Podwójne OC

Zdarza się, kiedy kupujesz używany samochód i w tym samym czasie kupujesz ubezpieczenie na ten samochód. Nie wiesz albo zapominasz, że wraz z zakupem auta przechodzi na Ciebie polisa zawarta przez poprzedniego właściciela.

Podwójne OC

Problem wielu kierowców – podwójne OC  

Ubezpieczenie OC jak każda obowiązkowa płatność budzi wiele pytań i kontrowersji, w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące zjawiska podwójnej składki OC oraz jak tego uniknąć.

Czy zmieniając ubezpieczyciela muszę wypowiedzieć stare OC?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: przez kilka lat ubezpieczasz swój samochód w Warcie – jesteś zadowolony, ale myślisz sobie, że czas na zmiany. Szukając oszczędności skorzystałeś z Rankomat.pl lub mfind.pl i znalazłeś lepsze ubezpieczenie OC – lepsze, czyli tańsze. Wszystko było dobrze do momentu, gdy kilka miesięcy po zmianie ubezpieczyciela otrzymujesz wezwanie do zapłaty od Warty za niezapłacone. Równie dobrze może być PZU, AXA lub HDI – polityka wszystkich ubezpieczycieli jest taka sama.

Zadajesz sobie pytanie – jak to jest możliwe, przecież nie zawierałem umowy z Wartą, a skorzystałem z Generali w tym roku. I tu jest pułapka – nie wypowiedziałeś dotychczasowej umowy ubezpieczenia OC, zatem przedłużyło się ono automatycznie.

Podwójne OC to problem wielu kierowców

Istnieją dwie grupy kierowców, których dotyczy ten problem

  • Pierwszą grupę stanowią kierowcy, którzy nie wypowiedzieli OC najpóźniej w przedostatnim dniu trwania starej umowy i podpisali nowe ubezpieczenie w nowej firmie
  • Drugą są osoby, które kupują nowe auto oraz ubezpieczają je – a przy okazji zapomnieli wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie zakupionego samochodu.

Co jeżeli masz podwójną polisę OC? 

Powinieneś jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem i złożyć stosowne wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Uchroni Cię to przed poniesieniem jeszcze większych kosztów za posiadanie podwójnego OC. W przeciwnym wypadku za każdy dzień niewypowiedzianego wcześniej ubezpieczenia – właściciel pojazdu zobowiązany jest rozliczyć się z ubezpieczycielem. Zmiana „Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych” z 2013 roku daje ubezpieczonemu możliwość wypowiedzenia automatycznie przedłużonej polisy. Nie zwalnia go jednak z obowiązku opłacenia należnej składki za czas, w którym ubezpieczyciel obejmował go ochroną.

Jeśli masz podwójne ubezpieczenie OC, bo nie zauważyłeś, że poprzednia polisa odnowiła się automatycznie, a już kupiłeś nową w innej firmie, możesz wypowiedzieć to odnowione ubezpieczenie w trybie art. 28a ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych:” Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, przy czym co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta w trybie art. 28 ust. 1, umowa zawarta w tym trybie może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie.

Przed zmianami w ustawie jak i po zmianie powszechnym zjawiskiem było, że poprzedni właściciel opłacił cała składkę i nie wypowiedział aktywnej polisy OC, a kupił już następną. Osoba kupująca takie auto często tego nie sprawdziła i musiała niestety płacić podwójnie.

Kupiłeś auto z polisą OC o której nie wiesz?

Zdarza się, kiedy kupujesz używany samochód i w tym samym czasie kupujesz ubezpieczenie na ten samochód. Nie wiesz albo zapominasz, że wraz z zakupem auta przechodzi na Ciebie polisa zawarta przez poprzedniego właściciela. Co więcej, jesteś przekonany, że musisz kupić ubezpieczenie. Wiesz, że za brak polisy grozi kara. W ten sposób stajesz się właścicielem dwóch polis, czyli masz podwójne OC.

Dziś na szczęście polisa nie przedłuża się automatycznie w przypadku, kiedy pojazd zmienia właściciela. Część zaległej raty do dnia przeniesienia własności powinien pokryć poprzedni właściciel, natomiast pozostałą część – nowy nabywca.

 

Podobne artykuły

Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...

Likwidacja szkody

Nietrzeźwy sprawca wypadku a odszkodowanie

W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich...

prawa i obowiązki poszkodowanych

Odwołanie od wyceny szkody

Odszkodowanie, jakie proponuje Ci ubezpieczyciel, nie wystarczy, by pokryć koszty naprawy? Mechanik same części wycenił o wiele wyżej? A musisz doliczyć jeszcze robociznę... Jeśli zastanawiasz się, jak napisać odwołanie...

Ubezpieczenie OC

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Wchodząc w posiadanie samochodu musimy je wykupić. Bez względu na to, czy będziemy regularnie korzystać z auta, czy też nie. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
    Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych