Jak sprawdzić OC sprawcy?

Od października 2018r. nie musimy wozić ze sobą ani dowodu rejestracyjnego samochodu ani żadnego dokumentu potwierdzającego ważność posiadanego ubezpieczenia OC. Co jednak w przypadku stłuczki i oświadczenia sprawcy kolizji, w którym warto umieścić dane z polisy wykupionej dla auta, które prowadził sprawca?

Likwidacja szkody

Dlaczego warto samodzielnie sprawdzić OC sprawcy?

Zgodnie z ustawą z dnia 23 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy zarejestrowany w Polsce pojazd mechaniczny musi posiadać ważną polisę OC na wypadek szkód powstałych w związku z ruchem tegoż pojazdu. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych i ciężarowych, jak również motocykli, autobusów, ciągników, a nawet przyczep oraz quadów. Niestety nigdy nie możemy mieć 100% pewności, że właściciel drugiego pojazdu prowadzonego przez sprawcę zdarzenia, wykupił i opłacił polisę oraz że wciąż obowiązuje ona w danym dniu.

Sprawdzenie OC na własną rękę jest ważne nie tylko w przypadku wypadku lub kolizji. Weryfikacja ważności polisy powinna być dla nas priorytetem także przy zakupie używanego auta. Jeżeli okazałoby się, że weszliśmy w posiadanie samochodu bez ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zgodnie z obowiązującymi przepisami nałożona zostanie na nas kara za niedopełnienie tego obowiązku. Za brak OC powyżej 14 dni będziemy musieli zapłacić aż dwukrotność obowiązującej w danym roku płacy minimalnej! Poza tym w razie wypadku lub kolizji będziemy musieli zwrócić UFG sumę, która wypłacona została poszkodowanym w ramach tzw. regresu ubezpieczeniowego.

Jak sprawdzić OC sprawcy po numerze rejestracyjnym lub VIN?

Jeśli znamy numer rejestracyjny bądź VIN pojazdu, którym poruszał się sprawca zdarzenia, wystarczy, że skorzystamy z bazy stworzonej przez UFG. Aby sprawdzić ważność polisy, należy podać po prostu jeden z tych numerów na stronie internetowej www.ufg.pl w sekcji “Sprawdź OC dla pojazdu”. Po kilku kliknięciach powinniśmy otrzymać interesującą nas informację. Całkowicie za darmo. Bez konieczności logowania się czy podawania swoich danych personalnych.

Niestety istnieje możliwość, że system wyświetli nam komunikat o braku polisy, mimo że w rzeczywistości właściciel pojazdu dopełnił tego obowiązku. Czasem wynika to np. z problemów komunikacyjnych między danym Towarzystwem Ubezpieczeniowym a UFG. Jeżeli więc właściciel pojazdu zarzeka się, że wykupił ubezpieczenie, możemy sprawdzić tę informację w innych źródłach.

Gdzie jeszcze można sprawdzić OC sprawcy?

Polisę możesz sprawdzić także w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Do tego potrzebnych jest jednak nieco więcej danych, jednak na portalu informacyjnym CEPiK uzyskach znacznie więcej informacji niż sama ważność ubezpieczenia, co może przydać się przy zakupie używanego samochodu. Aby uzyskać dostęp do tych danych, musisz znać:

• numer rejestracyjny,
• numer VIN,
• datę pierwszej rejestracji.

Zawsze możesz skorzystać też z trzeciej opcji – bezpośredniego kontaktu z ubezpieczycielem sprawcy. Jest to pewny sposób na pozyskanie rzetelnej informacji, jeśli nie w bazie UFG zobaczymy komunikat o braku polisy, a nie znamy jednocześnie ani numer VIN ani daty pierwszej rejestracji pojazdu.

Co, jeśli to Ty spowodujesz wypadek i nie znasz numeru polisy?

Będąc właścicielem pojazdu mechanicznego musisz brać pod uwagę, że także Ty bądź osoba, której powierzysz pojazd, pewnego dnia możecie spowodować wypadek lub kolizję, a poszkodowany będzie chciał poznać numer wykupionego przez Ciebie OC i sprawdzić jego ważność. Ponieważ obowiązek wożenia ze sobą dokumentu potwierdzającego wykupienie polisy został zniesiony i masz prawo nie chcieć trzymać w aucie na stałe takich dokumentów czy też po prostu zapomnieć zabrać je ze sobą, a nie zawsze będziesz mógł zadzwonić do kogoś, kto będzie miał akurat dostęp do umowy z TU, warto rozważyć inne rozwiązania. Ciekawą opcją może być oficjalna aplikacja na smartfony mObywatel, z którą w sekcji mPojazd możesz powiązać takie dokumenty jak dowód rejestracyjny, polisa OC oraz karta pojazdu.

Podobne artykuły
Wypadek drogowy - postępowanie

Ubezpieczyciele Grają Nieczysto? Odkryj, Jak Zaniżane są Odszkodowania OC!

Nie jesteś mechanikiem ani rzeczoznawcą, prawda? Gdy twoje auto ucierpi w wyniku wypadku, trudno Ci samodzielnie określić realną wartość straty. Ubezpieczyciele wiedzą o tym i, niestety, często próbują to...

Ubezpieczenie OC

Najwyższe dopłaty do odszkodowań

Uważasz, że ubezpieczyciel zaniżył kwotę należnej Ci rekompensaty za szkody poniesione w wypadku lub kolizji? Twój mechanik już zapowiedział, że suma ta nie wystarczy na naprawę? Jeśli wciąż wahasz...

Odmowa wypłaty odszkodowania

Szkoda całkowita – co to jest, naprawa, co z wrakiem, odwołanie

W wyniku wypadku Twój samochód nie nadaje się do naprawy i w zasadzie można byłoby go zezłomować lub sprzedać na części? Zastanawiasz się jednak, jak zinterpretuje to Twój ubezpieczyciel?...

Rzecznik Ubezpieczonych

Weryfikacja odszkodowania

Będąc poszkodowanym w wypadku lub kolizji liczymy na rzetelność ubezpieczyciela i pracujących dla niego rzeczoznawców. Chcemy wierzyć, że przeprowadzona przez nich wycena szkody odpowiada realnym stratom oraz kosztom, które...

Likwidacja szkody

Jak sprawdzić OC sprawcy?

Od października 2018r. nie musimy wozić ze sobą ani dowodu rejestracyjnego samochodu ani żadnego dokumentu potwierdzającego ważność posiadanego ubezpieczenia OC. Co jednak w przypadku stłuczki i oświadczenia sprawcy kolizji,...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych