdarzenie kwalifikuje się do tego, żeby nie wzywać Policji, to sprawa może się zakończyć na przygotowaniu odpowiedniego oświadczenia. Dzięki temu sprawca zdarzenia uniknie mandatu karnego i punktów karnych, a poza tym strony zdarzenia nie będą musiały czekać na pojawienie się funkcjonariuszy Policji. W przypadku jednak jakichkolwiek wątpliwości czy problemów z ustaleniem tego, kto jest sprawcą, koniecznie należy wezwać Policję.
Oświadczenie o szkodzie komunikacyjnej powinno zawierać wszystkie niezbędne dane, które pozwolą zidentyfikować strony zdarzenia, ale nie tylko. W jego treści należy umieścić:
Opis zdarzenia jest bardzo ważną częścią oświadczenia sprawcy czy oświadczenia stron. Trudno tutaj wskazać jakikolwiek schemat, gdyż każde zdarzenie może być inne i wymagać umieszczenia innych danych. Najważniejsze jest podanie jak największej liczby szczegółów. Skupmy się jednak na tym, co na pewno powinno się znaleźć w opisie:
Wątpliwości dotyczące tego, jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania, nie są przypadkowe. Po prostu poszkodowani spotykają się z odmową wypłaty odszkodowania ze strony zakładów ubezpieczeń. Jeśli opis jest bardzo ogólnikowy, nie wskazuje dokładnie, jak doszło do szkód, za które poszkodowany domaga się odszkodowania, to wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić jego wypłacenia. Przed przygotowaniem opisu zdarzenia warto dokładnie je przeanalizować. Zakład ubezpieczeń bada zgłoszone szkody bardzo dokładnie, aby nie dopuścić do wyłudzenia odszkodowania np. za szkody, które nie wynikały z danego zdarzenia.
Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z formularza zawiadomienia zgodnym ze wzorem uznawanym przez Europejski Komitet Ubezpieczeń (C.E.A.). Wzór jest znany kierowcom w całej Unii Europejskiej. Szczególnie w wypadku zdarzenia drogowego z obcokrajowcem jest to nieocenione. Większość ubezpieczycieli udostępnia go w formie samokopiującego druku. Jeśli go nie masz, wydrukuj go w kilku egzemplarzach i wraz z długopisem (!) włóż do schowka w aucie.
Oświadczenie poszkodowanego w wypadku dotyczyć może nie tylko zdarzeń w ruchu drogowym, ale również m.in. wypadków w domu. Bez względu na to opis jakiego zdarzenia do odszkodowania przygotować ma poszkodowany, należy zwrócić szczególną uwagę na jego dokładność i szczegółowość. Żeby zakład ubezpieczeń nie miał wątpliwości, że poszkodowany ma prawo do otrzymania odszkodowania, opis ten musi być przede wszystkim prawdziwy. Próba nadużycia może się skończyć dla poszkodowanego odmową wypłaty odszkodowania lub otrzymaniem go w niższej wysokości.
W przypadku pewnych zdarzeń drogowych nie ma konieczności wzywania Policji. Wystarczy, że sprawca zdarzenia napisze stosowane oświadczenie albo też obie strony, które uczestniczyły w nim, sporządzą wspólne oświadczenie o...
W przypadku drobnych stłuczek chcemy zazwyczaj jak najszybciej zamknąć temat i wrócić do swoich spraw. W ich przypadku znakomicie sprawdza się więc zawarcie ugody w sprawie kolizji drogowej z...
Nawet najdrobniejsza stłuczka zabiera nasz cenny czas i zmusza do zmiany planów. W przypadku wielu zdarzeń komunikacyjnych, w których dochodzi do uszkodzenia pojazdów, można jednak ten stracony czas ograniczyć...
"*" oznacza pola wymagane