Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Wchodząc w posiadanie samochodu musimy je wykupić. Bez względu na to, czy będziemy regularnie korzystać z auta, czy też nie. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK musi on posiadać ważne ubezpieczenie OC. Każdy kierowca jest tego świadomy. Czy wiesz jednak, co obejmuje taka polisa?

Ubezpieczenie OC

Czym jest ubezpieczenie OC?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy jest to polisa, do której wykupienia zobligowany jest w Polsce oraz na terenie całej UE każdy posiadacz pojazdu mechanicznego. Dokładny zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej określają zapisy ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Jego najważniejsze składniki będą więc dokładnie takie same bez względu na to, na które TU się zdecydujemy. Różnica będzie widoczna przede wszystkim w koszcie, który będziemy musieli ponieść podpisując umowę z daną firmą.

Ważne! Zgodnie z art. 35 ustawy regulującej kwestie związane z ubezpieczeniem OC jest ono przypisane do danego pojazdu, a nie do jego właściciela. Oznacza to, że w okresie, który obejmuje polisa, chroni ona każdą osobę, która kieruje określonym w umowie pojazdem. Jeżeli więc pożyczymy komuś nasze auto i osoba ta spowoduje wypadek lub kolizję, powstała szkoda zostanie zlikwidowana z wykupionego przez nas OC.

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia OC?

Podstawowym celem tej polisy jest likwidacja szkód komunikacyjnych, które powstały w wyniku zdarzenia drogowego, tj. kolizji lub wypadku. Zgodnie z art. 34 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych odszkodowanie w takich przypadkach wypłacane jest przez TU, jeśli w związku z ruchem danego pojazdu powstała szkoda osobowa (jej następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia) bądź materialna – utrata, uszkodzenie lub całkowite zniszczenie mienia należącego do poszkodowanego w zdarzeniu.

Warto ponadto pamiętać, że aby odszkodowanie mogło zostać wypłacone z OC, szkoda może powstać nie tylko podczas kierowania pojazdem. Polisa obejmuje również te szkody, do których dojdzie także podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu, jego załadunku bądź rozładunku, czy też podczas zatrzymania lub postoju (także w garażu).

Zdarzenia wyłączone z ubezpieczenia OC

Rozważając kwestie tego, co obejmuje OC, nie możemy pominąć zdarzeń, w przypadku których TU nie wypłaci odszkodowania. Do wyłączeń odpowiedzialności zalicza się przede wszystkim te zdarzenia drogowe, które zostały spowodowane umyślnie. Poza tym rekompensaty nie otrzymamy za uszkodzenia we własnym mieniu, jeśli to my spowodowaliśmy wypadek lub kolizję, w wyniku których powstała dana szkoda.

Dodatkowo przy podpisywaniu umowy z TU warto dokładnie się w nią wczytać, ponieważ wiele firm ustala dodatkowe wyłączenia odpowiedzialności, takie jak np. szkody powstałe poza określonym w polisie obszarem. TU nie odpowiadają ponadto za szkody powstałe w ładunkach, przesyłkach lub bagażach, które przewoziliśmy autem biorącym udział w zdarzeniu, a także wtedy, jeśli w wyniku wypadku lub kolizji doszło do utraty gotówki, papierów wartościowych lub biżuterii.

Co równie istotne, w niektórych przypadkach TU może skorzystać z tzw. regresu ubezpieczeniowego. Jeżeli więc sprawca wypadku lub kolizji był pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, zbiegł z miejsca wypadku bądź też wszedł w posiadanie danego auta na skutek przestępstwa, TU co prawda wypłaci poszkodowanym odszkodowanie, jednak będzie domagać się od sprawcy zwrotu całej tej kwoty.

Ważność polisy

Ze względu na jej charakter umowa przedłużana jest automatycznie, o ile wcześniej jej nie zerwiemy bądź nie podpiszemy analogicznej z innym TU. Poza tym większość firm z reguły same na krótko przed końcem okresu ważności polisy kontaktują się z właścicielem pojazdu, aby przedstawić warunki na kolejny okres. Musimy jednak pamiętać, że od reguły zawsze są wyjątki. Jeżeli więc nie spłacimy w całości składki za ostatnie OC, umowa nie zostanie przedłużona. Poza tym, jeśli kupiliśmy używane auto, a okres ważności polisy właśnie wygasa, to my musimy pamiętać o konieczności podpisania nowej umowy z wybranym przez nas TU.

Podobne artykuły
Dziura w drodze - odszkodowanie - kiedy się należy?

Dziura w drodze – odszkodowanie

Stan jezdni w dużej części naszego kraju wciąż pozostawia niestety wiele do życzenia. Czy należy nam się więc odszkodowanie, gdy uszkodzimy nasze auto przez niezałataną dziurę w drodze? Jeśli...

Likwidacja szkody

Nietrzeźwy sprawca wypadku a odszkodowanie

W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich...

Ubezpieczenie OC

Co obejmuje ubezpieczenie OC?

Wchodząc w posiadanie samochodu musimy je wykupić. Bez względu na to, czy będziemy regularnie korzystać z auta, czy też nie. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach...

Zaniżone odszkodowanie

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela w sprawie odszkodowania

Twój wniosek o wypłatę odszkodowania za szkody poniesione w zdarzeniu drogowym spotkał się z odmową ubezpieczyciela? A może jego wysokość jest Twoim zdaniem zaniżona? Zgodnie z przepisami, które weszły...

Naprawa auta z OC sprawcy – jak napisać wniosek o odszkodowanie?

Byłeś uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego, który spowodował inny kierowca? W razie jakichkolwiek uszkodzeń samochodu możesz wnioskować o odszkodowanie, które pomoże Ci zlikwidować szkodę - naprawić auto z OC...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych