Nawet najdrobniejsza stłuczka to wiele nerwów i przede wszystkim czasu, który trzeba poświęcić na załatwienie spraw związanych ze zgłoszeniem szkody z OC sprawcy. Możemy więc nie pamiętać lub po prostu nie wiedzieć, co powinniśmy w tej sytuacji zrobić. Dziś omawiamy najistotniejsze kwestie!
Będąc poszkodowanym w kolizji lub wypadku drogowym pozostajemy najczęściej z autem do naprawy i szeregiem formalności do załatwienia. Kierowca, który uszkodził nasz samochód, musi jedynie podać nam niezbędne dane w stosownym oświadczeniu, a później czeka już tylko na informację od swojej firmy ubezpieczeniowej. O czym musimy więc pamiętać, żeby otrzymać należne nam odszkodowanie? Poniżej odpowiadamy na 4 pytania, które najczęściej zadają sobie właściciele pojazdów uszkodzonych w kolizjach oraz wypadkach drogowych.
Dopóki nikt nie ucierpiał w danym zdarzeniu, auta nie są poważnie uszkodzone, a kierowca, który wjechał w nasz samochód, przyznaje się do winy, nie ma potrzeby, aby musiała interweniować policja. Wystarczy, że spiszemy stosowne oświadczenie, w którym zawarte zostaną wszystkie informacje niezbędne do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy. Zgłoszenie szkody w TU nie wymaga więc w przypadku niegroźnych stłuczek, aby sprawa była chociażby odnotowana przez patrol drogówki. Oświadczenie oraz udokumentowanie powstałych szkód za pomocą zdjęć powinno w zupełności wystarczyć do wypłaty odszkodowania.
Jeżeli jednak w wyniku wypadku choćby jeden z kierowców lub pasażerów doznał obrażeń, polskie prawo obliguje nas do wezwania odpowiednich służb na miejsce zdarzenia – zarówno pogotowia, jak i policji.
Na wypadek drobnych stłuczek, o które wcale nie trudno na bardzo obleganych parkingach czy najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach, warto wozić ze sobą gotowe druki zawierające wszystko, co powinno zawierać oświadczenie sprawcy do zgłoszenia szkody z OC. Jeżeli jednak ani my ani drugi kierowca nie dysponujemy takim blankietem, musimy pamiętać, aby w oświadczeniu zawarte były poniższe informacje:
• dane właścicieli pojazdów,
• dane z polisy sprawcy,
• dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu,
• szczegółowy opis zdarzenia i informację, który kierowca do niego doprowadził,
• zakres i stopień uszkodzeń w obu pojazdach,
• informacje o ewentualnym uszkodzeniu innych przedmiotów,
• podpisy obu kierowców.
Szerzej powyższe informacje omawiamy w artykule dotyczącym kolizji na parkingach. Podpowiadamy też, jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu po numerze rejestracyjnym lub VIN, a także jak napisać opis zdarzenia.
W większości przypadków w razie kolizji lub wypadku drogowego zgodnie z art. 819 § 1 kodeksu cywilnego mamy 3 lata na zgłoszenie szkody z OC sprawcy. Naturalnie nie warto z tym zwlekać, ponieważ im szybciej skontaktujemy się z ubezpieczycielem, tym łatwiej będzie nam dochodzić swoich roszczeń i szybciej otrzymamy należne nam odszkodowanie.
Istnieją jednak sprawy, w których mamy aż 10 lub nawet 20 lat na dochodzenie swoich praw do odszkodowania. Będą to zdarzenia drogowe, do których doszło w wyniku czynu niedozwolonego bądź też zbrodni lub występku. Więcej informacji na temat w naszym artykule o terminie zgłoszenia szkody z OC sprawcy.
Z firmą ubezpieczeniową, z którą w dniu zdarzenia jego sprawca miała ważną umowę OC, możemy skontaktować się na kilka różnych sposobów. Możemy osobiście udać się do jednego z jej oddziałów, zadzwonić na infolinię, napisać e-mail na dedykowaną skrzynkę pocztową lub też skorzystać ze specjalnego formularza na stronie internetowej.
Jeżeli jednak w wyniku zdarzenia nasze auto uległo tak rozległym zniszczeniom, że nie możemy się nim dalej poruszać, powinniśmy od razu zgłosić szkodę telefonicznie. TU powinno nam bowiem zapewnić pomoc drogową. Poza tym nie warto wtedy zwlekać ze zgłoszeniem szkody z OC sprawcy, ponieważ samochód zastępczy również się nam należy.
Stłuczka nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale niestety zdarza się nawet najlepszym. Co jednak wtedy, gdy przy próbie sporządzenia oświadczenia sprawcy kolizji okazuje się, że kierowca drugiego pojazdu nie...
W 2020 roku, zgodnie z raportem Komendy Głównej Policji, 2 015 wypadków drogowych spowodowanych zostało przez uczestników ruchu będących pod wpływem alkoholu. W tym aż 1 656 z nich...
Twoje auto zostało uszkodzone na parkingu, ale dzięki monitoringowi bądź świadkom znasz numer rejestracyjny sprawcy kolizji? A może stałeś na światłach, gdy motocyklista wyminął Cię, urwał przy tym lusterko...
Niezależnie od tego, czy chodzi o postój pod marketem czy też zostawienie auta w garażu podziemnym w bloku, w którym mieszkamy, zawsze możemy trafić na nieprzyjazną kierowcom infrastrukturę bądź...
Niezależnie od tego, czy doszło do wypadku czy niewielkiej stłuczki, sprawca zdarzenia powinien pozostać na miejscu i podjąć niezbędne działania, aby pomóc ewentualnym poszkodowanym czy też spisać oświadczenie o...
Według danych Komendy Głównej Policji w 2018 roku doszło do 436 414 kolizji, a przynajmniej tyle takich zdarzeń zostało zgłoszonych do jednostek policji. Warto być przygotowanym na taką ewentualność...