Kolizja z kierowcą bez prawa jazdy

Stłuczka nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale niestety zdarza się nawet najlepszym. Co jednak wtedy, gdy przy próbie sporządzenia oświadczenia sprawcy kolizji okazuje się, że kierowca drugiego pojazdu nie posiada prawa jazdy? Jak się zachować? Czy ubezpieczyciel normalnie wypłaci odszkodowanie?

Kolizja z kierowcą bez prawa jazdy

Kolizja z kierowcą bez prawa jazdy – co robić?

Stając się poszkodowanym w mniejszej lub większej stłuczce denerwujemy się, że nasze auto będzie wymagać naprawy i zapewne nie załatwimy tego od ręki. Poza tym jesteśmy źli, że zamiast spokojnie wrócić do domu czy dotrzeć na czas do pracy, musimy zająć się kwestią kolizji i liczyć jednocześnie na uczciwość sprawcy zdarzenia.

Niestety nie z każdym załatwimy sprawę możliwie szybko i bez większych problemów. Szczególnie, jeśli okaże się, że kierowca drugiego pojazdu prowadził go nie posiadając stosownych uprawnień. Taka informacja może nas zbić z tropu. Poza tym taka osoba może usilnie namawiać nas do załatwienia sprawy bez zgłaszania zdarzenia, proponując gotówkę za wyrządzone przez siebie szkody. Nie warto się jednak na to godzić. “Na gorąco”, bezpośrednio na miejscu zdarzenia nie jesteśmy przecież w stanie dobrze oszacować, ile wyniesie nas naprawa auta. W przypadku kolizji z kierowcą, który nie posiada prawa jazdy, zawsze powinniśmy więc wezwać policję. Dzięki temu będziemy mieć czystą sytuację i łatwiej będzie nam dochodzić swoich praw do odszkodowania, które w pokryje ostateczny koszt naprawy samochodu.

Brak prawa jazdy a konsekwencje prawne

Osoba prowadząca pojazd, która nie posiadała prawa jazdy odpowiedniej kategorii, powinna liczyć się z otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł, nałożeniem na nią kary grzywny w wysokości do 5 000 zł, a także tymczasowym odebraniem uprawnień lub otrzymaniem sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Poza tym będzie musiała pokryć też koszt odholowania pojazdu, jeśli na miejscu nie ma nikogo, kto mógłby go poprowadzić.

Jeżeli pojazdem kierowała osoba, której wcześniej odebrano już prawo jazdy na okres 3 miesięcy, policja będzie wnioskować o przedłużenie okresu zatrzymania uprawnień do 6 miesięcy. Jeśli jednak uprawnienia zostały tymczasowo odebrane tej osobie ze względu na prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu, wtedy też policja może wnioskować o orzeczenie przez sąd całkowitego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.

Dodatkowo karą pozbawienia wolności do lat 5 może zostać ukarany każdy, kto dopuścił się przestępstwa, tj. prowadził auto w trakcie trwania sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.

Brak prawa jazdy a wypłata odszkodowania z OC i AC

Jeśli zostaliśmy poszkodowani w kolizji, której sprawcą był kierowca bez ważnego prawa jazdy, nie musimy martwić się o odszkodowanie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym wykupiona była polisa dla prowadzonego przez niego auta, wypłaci nam pieniądze, które według ich rzeczoznawców powinny wystarczyć na naprawę szkód. Problemy w tym zakresie będzie mieć jednak sprawca kolizji, który prowadził bez odpowiednich uprawnień.

Sprawca zdarzenia, który nie posiadał w danym momencie prawa jazdy, będzie musiał przede wszystkim zwrócić ubezpieczycielowi całą sumę, która została wypłacona poszkodowanym z OC, w ramach tzw. regresu ubezpieczeniowego. W przypadku drobnej stłuczki, może nie być to wysoka kwota. Jeśli jednak doszło do wypadku i poszkodowani zostali w nim ludzie, suma odszkodowania, którą trzeba będzie oddać TU, może wynieść setki tysięcy a nawet miliony złotych. Konsekwencje poniesie ponadto właściciel pojazdu, który udostępnił go osobie nieposiadającej uprawnień do kierowania nim. Będzie on musiał opłacić wyższą składkę za ubezpieczenie OC, a informacja o szkodzie zostanie przekazana do UFG. Poza tym właściciel pojazdu, który prowadził sprawca, nie będzie mógł skorzystać z polisy AC, by naprawić szkody powstałe w wyniku tego zdarzenia.

Nie zapominajmy też, że to, że ktoś prowadził bez prawa jazdy, nie oznacza, że uznany zostanie on automatycznie za sprawcę danego zdarzenia (tak jak ma to miejsce w przypadku kolizji i wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców). Winę zawsze poniesie realny sprawca zdarzenia – niekoniecznie osoba, która prowadziła pojazd bez uprawnień.

Podobne artykuły
Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Wypadek drogowy - postępowanie

Wypadek drogowy – postępowanie

Każde zderzenie dwóch pojazdów – bez względu na rodzaj i stopień powstałych szkód - jest niezwykle stresującą sytuacją dla wszystkich uczestników. Nie inaczej jest oczywiście w przypadku wypadków drogowych,...

Kolizja z kierowcą bez prawa jazdy

Kolizja z kierowcą bez prawa jazdy

Stłuczka nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale niestety zdarza się nawet najlepszym. Co jednak wtedy, gdy przy próbie sporządzenia oświadczenia sprawcy kolizji okazuje się, że kierowca drugiego pojazdu nie...

Likwidacja szkody

Nietrzeźwy sprawca wypadku a odszkodowanie

W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich...

Regres ubezpieczeniowy

Regres ubezpieczeniowy, czyli dlaczego należy kupować polisy OC

Regres to zgodnie z Wielką Encyklopedią Prawa zwrotne dochodzenie. Pojęcie pochodzi od łacińskiego regressus, co oznacza wynagrodzenie strat czy roszczenie do poprzednika. Czym jest regres ubezpieczeniowy?

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
    Zgoda*
    Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
    * Pole wymagane
    Hidden
    To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.