Zgłoszenie szkody z OC sprawcy – najczęstsze pytania

Nawet najdrobniejsza stłuczka to wiele nerwów i przede wszystkim czasu, który trzeba poświęcić na załatwienie spraw związanych ze zgłoszeniem szkody z OC sprawcy. Możemy więc nie pamiętać lub po prostu nie wiedzieć, co powinniśmy w tej sytuacji zrobić. Dziś omawiamy najistotniejsze kwestie!

Ubezpieczenie OC

Odpowiedzi na 4 najczęstsze pytania dotyczące zgłaszania szkody z OC sprawcy

Będąc poszkodowanym w kolizji lub wypadku drogowym pozostajemy najczęściej z autem do naprawy i szeregiem formalności do załatwienia. Kierowca, który uszkodził nasz samochód, musi jedynie podać nam niezbędne dane w stosownym oświadczeniu, a później czeka już tylko na informację od swojej firmy ubezpieczeniowej. O czym musimy więc pamiętać, żeby otrzymać należne nam odszkodowanie? Poniżej odpowiadamy na 4 pytania, które najczęściej zadają sobie właściciele pojazdów uszkodzonych w kolizjach oraz wypadkach drogowych.

1) Czy do każdego zdarzenia drogowego trzeba wzywać policję?

Dopóki nikt nie ucierpiał w danym zdarzeniu, auta nie są poważnie uszkodzone, a kierowca, który wjechał w nasz samochód, przyznaje się do winy, nie ma potrzeby, aby musiała interweniować policja. Wystarczy, że spiszemy stosowne oświadczenie, w którym zawarte zostaną wszystkie informacje niezbędne do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy. Zgłoszenie szkody w TU nie wymaga więc w przypadku niegroźnych stłuczek, aby sprawa była chociażby odnotowana przez patrol drogówki. Oświadczenie oraz udokumentowanie powstałych szkód za pomocą zdjęć powinno w zupełności wystarczyć do wypłaty odszkodowania.

Jeżeli jednak w wyniku wypadku choćby jeden z kierowców lub pasażerów doznał obrażeń, polskie prawo obliguje nas do wezwania odpowiednich służb na miejsce zdarzenia – zarówno pogotowia, jak i policji.

2) O czym trzeba pamiętać spisując oświadczenie sprawcy kolizji?

Na wypadek drobnych stłuczek, o które wcale nie trudno na bardzo obleganych parkingach czy najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach, warto wozić ze sobą gotowe druki zawierające wszystko, co powinno zawierać oświadczenie sprawcy do zgłoszenia szkody z OC. Jeżeli jednak ani my ani drugi kierowca nie dysponujemy takim blankietem, musimy pamiętać, aby w oświadczeniu zawarte były poniższe informacje:

• dane właścicieli pojazdów,
• dane z polisy sprawcy,
• dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu,
• szczegółowy opis zdarzenia i informację, który kierowca do niego doprowadził,
• zakres i stopień uszkodzeń w obu pojazdach,
• informacje o ewentualnym uszkodzeniu innych przedmiotów,
• podpisy obu kierowców.

Szerzej powyższe informacje omawiamy w artykule dotyczącym kolizji na parkingach. Podpowiadamy też, jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym lub VIN, a także jak napisać opis zdarzenia.

3) Ile czasu jest na zgłoszenie szkody?

W większości przypadków w razie kolizji lub wypadku drogowego zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego mamy 3 lata na zgłoszenie szkody z OC sprawcy. Naturalnie nie warto z tym zwlekać, ponieważ im szybciej skontaktujemy się z ubezpieczycielem, tym łatwiej będzie nam dochodzić swoich roszczeń i szybciej otrzymamy należne nam odszkodowanie.

Istnieją jednak sprawy, w których mamy aż 10 lub nawet 20 lat na dochodzenie swoich praw do odszkodowania. Będą to zdarzenia drogowe, do których doszło w wyniku czynu niedozwolonego bądź też zbrodni lub występku. Więcej informacji na temat w naszym artykule o terminie zgłoszenia szkody z OC sprawcy.

4) Jak i gdzie zgłosić szkodę?

Z firmą ubezpieczeniową, z którą w dniu zdarzenia jego sprawca miała ważną umowę OC, możemy skontaktować się na kilka różnych sposobów. Możemy osobiście udać się do jednego z jej oddziałów, zadzwonić na infolinię, napisać e-mail na dedykowaną skrzynkę pocztową lub też skorzystać ze specjalnego formularza na stronie internetowej.

Jeżeli jednak w wyniku zdarzenia nasze auto uległo tak rozległym zniszczeniom, że nie możemy się nim dalej poruszać, powinniśmy od razu zgłosić szkodę telefonicznie. TU powinno nam bowiem zapewnić pomoc drogową. Poza tym nie warto wtedy zwlekać ze zgłoszeniem szkody z OC sprawcy, ponieważ samochód zastępczy również się nam należy.

Podobne artykuły

Zniżki na OC – od ilu lat, jak są liczone?

Jeśli zamierzasz wykupić ubezpieczenie na wypadek kolizji drogowej, z pewnością interesuje Cię, od ilu lat liczone są składki oraz w jaki sposób ustalana jest ich wysokość.

Zaniżanie odszkodowania z OC

Zaniżanie odszkodowania z OC, czyli nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli

Z reguły nie jesteśmy ani mechanikami ani tym bardziej rzeczoznawcami. Gdy nasze auto zostanie więc uszkodzone w wyniku kolizji lub wypadku, nie wiemy tak naprawdę, ile odszkodowania z OC...

Ugoda w sprawie kolizji drogowej

Ugoda w sprawie kolizji drogowej – wzór

W przypadku drobnych stłuczek chcemy zazwyczaj jak najszybciej zamknąć temat i wrócić do swoich spraw. W ich przypadku znakomicie sprawdza się więc zawarcie ugody w sprawie kolizji drogowej z...

Sprzedaż szkody krok po kroku

Sprzedaż szkody krok po kroku

Boisz się, że to skomplikowany proces? Że zajmie on dużo czasu i będzie wymagać od Ciebie skompletowania wielu różnych dokumentów? Nic bardzie mylnego. Sprzedaż szkody to po Twojej stronie...

bezpośrednia likwidacja szkody

Kwalifikacja wypadku drogowego

Potocznie tym mianem określamy niekiedy nawet drobne stłuczki. Zarówno z prawnego punktu widzenia, jak również pod kątem likwidacji szkody z OC sprawcy istnieją jednak istotne różnice między wypadkiem drogowym...

Formularz kontaktowy
Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.

"*" oznacza pola wymagane

Wypełnij formularz. Przeprowadzimy ekspertyzę wstępną i skontaktujemy się z Tobą.
Hidden
Możesz dołączyć kosztorys lub kalkulację oraz decyzję ubezpieczyciela – dzięki temu otrzymasz wycenę szybciej. Jeśli nie masz tych dokumentów skontaktujemy się z tobą i pomożemy je uzyskać.
Upuść pliki tutaj lub
Maks. rozmiar pliku: 512 MB.
  Zgoda*
  Zero spamu - Twój numer jest bezpieczny
  * Pole wymagane
  Hidden
  To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.
  Fundusz Odszkodowań Komunikacyjnych