Stłuczka nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale niestety zdarza się nawet najlepszym. Co jednak wtedy, gdy przy próbie sporządzenia oświadczenia sprawcy kolizji okazuje się, że kierowca drugiego pojazdu nie posiada prawa jazdy? Jak się zachować? Czy ubezpieczyciel normalnie wypłaci odszkodowanie?
Stając się poszkodowanym w mniejszej lub większej stłuczce denerwujemy się, że nasze auto będzie wymagać naprawy i zapewne nie załatwimy tego od ręki. Poza tym jesteśmy źli, że zamiast spokojnie wrócić do domu czy dotrzeć na czas do pracy, musimy zająć się kwestią kolizji i liczyć jednocześnie na uczciwość sprawcy zdarzenia.
Niestety nie z każdym załatwimy sprawę możliwie szybko i bez większych problemów. Szczególnie, jeśli okaże się, że kierowca drugiego pojazdu prowadził go nie posiadając stosownych uprawnień. Taka informacja może nas zbić z tropu. Poza tym taka osoba może usilnie namawiać nas do załatwienia sprawy bez zgłaszania zdarzenia, proponując gotówkę za wyrządzone przez siebie szkody. Nie warto się jednak na to godzić. “Na gorąco”, bezpośrednio na miejscu zdarzenia nie jesteśmy przecież w stanie dobrze oszacować, ile wyniesie nas naprawa auta. W przypadku kolizji z kierowcą, który nie posiada prawa jazdy, zawsze powinniśmy więc wezwać policję. Dzięki temu będziemy mieć czystą sytuację i łatwiej będzie nam dochodzić swoich praw do odszkodowania, które w pokryje ostateczny koszt naprawy samochodu.
Osoba prowadząca pojazd, która nie posiadała prawa jazdy odpowiedniej kategorii, powinna liczyć się z otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł, nałożeniem na nią kary grzywny w wysokości do 5 000 zł, a także tymczasowym odebraniem uprawnień lub otrzymaniem sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Poza tym będzie musiała pokryć też koszt odholowania pojazdu, jeśli na miejscu nie ma nikogo, kto mógłby go poprowadzić.
Jeżeli pojazdem kierowała osoba, której wcześniej odebrano już prawo jazdy na okres 3 miesięcy, policja będzie wnioskować o przedłużenie okresu zatrzymania uprawnień do 6 miesięcy. Jeśli jednak uprawnienia zostały tymczasowo odebrane tej osobie ze względu na prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu, wtedy też policja może wnioskować o orzeczenie przez sąd całkowitego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.
Dodatkowo karą pozbawienia wolności do lat 5 może zostać ukarany każdy, kto dopuścił się przestępstwa, tj. prowadził auto w trakcie trwania sądowego zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.
Jeśli zostaliśmy poszkodowani w kolizji, której sprawcą był kierowca bez ważnego prawa jazdy, nie musimy martwić się o odszkodowanie. Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym wykupiona była polisa dla prowadzonego przez niego auta, wypłaci nam pieniądze, które według ich rzeczoznawców powinny wystarczyć na naprawę szkód. Problemy w tym zakresie będzie mieć jednak sprawca kolizji, który prowadził bez odpowiednich uprawnień.
Sprawca zdarzenia, który nie posiadał w danym momencie prawa jazdy, będzie musiał przede wszystkim zwrócić ubezpieczycielowi całą sumę, która została wypłacona poszkodowanym z OC, w ramach tzw. regresu ubezpieczeniowego. W przypadku drobnej stłuczki, może nie być to wysoka kwota. Jeśli jednak doszło do wypadku i poszkodowani zostali w nim ludzie, suma odszkodowania, którą trzeba będzie oddać TU, może wynieść setki tysięcy a nawet miliony złotych. Konsekwencje poniesie ponadto właściciel pojazdu, który udostępnił go osobie nieposiadającej uprawnień do kierowania nim. Będzie on musiał opłacić wyższą składkę za ubezpieczenie OC, a informacja o szkodzie zostanie przekazana do UFG. Poza tym właściciel pojazdu, który prowadził sprawca, nie będzie mógł skorzystać z polisy AC, by naprawić szkody powstałe w wyniku tego zdarzenia.
Nie zapominajmy też, że to, że ktoś prowadził bez prawa jazdy, nie oznacza, że uznany zostanie on automatycznie za sprawcę danego zdarzenia (tak jak ma to miejsce w przypadku kolizji i wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców). Winę zawsze poniesie realny sprawca zdarzenia – niekoniecznie osoba, która prowadziła pojazd bez uprawnień.
Wchodząc w posiadanie samochodu musimy je wykupić. Bez względu na to, czy będziemy regularnie korzystać z auta, czy też nie. Jeśli pojazd jest zarejestrowany, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach...
Twój wniosek o wypłatę odszkodowania za szkody poniesione w zdarzeniu drogowym spotkał się z odmową ubezpieczyciela? A może jego wysokość jest Twoim zdaniem zaniżona? Zgodnie z przepisami, które weszły...
Byłeś uczestnikiem kolizji lub wypadku drogowego, który spowodował inny kierowca? W razie jakichkolwiek uszkodzeń samochodu możesz wnioskować o odszkodowanie, które pomoże Ci zlikwidować szkodę - naprawić auto z OC...
Mało kto się spodziewał, że powstanie choroba, która wstrząśnie całym światem i całkowicie zmieni rzeczywistość, w jakiej przyszło nam żyć. Ogłoszenie pandemii wpłynęło na wiele aspektów życia, zarówno osób...
Zdarza się, kiedy kupujesz używany samochód i w tym samym czasie kupujesz ubezpieczenie na ten samochód. Nie wiesz albo zapominasz, że wraz z zakupem auta przechodzi na Ciebie polisa...